POLİKİSTİK OVER HASTALIĞIPolikistik Over Hastalığı

Polikistik over sendromu (PKOS), kadın hormonlarının normal dengenin dışına çıktığı durumdur. Kadınlarda adet dönemlerini olumsuz etkileyebilir ve gebe kalınmasını güçleştirebilir. Aynı zamanda dış görünüş itibariyle de istenmeyen bir görünüm oluşmasına neden olabilir. Tedavi edilmediği takdirde zamanla diyabet ve kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu sorunu olan kadınların çoğunda yumurtalıklarda küçük kistler oluşmaktadır. İşte bu nedenledir ki ismi Polikistik over sendromu diye anılmaktadır. Kistleri zararlı değildir ancak hormon dengesizliklerine yol açar.

Erken tanı ve tedavisi semptomların kontrolünü kolaylaştırır ve uzun vadeli sorunların önlenmesine de yardımcı olabilir.

Hormonlar, büyüme ve enerji üretimi de dahil olmak üzere pek çok farklı süreci tetikleyen kimyasal habercilerdir. Genellikle bir hormonun işi başka bir hormonun salınmasını tetiklemek ve kontrol etmektir.

Henüz netlik kazanmayan nedenlerden dolayı, polikistik over sendromu hormonal dengesizliğe yol açmaktadır. Bir hormon değişikliği başka bir hormonda değişikliğe neden olur. Sonra o da başka bir hormonu etkiler. Örneğin:

Sponsorlu Bağlantılar

Cinsiyet hormonlarının dengesi değişir. Normalde, yumurtalıklar az miktarda erkeklik cinsiyet hormonlarını (androjenler) üretir. PKOS’ta ise, biraz daha fazla androjen üretimi başlar. İşe bu nedenden dolayı yumurtlama durur, akneler gelişir ve vücutta kıllanma meydana gelmeye başlar.

Vücutta ayrıca “insülin direnci” olarak adlandırılan ve insülin kullanımı ile ilgili bir sorun da baş göstermeye başlayabilir. Vücut insülini iyi kullanmadığı zaman kan şekeri düzeylerinde artış meydana gelir. Zamanla, bu durum diyabet gelişme riskini arttırır.

PKOS’un nedeni tam olarak anlaşılmış değildir, ancak genetik faktörler etkili olabilir. PKOS ailelede de kalıtsal olarak geçiş yapabilmektedir. Dolayısıyla eğer ailede düzensiz adet görme ve şeker hastalığı olan kadınlar varsa bu ailedeki diğer kadınlarda da görülme riskini yükseltir. PKOS anne veya baba tarafından geçiş yapabilir.

Semptomlar, ilk olarak hafif olma eğilimindedir. Çoğu muhtemelen belirtisinden sadece birkaçı görülebilir. En sık görülen semptomları şunlardır:

 • Akne
 • Kilo alımı ve kilo vermeden sorun yaşama
 • Yüz ve vücudun değişik bölgelerinde fazladan kıllanma
 • Genellikle kadınların göğüs, karın ve sırt üstü bölgelerinde kalın ve koyu kıllanmalar
 • Kafa derisi üzerindeki kıllarda incelme
 • Düzensiz adet dönemleri (Genellikle PKOS sorunu olan kadınlar bir yılda dokuz adet döneminden daha az görür. Bazı kadınlar hiç adet görmez. Bazılarında ise çok ağır kanama görülür.
 • Kısırlık problemleri (PKOS sorunu olan birçok kadında hamile kalamama yani kısırlık sorunu yaşanır.)
 • Depresyon

Önleme

Polikistik over sendromu (PKOS) önlenemez. Ancak erken tanı ve tedavi kısırlık, metabolik sendrom, obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi uzun vadeli komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.

Tedavisi

Polikistik over sendromu (PKOS) tedavisinin bir parçası olarak ilaçlar, üreme hormonları veya insülin düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olarak kullanılabilir.

İlaç seçenekleri

Üreme sistemi veya metabolik sorunların tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:

 • Doğum kontrol hapı, vajinal halkalar, ya da deri yamalarında bulunan östrojen ve progestin hormon kombinasyonları: Bu hormonlar düzensiz adet kanaması ya da hiç adet olmaması sorunlarını düzeltir. Bu ilaçlar aynı zamanda androjenler ile ilişkili akne sorunları, erkek tipi kıllanma, erkek tipi saç dökülmesi şikayetlerinde de düzelme sağlar.
 • Sentetik progestin: Eğer östrojen hormonlarını kullanmanız mümkün değilse, adet döngüsünün bir parçası olarak progestin iğnesi ya da haplarını alma konusunda doktorunuza danışın. Progestin, endometriyal astarın bir adet döneminde olduğu gibi yapılandırılmasını sağlar. Bu şekilde aylık dökülmeler rahim kanserini önler.
 • Androjen düşürücü spironolakton (Aldactone): İdrar söktürücüdür (diüretik). Genellikle östrojen-progestin terapisi ile birlikte kullanılır. Saç dökülmesi, akne, yüz ve vücutta aşırı kıllanmayı (hirsutizm) azaltır.
 • Metformin (Glucophage): Bu diyabet ilacı, PKOS için yeni bir tedavi yöntemidir. İnsülini, kan şekeri düzeylerini ve androjen düzeylerini kontrol altına alır.
 • Klomifen (Clomid, Serophene) (kısırlık ilaçları) ve gonadotropin enjeksiyonları (LH ve FSH).
 • Eflornitin (VANIQA gibi): Düzenli olarak kullandığı sürece kıllanmayı yavaşlatan reçeteli bir cilt kremidir. Sizin için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuza danışınız.
 • Sivilce tedavisi için cilde uygulanan (topikal) veya ağızdan alınan (oral) reçetesiz ve reçeteli ilaçlar bulunmaktadır.

Hormon haplarının kombinasyonları yüksek androjen düzeyleri ile ilişkili aknelerin tedavisinde kullanılabilir.  

Polikistik Over Sendromunun (PKOS) Evde Tedavisi

​- Sağlıklı beslenme ve egzersiz:Polikistik Over Hastalığı Belirtileri

Dengeli bir diyet ile beslenmeye çalışınız. Bu diyetin içerisinde meyve, sebze, tam tahıllı ürünler olmasına ve yağ açısından fakir olmasına gayret ediniz. Bu şekildeki bir diyet hem vücudun besin ihtiyacını karşılar hem de açlığınızı giderir. Ayrıca sağlıklı bir diyet ile beslenmeniz kendinizi daha iyi hissetmenizin yanında daha enerjik hissetmenizi de sağlar.

Fiziksel aktivite ve egzersiz yapmayın normal yaşam rutininizin Düzenli bir parçası haline getirmeye çalışırız. Bu amaçla sizin için uygun olan bir fitness aktivitesi seçerek buna devam etmeniz, aynı zamanda motivasyonunuzu da daha yüksek tutacaktır. Yürüyüş yapmak en iyi aktivitelerden birisidir. Eğer ki yanınızda bir de yürüyüş arkadaşınız ve partneriniz varsa bu daha güzel bir hal alır.

– Kilo kontrolü ve fazla kiloların verilmesi:

Kilonuzun sağlık açısından normal olan ideal aralıklarda kalmasına dikkat ediniz. Çünkü bu kilonuz hem kendinizi daha iyi hissetmeniz, hem özgüveninizin daha yüksek olması hem de daha rahat hareket etme enerjinizin olması açısından faydalıdır. Diğer önemli bir faydası ise polikistik over sendromunun belirtilerinde sağlamış olduğu düzelmedir.

Kilo vermek ayrıca diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi bazı sağlık sorunlarından ve sağlık risklerinden de uzak tutar.

Normal sınırlarda kilo verilmesi yüksek androjen hormonları ve yüksek insülin seviyeleri ile kısırlık sorunlarında düzelmeler sağlayabilir. Yaklaşık 6 ay ve daha uzun süreli bir süreçte verilen yüzde 5 ile yüzde 7 arasındaki bir kilo kaybı androjen düzeylerinde yeterince düşüş sağlayarak yumurtlama sürecinin onarılması ve kısırlığın giderilmesi noktasında Polikistik Over Sendromu olan kadınların yaklaşık yüzde 75 inde bir iyileşme sağlar.

Kilo vermek zor olabilir fakat imkansız değildir ve başarılabilir. Kilo vermenin en kolay yolu, fazla kalori alımını durdurmak ve daha aktif bir yaşam tarzına geçmektir.

– Sigara içilmemesi:

Eğer sigara içiyorsanız bırakmayı düşünmelisiniz. Çünkü sigara içen kadınlardaki androjen düzeyi sigara içmeyenlere göre bilimsel açıdan yapılan çalışmalar sonucu daha yüksek bulunmuştur. Sigaranın esasında vücudun genelinde potansiyel olarak zararlı etkileri bulunmaktadır. Bunlar arasında kalp krizi riski de yer alır.

– Saç ve cilt bakımı:

Akne tedavisi reçeteli veya reçetesiz ilaçlar, ciltte topikal olarak uygulanan ve ağız yoluyla alınan ilaçlar olmak üzere değişkenlik gösterir. Bazı kadınlar ise östrojen ve progesteron haplarını kullanmaya başladıklarında aknelerinde düzelme ve iyileşme görmektedirler.

Aşırı kıllanma yani hirsutizm, yüksek androjen düzeyleri düştüğünde azalmaya başlar. Yani aslında androjen düzeyleri ile aşırı kıllanma birbiriyle ters orantılıdır. Bunun dışında aşağıdaki bazı teknikleri ile aşırı kıllanma ve tüylenmeden kurtulabilirsiniz:

 • – Lazer ışınları ile kıl köklerinin kurutulduğu lazer tedavisi,
 • –  Kıl köklerini uygulanan elektrik akımı ile kalıcı olarak çözüm sağlayan elektroliz,
 • – İçindeki kimyasal bileşenler sayesinde kıllar kıllardan kurtulmanın sağlayan tüy dökücü kremler,
 • – Kılları kökünden çıkaran ağda yöntemi,
 • – Tıraş etme,
 • – Cımbızla çekme,
 • – Ağartma yöntemi gibi

Epilasyon yöntemleri maliyetlerine ve kalıcılık sürelerine bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Bu nedenle herhangi birini denemeden önce doktorunuza veya ilgili bir uzmana danışarak enfeksiyon ve yara izi gibi riskleri ve aynı zamanda avantajlı yönleri hakkında bilgi edinmeye çalışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  20 yaşındayım. 1.55cm boy, 35 kg ağırlıktayım ve buna rağmen polikistik over teşhisi konuldu şeker hastasıda değilim adtim düzensiz ve tüylenme orunum var adet olabilmek için ilaç kullanıyorum veadet dönemim çok ağrılı geçiyor bana yardımcı olursanız sevinirim neler yapmam gerektiği konusunda önerilerinizi bekliyorum. çok zayıf olmama rağmen neden böyle bi sorunum var. teşekkürler…

  Sağlık

  kızarkadaşım ukraynada tedavi oluyor heberon alfar denilen içinde ontane iğnesi olan ve aynı zamanda şeker otedavisi yapan bir ilaç arkadaşımın yumurtalıkları büyümüş ve kistler var ve kıllanma oldu ama bu ilaç oniğne 430$ dolar yani pahalı daha ucuz etkili ve ucuz ilaçlar yokmu

  Sağlık

  30 yaşındayım 10 senedir polikistik over tedavisi görüyorum yasmin doğum kontrol hapını kullanıyorum benim bu 10 sene içinde 2 çocuğun oldu hamile kalmada problem yaşamadım sadece iştahımı kontrol edemiyorum bu beni korkutuyor

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadınlarda Dokunmaya Duyarlı Bölgeler
Meme Kistleri
Adet Düzensizlikleri
Amenore / Adet görmemek
Candida Nasıl Tedavi Edilir?
Meme Kanseri Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.