PLASTİK VE ESTETİK CERRAHİ
Plastik ve estetik cerrahi toplumumuzda her ne kadar aynı branş ve konu olduğu düşünülse de, farklı birer bilim dalıdır. Estetik cerrahi, plastik cerrahinin bir yan dalıdır. Plastik cerrahide bir tıbbi problem söz konusu iken, estetik cerrahide vücuttaki fiziksel bozuklukları giderme amacı güdülür. Plastik cerrahi, genellikle vücut yanıkları, yaralar gibi vücutta oluşan doku eksiklerini veya şekil bozukluklarının giderme amacıyla uygulanır. Birçok mikro cerrahi yöntem ile ölü ya da hasarlı doku ve hücreler yenilenir ya da hasarlar giderilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Plastik cerrahi ile Estetik cerrahi arasındaki ayırımı yapmak aslında sorunu belirlemekten geçer. Eğer amacınız sadece hastadaki sorunu giderip normal haline getirmek, iyileştirip eski sağlığına kavuşturmaksa, burada plastik cerrahi müdahale söz konusudur. Ancak sadece bunu değil daha ilerisini yani düzgün çalışan bir vücut fonksiyonunda, işlevini yitirmeden bir değişiklik yapılıyorsa burada estetik cerrahi söz konusudur. Plastik cerrahideki genel amaç, fiziksel görünüşü değil, vücut fonksiyonlarını eski haline getirmektir. Fiziksel görünüş söz konusu olduğunda, burada devreye plastik cerrahinin yan dalı olan estetik cerrahi devreye girer.

Son zamanlarda hastanelerdeki hizmet anlayışının gelişmesi, konusunda uzman bireylerin yetişmesi ve gelişen teknoloji ile birlikte birçok hastalığın tedavisinde, plastik cerrahi bilimi devreye girmektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, özellikle kanser gibi ağır hastalıkların tedavisinde; virüslü doku, hücre ya da bölgenin tedavisinde, ölü ya da hasarlı dokuların alınıp bu doku eksikliklerinin giderilmesinde plastik cerrahi devreye girmektedir. Bununla birlikte gelişen teknoloji ile birlikte, estetik cerrahide de birçok olumlu gelişme görülmüştür. Yeni teknikler ve çözümler üreten uzmanlar, artık tedavi sürecini hızlandırmanın yolunu bulmuşlardır. Hatta günler aylar süren seans süreleri azalmış, bazı tedavilerde ise bu sürenin tek seansa düşmesi, uzmanların ve hastaların yüzünü güldürmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

İlerleyen tekniklerle alternatif maliyetten kurtulan insanlar, hem zamandan, hem de seans sürelerinin azalmalarına bağlı olarak ödenen paradan tasarruf etme şansları olmuştur. Buna bağlı olarak yapılan son araştırmalarda, estetik operasyon geçiren insan sayısının, her dönem arttığı ve doktorların ortalama bir gün içinde ilgilendiği hasta sayısında artış görülmüştür.

Tüm bu gelişmelere bağlı olarak uzmanlar, tıp geçmişine bağlı kalarak, altın oran prensibini hala ayakta tutmaktadırlar. Bu sayede hasta memnuniyeti sağlanmış ve her geçen gün verilen hizmetin kalitesi artmış oluyor. Son TÜİK verileri göz önüne alınırsa, hastanelerde veya özel merkezlerde kullanılan teknolojinin %18 arttığı görülmektedir. Bu oran bize, gelişen hizmet anlayışının yanında, teknolojik kullanımının arttığını, iyileşme ve tedavi sürecinin hızlandığını açık bir şekilde göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    hocam 2004 te bir kaza gecirdim sağ yüzümde yaklaşık 4 sandim uzunlugnda bir cam yarası vaar bitkisel yollarla gecermi

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Lazer Epilasyonu Güvenli Midir? Yan Etkileri Ve Riskleri Nelerdir?
Cilt Bakımı
Göz ve Alın Şekillendirmek
Terleme Tedavisi
Şeytan Tırnağı Nasıl Alınır?
Dudak Dolgunlaştırma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.