PREZERVATİFprezervatif

Prezervatif bir doğum kontrol yöntemidir. Erkek ve kadın prezervatifleri vardır. Erkek prezervatifi penisin üzerine geçirilen, genellikle lateks veya kauçuk maddesinden yapılmış ince bir kılıftır.

Kadın kondomu ise son kısmında esnek bir halka olan poliüretan bir kılıftır. Bir ucu kapalıdır ve vajina içine yerleştirilir, diğer ucu ise açıktır ve halka ile birlikte vajinanın dışında kalır. Prezervatif kondom olarak da isimlendirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl çalışır?

Prezervatifler sperm içeren meninin vajinaya akmasını engeller. Erkek prezervatifi penis cinsel ilişki öncesi ve erekte halde iken takılır. Rulo şeklinde olan prezervatif penis ucundan itibaren aşağı doğru açılarak takılır. Prezervatifin ucunda ufak bir boşluk yer alır. Bu boşluk, boşalma sonrası meni için bir boşluk oluşturur ve aynı zamanda çıkan meninin kondoma baskı yaparak yırtmasını da engeller.

Erkek boşaldıktan sonra kondomu penis kökündeki kısmından tutarak dışarı çıkmalıdır. Bu işlemi penis hala erekte vaziyette iken yapmalıdır. Çünkü penis yumuşadığında kondomun kayma ve spermlerin vajinaya akma riski vardır.

Kadın prezervatifi

Sponsorlu Bağlantılar

Kadın prezervatifi kapalı uçlu halkası kullanılarak vajina içine yerleştirilir. Diğer halka prezervatifin açık ucunu oluşturur. Kondom daha sonra penisin vajinaya girmesi ile sperm ve serviks arasında bir bariyer oluşturur. Kadın prezervatifi cinsel birleşmeden 8 saat öncesinden yerleştirilebilir. Seksten hemen sonra çıkarılmalıdır.

Erkek ve kadın prezervatifleri birlikte kullanılmamalıdır. Çünkü aynı anda kullanıldıklarında cinsel ilişki sırasında kaymaya neden olabilir.

Prezervatiflerin doğum kontrolünde etkili olduklarına ilişkin birçok araştırma sonucu bulunmaktadır. Prezervatifler ayrıca cinsel yolla bulaşan HIV gibi enfeksiyonların bulaşmasına karşı da oldukça etkilidir. Dolayısıyla kondomlar hem istenmeyen gebeliklere karşı hem de gonore, klamidya ve trichomoniasis gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı etkilidir. Prezervatif kullanımı ayrıca HPV ile ilişkili hastalık olan serviks kanserine yakalanma riskini de düşürmektedir. Cinsel olarak aktif gençlerin kendi sağlıklarını ve hayatlarını korumak için prezervatif kullanmaları hayati önem taşımaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayak şişmesi
Lösemi
Vitamin ve Mineraller
Akdeniz Diyeti
Bilirubin Testi Nedir? Niçin Yapılır?
Anevrizma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.