POLEN ALERJİSİ

polen alerjisiBaharın gelmesiyle doğada bir kısım değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklerden biri ise aynı tür bitkiler arasında görülen döllenme olayı için havaya salınan ve rüzgrla etrafa yayılan polenlerdir. Polen halk dilinde çiçek tozları olarak bilinir. Bu polenler nisan-haziran aylarında daha yoğunluktadır. Polen alerjisi, birçok kişinin iş ve okul hayatını negatif yönde etkiler.

Polen alerjisi ise kişinin belli polen türlerinde bulanan bazı proteinlere alerjik tepki göstermesinden kaynaklanır. Polen alerjisi, tıpta alerjik rinit olarak veya halk dilinde saman nezlesi olarak adlandırılır.

Sponsorlu Bağlantılar

HANGİ BİTKİLER ALERJİ YAPAR?

Polenlerin alerjik hastalıklara sebep olma potansiyelleri de farklıdır. Bu bakımdan çayır, salkım otu, tatlı ilkbahar otu, zeytin ağacı, ısırgan otu, dubar sarmaşığı, arpa, buğday, yulaf, çavdar ve mısır gibi hububat polenleri, yapışkan otu, akkazayağı ve kuzukulağı gibi yabani ot polenleri önemli alerjik polenleri oluştururlar.

BELİRTİLERİ

• Burunda akma ve kaşınma

• Burunda tıkanma ve iltihaplanma

• Hapşırma

• Gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler

• Bazılarında da astım gibi rahatsızlıklar

• Yorgunluk ve halsizlik hissi

• Konsantre ve öğrenme kabiliyetinde azalma meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Polen alerjisi çoğunlukla 5–40 yaş grubundaki kişilerde görülür.

TEŞHİS

Doktorlar alerjiyi belirlemek cildinize iğne testi yapılır. Test maddesi cildinize damlatıldıktan sonra küçük bir delik açılır. Derinizde kızarıklık meydana geliyorsa bu alerjiniz olduğuna işarettir. Kan testi ile de polen alerjisi teşhis etmekte kullanılabilir.

NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

• Polenlerin yoğun olduğu zamanlarda çamaşır kurutmayın,

• Evinizin kapı ve pencerelerini kapatabilirsiniz,

•Evinizi havalandırma işlemini polenlerin yoğun olduğu zamanlarda yapmayın

• Polen filtreli klimalar kullanılabilir.

• Polenlerin yoğun olarak bulunduğu saatlerde dışarı çıkmayın.

•Dışarı çıkacaksanız ağzınızı ve burnunuzu kapatan örtülerle dışarı çıkın.

•Bu mevsimde açık havada spor ve egzersiz yapmayın. Yapacaksanız deniz kenarları gibi polensiz yerleri tercih edin.

• Ayakkabılarla eve girilmemeli

• Kıyafetlerinizi eve geldiğinizde değiştirin.

• Gerekirse pikniğe gitmemeli

•Yatak malzemeleri düzenli yıkanmalı, halılar haftada iki kez süpürülmelidir

•Şapka takarak saçlarınızı koruyun. Takmıyorsanız eve geldiğinizde saçlarınızı yıkayın.

•Sigara, alkol, eksoz, toz, parfüm, rüzgr, ısı değişiklikleri, enfeksiyonlar, duygusal ve hormonal etkenler polen alerjisinin etkilerini artıracaktır.

•Dışarıda güneş gözlüğü kullanın. Eve geldiğinizde gözlüğünüzü yıkayın.

TEDAVİSİ

Kişi yukarıda sayılan önlemleri aldıktan sonra polen alerjisi olma ihtimali çok zayıflayacaktır. Bütün bunlara rağmen polen alerjisi olunmuşsa doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları kullanmak yararlı olacaktır. Doktorunuz size polen alerjisine karşı burun ilaçları, göz damlaları, alerji hapları, iğneler ve solunum yoluyla alınan ilaçlar verebilir. Unutmayın ki başkasına iyi gelen bir tedavi ve ilaç size iyi gelmeyebilir. Bundan kaçının. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanın.

SAĞLICAKLA KALINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Benimde Polen alerjim var ama bir türlü gecmek bilmiyor ayrıca bu sene sbs ye girecek olmama rağmen olumsuz etkileyceğinden korkuyorum Lütfen bana yardım edin…

  Sağlık

  ben yaklaşık 1,5 haftadır bu hastalıkla uğraşıyorum.. alerji hapı kullanıyorum fakat bi işe yaramıyo. bana yardımcı olursanız sevinirim. sınavlarım da başlamak üzere lütfen bana yardımcı olun..

  Sağlık

  ben yedi yıldır bu hastalığı çekiyorum ve sonunda astım oldum…sürekli burnum akıyor ve gözlerim, genzim ve kulaklarımın içi çok kaşınıyor doktorlar tahıl grubuna alerjin var dedi ama benim çevremde tahıl grubuna dair herhangi bir toz oluşturacak birşey yok, acaba ben gluten alerjisi olabilirmiyim…yaklaşık iki aydır doktorum bana sisonel diye bir burun spreyi verdi onu kullanıyorum ve şu anda çok iyiyim ama spreyi bıraktığımda tekrar hastalığım başlıyor…

  Sağlık

  10 yıldır bu hastalığı yaşıyorum.Artık son durumu allerjiden nefes darlığı sonra astım’a kapak attı.Solunum testlerinden asla geçemiyorum.Allerji küçümsenecek birşey değil.Şuan Ventolin(nefes açıçı oksijen) yanımda sürekli taşımak zorunda kalıyorum.

  sağlık

  benimde polen alerjim var burnum tıkanıyoru burnum kanıyor ve kaşınıyor gözlere hiç girmeyin zaten çeşme dışarı çıkıyorum eve geliyorum gözler pert evren kadar şişmiş doktora gittk ilaç yazdı allahtan o işe yarıyor

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alerji Hastalıkları
Kontakt Dermatit Nasıl Tedavi Edilir? Nelere Yol Açar?
Yüzde Kaşıntı
Göğüste Döküntü Kızarıklık Kaşıntı
Bütün Vücudum Kaşınıyor
Yumurta Alerjisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.