PREZEVATİF KAPUT KONDOMPrezervatif Kaput Kondom

Prezervatifler istenmeyen gebelikleri ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önler. Meni ve diğer vücut sıvılarının vajinaya boşalmasını önler.

Sponsorlu Bağlantılar

Hem erkek hem de kadınlar için prezervatifler vardır ama ikisinin aynı anda kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü ikisi beraber kullanıldığında birbirine sürterek diğerinin kaymasına veya yırtılmasına yol açabilir.

Erkek Prezervatifi

Seks sırasında penisin üzerine giydirilen ince plastik bir kılıftır. Birçok farklı türü vardır.

Lateks, plastik veya kuzu derisinden yapılmışlardır. Çoğu insan lateks maddesinden yapılmış olanları tercih etmektedir. Eğer lateks alerjiniz varsa poliüretan veya poliizopren maddelerinden yapılmış plastik prezervatifleri de kullanabilirsiniz. Plastik prezervatifler vajinal, oral veya anal seks sırasında bulaşma ihtimali olan HIV, herpes, klamidya, gonore ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyabilir. “Doğal” ya da “kuzu derisi” prezervatifleri kuzu bağırsaklardan gelen malzemeden imal edilmiştir. Gebeliği önler ama insan derisi gibi gözenekleri vardır. Dolayısıyla cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı etkili olamayacağı anlamına gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Prezervatiflerin içinde ince bir kayganlaştırıcı sıvı bulunmaktadır. Kayganlaştırıcı sıvı sayesinde seks sırasında ağrı ve tahriş olması ve aynı zamanda prezervatifin yırtılması önlenir. Eğer aldığınız kondomda bu sıvı yoksa muhtemelen seksi daha rahat hale getirmek için sizin benzer bir kayganlaştırıcı kullanmanız gerekecektir. Kullanacağınız ürünün su bazlı olduğundan emin olunuz. Vazelin gibi yağlı ürünler prezervatife zarar verebilir ve çalışmasını zorlaştırabilir.

Spermisitler ise sperm öldüren bir maddedir ve bazı prezervatifler önceden kaplanmış halde bununla gelmektedir. Bu şekilde bir prezervatif kullanılması gebelik ihtimalini düşürebilir ancak prezervatif ile gelen spermisit miktarı bir fark yaratmak için çok da yeterli sayılmaz. Eğer ekstra koruma istiyorsanız, ayrı bir sperm öldürücü ürün almayı düşünün. İçinde “oktoksinol-9” bulunan bir ürün bakınız. Başka bir spermisit olan “nonoxynol-9”, HIV riskini artırabilir ve cinsel organları tahriş edebilir.

Çizgili ve tırtıllı olan kondomlar ise eşinizin daha çok zevk almasını sağlamak üzere tasarlanmışlardır. Ama herkeste aynı hissi ve zevki uyandırmayabilir. Eğer kullandığınız prezervatif sizi ya da eşiniz cinsel zevkten mahrum bırakıyorsa dokulu olanlarını deneyiniz. Kondomu ön sevişme sırasında takabilirsiniz.

Piyasada ayrıca daha farklı ve yeni tasarımlarda başka prezervatif çeşitleri de bulabilirsiniz. Ancak dikkatli olunuz. Bu tür ürünlerin güvenilir olması için sağlık bakanlığı tarafından onaylı olması gerekir.

Kondomlar işe yarıyor mu?

Bir prezervatifin ne kadar iyi çalıştığı doğru şekilde kullanılmasına bağlıdır. Eşinin kondom kullanmasına rağmen hamile kalan kadınlar da olmaktadır. Ama bu oran yüzde 2 civarındadır. Yani kondomun yüzde 98 oranında başarı şansı bulunmaktadır. Ancak eşleri düzenli şekilde kondom kullanmayan kadınlara bu oran yüzde 18’e çıkmaktadır. 

Prezervatifler cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından da önemli ölçüde koruma sağlar. Kesin risk durumu hastalığın tipine göre değişir. Örneğin, prezervatiflerin HIV virüsüne karşı koruması %100‘dür. Ama en sık rastlanan cinsel yolla bulaşan hastalık olan HPV, testis torbası gibi kondomun kapatmadığı yerlerden de bulaşabilmektedir. Dolayısıyla kondomların HPV enfeksiyon riskini azalttığı ama tamamen ortadan kaldırmadığı söylenebilir.

Prezervatifi nasıl kullanmak gerekir?

 • Paketi açtığınızda prezervatif yırtmadığınızdan emin olun.
 • Delinmiş, sert, yapışkan ya da süresi dolmuş ise atınız.
 • Penis erekte vaziyette iken ve eşinizin vücudunun herhangi bir yerine temas etmeden önce takınız.
 • Cinsel ilişkinin başından sonuna kadar takılı tutun.
 • Her ereksiyonda yeni bir tane kullanınız.
 • Eğer prezervatif takacak erkek sünnetsiz ise, takmadan önce sünnet derisini geri çekmesi gerekir.
 • Prezervatifin başında rezervuar ucu yoksa, boşalma sonrası meninin toplanması için bir miktar boşluk bırakın.
 • Kondomu taktıktan eğer başında rezervuar boşluğu yoksa bir elinizle kondom başını tutarak bırakacağınız boşluğu ayarlarken diğer elinizle de aşağı indirin.
 • Eğer cinsel ilişki sırasında yırtıldığını fark ederseniz hemen durun ve çıkarıp yenisini takın.
 • Boşaldıktan sonra penis ereksiyonunu kaybetmeden önce dikkatle şekilde prezervatifi çıkarın.
 • Çıkarırken meninin dışarı dökülmediğinden emin olun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  gizemliperi

  Mrb.benim sorum su olcak.iliski esnasinda prezarvatif kullanip bosalmanin olacagi anda disariya cekip prezarvatif icine bosalma olsa hamilelik riski olur mu?

  çok düşük de olsa hamilelik riski vardır ancak bu riski yok kabul edebilirsiniz. Yine de risk vardır.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şınav
Sağlık için Tuza Dikkat
ELMA SİRKESİ DENİLİNCE İKİ KERE DÜŞÜNÜN
Manyetik Alanın Zararları
Araştırma: Üzüm ve Yüksek Tansiyon
Alkol Aldıktan Sonra Terleme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.