Parabenler bir çok kozmetik ürün içerisinde dezenfektan madde olarak kullanılan kimyasal maddelerdir. Görevi aslında mantar oluşumunu önlemektir. Bonyo temizleyicileri, şampuanlar, kremler, yüz temizleyicileri, makyaj malzemeleri, pudralar gibi bir çok ürün parabenlerin çeşitli versiyonlarını içeren ürünlerdendir.

Propil Paraben:

Parabenlerin bir türevi olan bu madde özellikle kozmetik ürünlerde koruyucu madde olarak bulunurlar. Bu maddelerin kanserojen olduğu yönünde bilgiler yayılsa da bir çok sağlık otoritesine göre bu yanlış bir bilgdir.

Özellikle 1924 den beri kullanılıyor oluşu ve hakkındaki yapılan araştırmalara göre kanseri artırıcı etkisinin görülmediği anlaşılınca parabenler hakkındaki görüş değişti ve zararsız olduklarına dair bir çok görüş belirtildi.

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık bakanlığı 2011 yılında yapmış olduğu toplantıdan sonra parabenler hakkında aşağıdaki bildiriyi yayınlayarak kullanıcıların şüphelerini giderme yoluna gitti.

Sağlık Bakanlığının Parabenler Hakkındaki Açıklaması:

-Parabenler, ilaçlarda ve kozmetik ürünlerde antimikrobik etkileri nedeniyle 1924’ten beri tüm dünyada, koruyucu amaçlı ve çok düşük dozlarda yardımcı madde olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Parabenlerin kimyasal yapılarına göre metil, propil, bütil paraben gibi türevleri vardır.

-Parabenler insan vücudunda östrojen hormonuna benzer etkiler göstermektedir. Ancak bu etkileri, östrojenin binde biriyle 10 milyonda biri kadardır. İlaçta ve kozmetikte en çok kullanılan metil parabenin etkinliği, östrojen etkinliğinin 2 milyon 500 binde biri kadardır. İlaçlarda ve kozmetik ürünlerde bulunan miktarıyla (östrojene uzun dönemde yüksek doza maruz kalmaya bağlı yan etkileri de dahil) östrojenik etki göstermediği kabul edilebilir. Bu nedenle kanserojenik ve endokrin bozucu etki göstermesi beklenmemektedir. Ayrıca, parabenler ilaç veya kozmetik olarak kullanıldığında çok hızlı bir şekilde parçalanarak vücuttan idrarla atılır. Ağız yoluyla alındıklarında ise midedeki asit ortamı nedeniyle parçalanmaları yüksek olup kana geçen miktarı yok denecek kadar azdır.

Sponsorlu Bağlantılar

-Bu maddenin vücutta toksik etki yaratacak ölçüde biriktiğini gösteren ve insanlarda doğrudan kanser oluşturmasına yönelik kanıtlanmış bilimsel veri bulunmamaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarla konu bilim dünyası tarafından yakından takip edilmektedir.

-Ülkemizde ilaçlar, klinik kullanıma sunulmadan önce, içeriklerinin ve katkı maddelerinin (parabenler dahil) mevzuatımız sınırları içerisinde olması kaydıyla ruhsatlandırılmaktadır. İlaç ruhsatlandırmayla ilgili mevzuatımızdaki sınırlar da Avrupa Birliği ve ABD ile uyumludur.

-Kozmetikler ise, Avrupa Birliği’yle uyumlu kozmetik mevzuatımız doğrultusunda, bildirim esasına göre piyasaya çıkmaktadır. Kozmetiklerin piyasa denetimleri özellikle içerdikleri (parabenler gibi) koruyucu maddeler açısından yapılmaktadır.

-Ülkemizde klinik kullanıma sunulmuş ilaçlar ve kozmetikler içerisinde bulunan parabenlerin, formülasyonlardaki miktarları itibariyle insan sağlığına zararlı etkileri olması beklenmemektedir.

-Bugünkü veriler doğrultusunda parabenlerin, bilimsel olarak risk yaratmamakla beraber, çocukların korunmasına yönelik -özellikle bebeklik döneminde- kozmetik ürünlerin hekim veya eczacıya danışılarak kullanılması önerilir.

-Bu konudaki bilimsel veriler takip edilerek bilginin güncellenmesine devam edilecektir.

-Sağlık Bakanlığı olarak, ulusal ve uluslararası otoritelerle gerekli temaslar sağlanmış olup bu konuda yapılan çalışmalar dikkatle izlenmektedir.

Görüldüğü üzere parabenler hakkında sağlık otoritelerinin yapmış olduğu araştırmalar onların zararlı olmadığını aslında bir çok açıdan faydalı olacağını göstermektedir. Barabenler gönül rahatlığıyla kullanılabilecek ürünlerdir. Bu maddeyi içeren kozmetik ürünler de rahatlıkla kullanılabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şeker hastalığı olanlar oruç tutabilirmi?
Kısırlık
Sindirim bozukluğu
Kuru Deri ve Keratosis Pilaris
Kabızlık Ve Tedavi
Arı Sütünün Faydaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.