Plasebo Etkisi

Plasebo etkisi, kişiyi ve dolayısıyla vücudu aslında hiçbir etkisi olmayan kimyasallarla kandırmaya yönelik bir tedavi şeklidir. Plasebo etkisini oluşturmak için hasta kişi, kendisine verilen bir kimyasalın hastalığını iyileştireceğine inandırılır. Bu kimyasallar tuz türevleri olabileceği gibi vitamin yada vücutta çözülmeyecek maddeler olabilir. Temelde amaç hasta kişiyi iyileşeceğine ve bu iyileşmenin de verilen çok güçlü ilaçla olacağına inandırmaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

1955 yılında yapılan bir bilimsel deneyden yola çıkılarak geliştirilen bu tedavi şekli o zamanın araştırma koşullarında %35 gibi bir iyileşme oranı vermiştir.

Günümüzde bu etkinin gerçekten var olduğu şüphe götürür bir olgudur. Zira yapılan çok yönlü deneyler birbirini destekleyen veriler vermemektedir.

Plasebo etkisi kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durumdur. Hastalık hastası insanların kandırılmaları ve psikolojik olarak rahatlamaları amacıyla Avrupa’da bu yönteme sıkça başvurulmaktadır.

Plasebo etkisinden bahsederken sadece vücuda verilen kimyasallar konu edilmiş olsa da aslında bu etkiyi yakalamak amacıyla bazı doktorların sahte cerrahi müdahaleler de yaptığı bir gerçektir.

Modern tıbbın bahsettiği ve kabul ettiği bir olgu olan moral çok önemlidir. Çünkü yüksek moral ile desteklenen tedaviler çok ciddi bir iyileşme oranı sağlamaktadır. Bu durumu yakalamak Plasebo etkisinin belli başlı amaçlarındandır.

Sponsorlu Bağlantılar

Duaların İyileştirici Gücü:

İnanılan bir gerçektir ki dualar insan üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. İnsanın kendisinden güçlü olduğuna inandığı bir yaratıcıya sığınıp düştüğü zor durumdan onun sayesinde çıkabileceğine inancı plasebo etkisinin bir benzerini oluşturmaktadır. Bu bağlamda dua ile iyileşme ve plasebo etkisi birbirlerini desteklemektedir.

Şifalı bitkiler Aslında Plasebo Etkisini mi Oluşturuyor?

Bu gün gelinen noktada şifalı bitkiler destekleyici tedavi olarak sıkça başvurulan bir dizi doğal ürünler zinciridir. Şifalı bitkiler sayesinde tedavisini destekleyerek iyileşmiş insanların oranı hiç te azımsanacak gibi değildir. Can yakıcı soru şudur. Şifalı bitkiler gerçekten iyileştirici kimyasallar mı taşır? Yoksa şifalı bitkiler aslında bir tür plasebo etkisi midir?

Hem Evet Hem de Hayır.

Şifalı bitkiler kavramı oldukça geniş bir grubu kapsar. Bu durumda bu etkiden bahsedebilmek için bütün bitkilerin sahte bir etkiyle insana iyileşeceği inancını vermesi gerekir oysa modern tıbbın da kabul ettiği etken maddeleri içeren bitkiler hastada gerçek bir iyileşme süreci başlatır. Bu iyileşme süreci bitkilerin içerisindeki etken maddeler ve mükemmel karışımlarıyla mümkündür.

Dikkat: Plasebo etkisini oluşturmak için kullanılan ilaçlar ve yöntemler sahtedir. Etkinin iyileştirme gücü gerçektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bel soğukluğu
Gebeliğin 10. Haftası
Tüp Bebek Nedir
DİL ŞİŞMESİ ORTAYA ÇIKABİLEN DİĞER BELİRTİLER
Geç İyileşen Yaralar Diyabet Hastalığının Habercisi:
Panik Atak
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.