PROSTAT BEZİ BÜYÜMESİ NEDENLERİ

Prostat bezi erkeklerde boşalma sırasında meninin süt rengi olan sıvı kısmını üreten birimdir. Meni içerisindeki spermlerin korunmasını, beslenmesini ve taşınmasını sağlar.

Prostat bezi mesanenin altında yer alır. Mesaneden (idrar torbası) gelen idrarın penisten dışarı atılmasını sağlayan idrar kanalı prostat bezinin tam ortasından geçer. Dolayısıyla prostatın büyümesi idrar akışına engel olmaya başlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu erkekte yaşamı boyunca prostat bezinde büyüme devam etmiştir. Birçok erkekte devam eden büyüme idrar akışındaki tıkanmalar nedeniyle önemli ölçüde idrar yapma şikayetleri ortaya çıkar. Doktorlar prostat büyümesine neyin neden olduğu konusunda kesin bir bilgiye sahip değildir. Erkeklerin yaşlanmasına bağlı olarak cinsiyet hormonlarının dengesinde meydana gelen değişikliklere bağlı olduğu düşünülmektedir.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Prostat bezinin büyümesi için temel risk faktörleri şunlardır:

Yaşlanma: Prostat bezinde büyüme 40 yaşın altındaki erkeklerde nadiren belirti ve bulgulara neden olur. 55 yaşında, yaklaşık her 4 erkekten 1’inde bazı belirti ve bulgular görülür. 75 yaşındaki erkeklerin ise yaklaşık yarısında belirtiler görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aile öyküsü: Ailede baba ya da erkek kardeşlerde prostat sorunlarının yaşanması prostat sorunlarını daha olası hale getirmektedir.

Irk: Prostat büyümesi Amerika ve Avustralyalı erkeklerde daha yaygındır. Çin, Hindistan ve Japon erkeklerde ise daha az görülmektedir.

KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

İdrar yapmada güçlük yaşanması ve idrar torbasının tam boşalamaması, prostat bezinin günlük yaşamı ciddi şekilde olumsuz etkilediğini gösterir. Bu tür durumlarda büyük olasılıkla ameliyat gerekli olmaktadır. Prostat büyümesine ilişkin komplikasyonlar şunlardır:

• Akut idrar retansiyonu: Akut üriner retansiyonu, idrara ani çıkma ve ağrılı şekilde idrarını tam yapamama durumudur. Alerji veya soğuk algınlığı için reçetesiz dekonjestan ilaçlar alınırken de bu durumla karşılaşılabilir. Hiç idrar yapamadığınız zaman, mesane içine üretra yoluyla bir tüp ( kateter ) yerleştirilir. Ya da doktorunuz alt karın bölgesine bir “suprapubik tüp” yerleştirerek de idrarın tahliye edilmesini sağlayabilir. Hangi kataterin yerleştirileceği durumunuza göre değişir. Prostatı büyüyen bazı erkeklerde idrar akışını sağlamak için ameliyat tek seçenek olmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonları ( İYE ): Sık sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları önlemek için prostat bezinin büyüyen parçasının ameliyat ile çıkarılması çözüm olabilmektedir.

Mesane taşları: Mesane taşları mineral birikimlerinden oluşur ve idrar akışının tıkanması, idrar yolu enfeksiyonları, mesane irritasyonu, idrarda kan görülmesi ve mesanenin tam boşalmaması gibi sorunlara yol açarlar.

Mesane hasarı: İdrar torbasında hasar oluşumu, uzun bir süre boyunca idrarın dışarı atılamaması ve mesanenin tam boşaltılamaması sonucu ortaya çıkar. Mesane duvarındaki iç zar, gerilip zayıflayarak düzgün kasılmamaya başlar. Mesane hasarları genellikle prostat ameliyatı veya diğer tedavi seçeneklerinden sonra düzelmektedir. Ama her zaman olumlu sonuç alınamayabilir.

Böbrek hasarı: Bu durum idrar tutma nedeniyle mesane içinde oluşan yüksek basınçtan kaynaklanır. Yüksek basınç doğrudan böbreklere zarar verebilir veya mesane enfeksiyonlarının böbreklere de bulaşmasına sebep olabilir. Prostat bezi büyümesi böbreklerde tıkanmaya neden olursa, bir veya her iki böbreğin idrar toplama yapılarında şişmeye neden olan “hidronefroz” durumu gelişebilir.

Prostat büyümesi olan çoğu erkekte bu komplikasyonlar ortaya çıkmaz. Ancak “akut üriner retansiyon” ve özellikle “böbrek hasarı” sağlığı ciddi şekilde tehdit eden durumlar halini alabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Erken Boşalma
Cinsel isteksizlik
Prostat Kanserine Bitkisel Tedavi
Penis Büyütme
Kemik Erimesini Önlemek Sizin Elinizde
Düşük Libidoya Son
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.