Plevral efüzyon(plörezi)

Bir yakınımızın ameliyat olduğunu ve bir süredir hastahanede yattığını duyduğumuzda telefon açtık ve geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Bu yakınımda uzun zamandır mide şikayetleri ve buna bağlı göğüs kafesi ağrılarının olduğunu biliyorduk. Aynı zamanda bu yakınımız zaman zaman ciddi nefes darlığı nöbetleri de geçiriyordu. Hastahanelerin dahiliye polikliniklerinde mide rahsızlıklarına bakan doktorlar aşırı ağrının nefes alıp vermeyi etkiliyor olabileceği üzerinde durduklarından durumun ciddiyetini kavrayamamışlardı. Oysa yakınımız özellikle bazı ilaçları aldıktan sonra göğüs kafesinin sol tarafı(mide) civarından göğüs kafesinin üst kısımlarına doğru yayılan bir tür ağrıdan şikayet ediyordu. Bu ağrı daha sonra göğüs kafesinin bütün her yanına yayılıyor ve ciddi nefes darlığı nöbetleriyle beraber seyrediyordu. Saptanmış olan yanlış teşhis ise ciddi bir mide rahatsızlığı çektiği şeklindeydi.

Sponsorlu Bağlantılar

Zatülcenp Yani Plevral Enfüzyon(Plörezi)

Plörezi göğüs kafesinde bulunan akciğer dokusunu çevreleyen ince bir zarla alakalı bir tür rahatsızlıktır bu rahatsızlık akciğerler zarının su toplamasıyla kendini belli ederken rahatsızlığı geçiren hastalarda ciddi nefes darlıklarına neden olur. Bu nefes darlıklarına genellikle bir tür ağrı eşlik eder.

Plörezi ağrısı kişiden kişiye ve akciğer zarında toplanan su miktarına göre farklılık gösterir genellikle akciğer alt kenarları yani kaburgaların bittiği yerden başlayıp akciğer üst kenarlarına yani boğazınıza doğru yayılan Enfüzyon ağrısı bazı durumlarda bıçak saplanıyormuşcasına bir his verir. Plörezi ağrısının sırta doğru vurduğu ve kendini öksürürken belli ettiği de bilinen bir gerçektir. (Plevral enfüzyon ağrısının başlangıcının nasıl olduğunu anlamak istiyorsanız parmaklarınızı kaburga ile karnınızın birleştiği yere hafif sertçe bastırın hissedeceğiniz ağrı zatülcenp ağrısını andıracaktır)

Sponsorlu Bağlantılar

Nedenleri: Ülkemizde çokça görülen bu rahatsızlık hemen hemen her yaştan insanı etkilemektedir. Gençlerde üşütmelere bağlı akciğer enfeksiyonları nedeniyle görülen plörezi yaşlılarda kanser yada kalp-damar problemleri neticesinde ortaya çıkmaktadır. Plörezi akciğer zarının su toplamasına neden olan diğer her türlü rahatsızlıkta da ortaya çıkabilmektedir.

Tedavisi: Enfüzyon tedavisi genellikle diüretik dediğimiz idrar söktürücü ilaçlarla yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ödem giderici ilaçların kullanımı da sıkça başvurulan bir yöntemdir. Plörazi tedavisine tamamen doktorunuz karar erecektir. Zatülcenp in şiddetine bağlı olarak bazı durumlarda(acil durumlar) cerrahi müdahale de gerekebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bayılma
Horlamanın Nedeni ?
Sinir Hastalıkları
El ve Ayaklarda üşüme
Malnütrisyon
Artroskopi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.