PREEKLAMPSİPreeklampsi Önlenebilir mi

Preeklampsi, gebelerde görülen başta böbrek olmak üzere diğer organ sistemlerine yüksek tansiyonun neden olduğu hasar ile karakterize bir gebelik şikayetidir. Rahatsızlık, tansiyonu normal olan kadınlarda gebeliğin 20. haftasından sonra başlar. Hatta kan basıncında hafif bir artış dahi preeklampsi belirtisi olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavi edilmezse siz ve bebeğiniz için çok ciddi –hatta ölümcül- olabilir. Eğer preeklampsi varsa, tek çare bebeğinizin doğumudur.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Preeklampsi, bazen herhangi bir belirti olmadan gelişir. Yüksek kan basıncı yavaş gelişebilir, ancak daha yaygın olarak ani başlangıçlıdır. Preeklampsinin ilk işareti genellikle kan basıncındaki artış olduğu için kan basıncı takibinin yapılması doğum öncesi bakımın önemli bir parçasıdır. Tansiyon 140/90 milimetre ve daha yüksekse –  en az dört saat arayla iki kez ölçüldüğünde- bu anormaldir. Sizdeki diğer belirtiler ise;

 • İdrarda aşırı protein (proteinüri) ya da böbrek sorunlarının ek belirtileri
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Görme kaybı, geçici bulanık görme veya ışık hassasiyeti gibi görme değişiklikleri
 • Genellikle sağ tarafta kaburga altında üst karın ağrısı,
 • Bulantı veya kusma
 • İdrar miktarında azalma
 • Trombosit düzeyinde azalma (trombositopeni)
 • Karaciğerin görevlerini yapamaması
 • Akciğerlerinizde sıvı nedeniyle nefes darlığı,
 • Ani kilo alımı ve şişme (ödem) – özellikle yüzünüz ve ellerinizde – [fakat bu işaretler normal gebelikte de ortaya çıktığından preeklampsi için güvenilir işaretler olarak kabul edilmez]

DİKKAT: Düzenli olarak doktorunuza görünün. Şiddetli baş ağrısı, bulanık görme, karında şiddetli ağrı ya da nefes darlığı şiddetli varsa acil servise gidin.

Sponsorlu Bağlantılar

Baş ağrısı, mide bulantısı ve ağrılar gebeliğin sık karşılaşılan şikayetleri olduğundan, özellikle ilk gebeliklerde yeni işaretler mi yoksa ciddi bir problemin bir işareti olduğunu anlamak zordur. Bunun için kuşkulandığınız durumlarda derhal doktorunuza başvurunuz.

NEDENLERİ NELERDİR?

Preeklampsinin kesin nedeni bilinmemektedir. Uzmanlar bunun plesantada başladığını düşünmektedir. Gebeliğin ilk dönemlerinde yeni kan damarları gelişir ve plesantaya etkili bir şekilde kan gönderebilmek için gelişir. Preeklampsi olan kadınlarsa kan damarlarının düzgün gelişmediği görülmüştür. Onlar normal kan damarlarından daha dardırlar ve hormonal sinyalizasyonu farklı şekilde etkiler. Bu anormal gelişim aşağıdaki sorunlara yol açabilir;

 • Rahime yetersiz kan akımı
 • Kan damarlarında hasar oluşumu
 • Bağışıklık sistemi ile ilgili bir problemler

Preeklampsi sadece gebeliğin bir komplikasyonu olarak gelişir. Aşağıdaki koşullara sahip olan kadınlar risk altındadırlar;

 • Ailesinde preeklampsi öyküsü olanlar
 • İlk gebelikler
 • Har yeni partner ile meydana getirilen gebelikler
 • 40 yaşından büyük gebelik yaşayan kadınlar
 • Obezite
 • Çoğul gebelik
 • Gebelikler arasındaki aralığın iki yıldan az veya 10 yıldan daha fazla olması
 • Gebelik öncesi kronik yüksek kan basıncı, migren ağrıları, tip 1 ya da tip 2 diyabet, böbrek hastalığı, kan pıhtısı oluşumu eğilimli olanlar ve lupus hastalığı preeklampsi riskini artırmaktadır.

PREEKLAMPSİ GEBELİKTE NE GİBİ ŞİKAYETLER DOĞURUR?preeklampsi belirtileri

Preeklamsinin şideti ve gebelikte ne kadar erken meydana geldiği sizin ve bebeğiniz açısından risk oluşturur. Preeklampsi doğumun yapılmasını gerektirir. Sezeryan doğum bebek kalçadan geliyor yada hızlı bir doğum gerekli olmadıkça her zaman avantajlı değildir. Eğer şiddetli preeklampsiniz varsa veya 30 haftalıktan az gebelik varsa sezeryan gerekli olabilir. Preeklampsi komplikasyonları içerebilir:

 • Plasentaya kan akışının olmaması. Preeklampsi plasentanın kan taşıyan damarları etkiler. Plasentaya yeterince kan gitmezse bebeğiniz daha az oksijen ve besin az alabilir. Bu ise yavaş büyüme, düşük doğum ağırlığı ve erken doğuma neden olabilir. Prematüre bebek için solunum sorunlarına neden olabilir.
 • Plasenta ayrılması. Preeklampsi doğumdan önce plesantanın rahim iç duvarından ayrılmasına neden olabilir. Şiddetli olan böyle bir ayrılma anne adayında ağır kanama ve plasentanın zarar görmesine neden olarak hem sizin hem de bebeğiniz için yaşamı tehdit edici olabilir.
 • HELLP sendromu. Alyuvar yani kırmızı kan hücrelerin parçalanması, karaciğer enzimlerinin yükselmesi ve düşük trombosit sayısı anlamında bir terimdir. Bu ise anne ve bebeği tehdit eder. Semptomları arasında bulantı, kusma, baş ağrısı ve sağ üst karın ağrısı sayılabilir.
 • Preeklampsi kontrol edilemezken, eklampsi – preeklampsiye ilaveten nöbet gelişimi- oluşabilir. Oluşmaya yakın zamanlarda belirtileri genellikle sağ üst karın ağrısı, şiddetli baş ağrısı, görme problemleri ve mental durum değişikliği olabilir. Eklampsi anne ve bebek için ciddi sonuçlar doğurabilir, doğum gerekli olabilir.
 • Kalp-damar hastalığı. Preeklampsi gelecekte kalp ve damar hastalığı riskini artırabilir. Bu elimine etmek için doğum sonrası ideal kiloyu korumak, meyve ve sebze ağırlıklı beslenme, düzenli egzersiz yapmak ve sigara içilmemesi gerekir.

YAPILACAK OLAN TESTLER VE TEŞHİS

Preeklampsi teşhis için, gebeliğin 20. haftasından sonra yüksek tansiyon ve aşağıdaki komplikasyonların birini veya birkaçının olması:

 • İdrarda protein (proteinüri)
 • Düşük trombosit sayısı
 • Karaciğer fonksiyonlarının bozulması
 • İdrarda protein dışında diğer böbrek yetmezliği belirtileri
 • Akciğerlerde sıvı (pulmoner ödem)
 • Yeni başlangıçlı baş ağrısı
 • Görme bozuklukları

140/90 mm Hg’yi geçen bir tansiyon değeri gebelikte normal değildir. Ama sadece buna bakılarak gebede preeklampsinin var olduğu söylenemez. Bunun kesinleştirilmesi için diğer testlerin de yapılması gerekir. 

Gerekli Olabilecek Testler

 • Kan testleri
 • İdrar analizi
 • Fetal ultrason
 • Nonstres testi veya biyofizik profil

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Preeklampsi için tek çare doğumdur. Eğer preeklampsi tanısı konmuşsa ne kadar sürede muayeneye geleceğinizi söyleyecektir. Ayrıca daha fazla sıklıkta kan testleri, ultrason ve nonstres testleri yapılması gerekir.

Kan Basıncını Düşürmek İçin İlaçlar. Antihipertansif olarak bilinen bu ilaçlar tansiyonun çok tehlikeli boyutlarda olması durumunda kullanılır. 140/90 şeklindeki bir tansiyon genellikle tedavi edilmez aralıktır. Antihipertansif ilaçların çok farklı türleri olmasına rağmen, bunların birçoğunun gebelik sırasında kullanımı güvenli değildir. Bunun için size uygun olmadığına doktorunuz ile birlikte karar vereceksiniz.

Kortikosteroidler. Eğer ciddi preeklampsi veya HELLP sendromu varsa, kortikosteroid ilaçlar geçici olarak gebelik boyunca karaciğer ve trombosit fonksiyonlarını geliştirebilir. Ayrıca bebeğinizin akciğerlerinin 48 saat gibi kısa bir süre içerisinde daha olgun hale gelmesine yardımcı olabilir.

Antikonvülzan İlaçlar. Preeklampsi şiddetli ise, doktorunuz ilk nöbeti önlemek için magnezyum sülfat gibi bir antikonvülsan ilaç reçete edebilir.

Yatak istirahati. Yatak istirahati preeklamptik kadınlar için bir rutindir. Ancak araştırmalar bunun kan pıhtılaşması riskini artırmanın yanı sıra ekonomik ve sosyal hayatınızı etkilediğinden artık tavsiye edilmemektedir.preeklampsi tedavisi

Hastanede Yatış. Şiddetli preeklampsi hastaneye yatmanızı gerekebilir. Hastanede, doktorunuz düzenli olarak amniyotik sıvı hacmini ölçerek bebeğinizin iyi olup olmadığını izlemek için nonstress testler veya biyofizik profil yapabilir. Amniyotik sıvı eksikliği bebeğe zayıf kan gitmesinin bir işaretidir.

Doğum. Eğer gebeliğin sonuna yakın preeklampsi tanısı konmuşsa doktorunuz doğum isteyebilir. hemen indükleyici emek önerebilir.

Ağır vakalarda, bebeğinizin gebelik yaşı veya serviksinizin hazır olup olmadığını dikkate almak mümkün olmayabilir. Eğer beklemek mümkün değilse, doktorunuz doğumu başlatabilir yada sezaryene alabilir. Doğum sırasında, nöbetleri önlemek için intravenöz magnezyum sülfat verilebilir.

Doğumdan sonra, kan basıncının 12 hafta (genellikle çok erken) normale dönmesi beklenir. Eğer doğumdan sonra ağrı giderici ilaç ihtiyacınız olursa mutlaka doktorunuza danışın. Örneğin ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) ve naproksen sodyum (Aleve) gibi steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID) kan basıncını artırabilir. Asetaminofen (Tylenol, diğerleri) genellikle güvenli bir alternatiftir.

PREEKLAMPSİ ÖNLENEBİLİR Mİ?

Araştırmacılar preeklampsiyi önlemek için çeşitli stratejiler geliştirmeye devam ediyorlar fakat bugüne kadar hiçbir net çalışma ortaya konmamıştır. Daha az tuz tüketmek, egzersiz yapmak, kalori alımını sınırlama veya sarımsak ya da balık yağı tüketmek bunu önlemez. C ve E vitaminleri alımını arttırmak da bir fayda sağlamamakta ve D vitamini için çalışmalar devam etmektedir. Ancak, bazı durumlarda preeklampsi riskini azaltmak mümkün olabilir:

Düşük doz aspirin. Eğer 34 haftalık gebe iken doğum yapılan önceki gebelikte preeklampsi varsa yada önceden yaptığınız birden fazla gebelikte preeklampsi varsa doktorunuz günlük 60 – 81 mg arasında düşük doz aspirin tavsiye edebilir (ilk trimesterin sonlarında başlanılan)

Kalsiyum takviyeleri. Bazı toplumlarda, gebelik öncesi kalsiyum eksikliği olan ve gebelik sırasında yeterli kalsiyum alamayan kadınlar preeklampsiyi önlemek için kalsiyum takviyelerinden yararlanabilirler. Yine de doktorunuzla konuşmadan herhangi bir ilaç yada takviye kullanmayınız.

DİKKAT: Gebe kalmadan önce özellikle de daha önce preeklampsi şikayetleriniz olmuşsa olabildiğiniz kadar sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak önemlidir. Eğer gerekli ise kilo vermek ve şeker hastası iseniz bunun iyi kontrol edilebilir olması önemlidir. 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Lohusalık
Gebe Kalma İhtimali Nasıl Artırılabilir
Doğum Kontrol Haplarının Zararları
Mantar
Gestasyonel Diyabet Nedir? Nasıl Belirti Verir?
Hamilelikte Kasık Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.