POLİMİYALJİ ROMATİKA NEDİR?

Polimiyalji romatika, vücudun büyük kas gruplarında şiddetli ağrı ve sertliğe neden olan bir hastalıktır. Hastalığın tam olarak nedeni bilinmese de çoğu otorite hastalığın bağışıklık sisteminde meydana gelen bir bozukluk sonucu oluşabileceğini düşünüyor. Genellikle 50 yaşın üzerindeki kimseleri etkiler. Bu yaş grubunun üzerindekilerde ise kadınlar erkeklere oranla 2 kat daha fazla riski grubunu oluşturur.

Sponsorlu Bağlantılar

Polimiyaljiya romatika belirtileri aniden ortaya çıkma eğilimindedir. Kas ağrısı ve sertlik hastalığın en bilinen iki özelliğidir. Boyun, kalça ve omuz gibi vücudun farklı kısımlar hastalığın en sık etkilediği bölgelerdir.

Hastalığın varlığını doğrulamak için özel testler yoktur ve bu nedenle tanıda güçlüklerle ile karşılaşılmaktadır. Polimiyalji romatika belirtileri grip, fibromiyalji ve romatizmal artrit gibi çeşitli hastalıklara benzediği için hastalığın teşhisi gecikebilir yada tamamen ihmal edilebilir. Hastalıktan etkilenen çoğu kişinin belirtilerini azaltabilmek için tıbbi ilaç tedavisi gerekmektedir. Doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar sizin belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olacaktır.   kendi belirtilerinin şiddetini azaltmak için tıbbi tedavi gerekir. Sizin sağlık kuruluşu size belirtileri yönetmenize yardımcı olmak için ilaçlar reçete edebilir. Hastalığın genellikle birkaç yıl sonra kendiliğinden düzelebileceği konusunda olumlu tahminler bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer kas ağrılarınızın kalıcı ya da kötüleştiğini düşünüyorsanız yada çeşitli endişeleriniz varsa acil yardım alınız. Özellikle ani başlangıçlı bir ateş ile şiddetli kas ağrısı veya kas zayıflığı varsa 112’ yi arayınız ve derhal tıbbi yardım alın.

POLİMİYALJİ ROMATİKA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Polimiyaljiya romatika belirtileri öncelikle kas ve bağ dokuları etkiler. Buna ek olarak belirtiler vücudun diğer bölümlerini de etkiler. Polimiyaljiya romatika belirtilerinin bazıları yorgunluk ve halsizlik gibi, belirsiz ve spesifik değildir. Durum için kesin bir tanı testi olmadığı için, doktorunuz belirtilerin tüm nedenlerini göz önünde bulunduracak ve artrit veya fibromiyalji gibi diğer sorunlarınızı ekarte etmek için farklı testler önerebilir.

GENEL BELİRTİLER

Kas ağrısı ve sertlik belirtileri sabah uyandığınızda oluşma olasılığı vardır yada sonraki herhangi bir zaman diliminde hareketsizlik meydana gelebilir. Kişiden kişiye değişen belirtileri genellikle aşağıdaki gibi olabilir;

 • Yorgunluk
 • Ateş
 • Eklem ağrısı
 • Halsizlik veya uyuşukluk
 • Kas ağrıları ve ağrı (genellikle boyun, kalça ve omuz bölgesinde)
 • Kaslarda gerginlik (genellikle boyun, kalça ve omuz bölgesinde)
 • Açıklanamayan kilo kaybı

Hayatı tehdit eden bir durum gösteren ciddi belirtiler şunlardır;

Polimiyaljiya romatika, % 15 oranında temporal arterit ya da dev hücreli arterit olarak bilinen bağışıklık bozukluğu sorunlarına yol açabilir. Bu iltihap, beyne oksijenli kan tedarik eden damarların kan götürme yeteneğini azaltır ve eğer tedavi edilmezse inme veya körlük gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Eğer aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa acil tıbbi yardım alın;

 • Bilinç kaybı yada uyanıklık düzeyinde değişim
 • Halüsinasyon görme, ani davranış değişikliği
 • Konuşma bozukluğu yada yetersizlik
 • Kısmi felç yada felç
 • Ani görme değişikliği, görme kaybı ya da göz ağrısı

POLİMİYALJİYA ROMATİKA NEDENLERİ NELERDİR?

Polimiyaljiya romatika hastalığının nedeni bilinmemektedir ancak vücudun bağışıklık sistemindeki bir arıza nedeni ile oluştuğu düşünülmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla dah sıklık görülmektedir. Hastalık için bilinen çevresel tetikleyiciler de vardır. Hastalık kafkas insanları arasında biraz daha sık görülür, bu nedenle bazı kişiler genetik olarak daha yatkındırlar.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Polimiyalji romatika nedeni iyi anlaşılamamıştır ve sadece birkaç bilinen risk faktörünün olduğu tahmin edilmektedir.

 • 50 yaş ve zeri olmak
 • Kadın cinsiyette olmak
 • Kuzey Avrupa kökenli olmak

POLİMİYALJİ ROMATİKA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Polimiyaljiya romatika için Tıbbi tedaviler
Ağrı, acı ve iltihap hafifleten ilaçlar polimiyalji romatika semptomlarının kontrolü için çok etkin olabilir. Polimiyaljiya romatika kişiden kişiye değişken belirtiler verebildiğinden her kişide aynı ilaçların yanı sıra farklı ilaçlar da kullanılabilir. Doktorunuz, sizin için uygun olan tedavi planını geliştirecektir. Tedavi, semptomlarınızı azaltacak ve tekrarlamasını önleyecektir. Hastalığın iyileştirilmesinde sıklıkla aşağıdaki ilaçlar kullanılır;

 • Aspirin
 • Prednizon gibi kortikosteroidler, (örneğin, Deltasone, Meticorten, Sterapred)
 • Ibuprofen gibi steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (örneğin Advil ve Motrin)

HASTALIĞIN DÜZELMESİ İÇİN KENDİM NE YAPABİLİRİM?

Hastalığınızın daha iyi bir seyir izlemesi için öncelikle ilaçlarınızı kullanmalısınız. Buna ek olarak ise hayatınıza düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi değişiklikler katmalısınız. Yanı sıra sağlıklı bir kiloyu korumak da kas ve eklemlerinize binen yükü azaltacağından sizin şikayetlerinizin azaltılmamsında etkilidir. Aşağıdakilere dikkat ediniz;

 • Sağlıklı beslenme
 • Düzenli egzersize başlamak
 • Sağlıklı bir kiloyu korumak

POLİMİYALJİ ROMATİKA NELERE YOL AÇABİLİR?
Hastalık genellikle bir kaç yıl sonra kendiliğinden düzelir. Ancak, polimiyaljiya romatika olan insanların yaklaşık % 15’inde temporal arterit veya dev hücreli arterit (baş arterlerinin iltihabı) adı verilen tıbbi durumlar gelişebilir. Tedavi edilmezse temporal arterit iltihabı beyinin bazı bölgelerine kan akışını bozabildiğinden körlük veya inme ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Buna ek olarak;

 • Günlük aktivitelerinizi gerçekleştirmek için yetersizlik
 • Kalitesiz yaşam
 • İnme
 • Temporal arterit (dev hücreli arterit)
 • Görme kaybı da hastalığın oluşturabileceği tehlikelerdendir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  ZH

  Nisan2015 ten beri polimialji Romatika hastalıgı teşhisi ile tedavi görüyorum.İlk başladıgı zaman 14 kere fizik tedavisi gördüm hiç faydası olmadı.Sonraki doktorum Sedim CRP ve lokosit tahlili yaptırdı.Ve kortizonpiridonal tedavisi verdi.Biraz ferahladım.Sağ omuzum çok agrıdıgı için omuzumdan kortizon iğne oldum.kolumun agrısı baya geçti.Diyer başka bir doktor(romotolok) Metoart 15 mg/1.5 mg enjeksiyon iğne verdi 3 aylık kür olarak.Şindi 2. 3 iğnem kaldı.Sedim crp ve lokosit normal insanda olan düzeye geldi.Fakat şu anda gene ilk zamandaki gibi Boyun omuzlar leyen kemiyim de çok şiddetli agrılar oluyor oturup kalkarken yere çömelirken çok agrım var.Kan tahlillerim normal hale geldide neden hala agrılarım.geçmioyor.Boynumu saga sola çeviremiyorum.Bundan so nra ne yapmam lazım sizlerden acil olarak beni aydınlatmanızı rica veistirham ediyorum.Mesleyinizde başarılar diler .Allahın bütün iyiliklerinin üzerinize olmasını yüce allahtan dilerim.Saygılar.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Polimyalji Romatika
Basur tedavisi
Anal Kaşıntı Belirtileri ve Tanı Nasıl konur
Hemoroidlerde Tanı Nasıl Konur ?
Anüste Kaşıntı yada Anal Kaşıntı
Hemoroid Tedavisi Nasil Yapilir ?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.