YAŞAMINIZDAKİ BAZI DEĞİŞİKLİKLER VE EVDE YAPABİLECEKLERİNİZ

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile belirtiler azaltılabilir ve prostat büyümesinin daha da kötüleşmesi önlenebilir. Aşağıdaki önlemler faydalı olacaktır:

• Akşam içeceklerini sınırlayınız. Geceleri sık sık tuvalete çıkmamak için yatmadan bir ya da iki saat öncesinde içecek tüketmeyin.

Sponsorlu Bağlantılar

• Çok fazla kafein ya da alkol içmeyin. Bu ürünler diüretik etki yaparak idrar üretimi artırır. Ayrıca mesanedeki tahriş ve diğer belirtileri de kötüleştirebilir.

• İdrar söktürücü (diüretik) ilaçlar alıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Belki daha düşük bir doz almanız, sadece sabahları almanız ya da daha hafif bir diüretik kullanmanız idrar şikayetlerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

• Dekonjestanlar veya antihistaminiklerin alımını sınırlayın. Bu ilaçlar üretra çevresindeki kas gurubunun gerilmesine ve idrarın güçlükle yapılmasına neden olurlar.

• İdrar dürtüsü hissettiğinizde tuvalete çıkın. İdrar hissi ilk oluştuğunda beklemeyin. Uzun süre idrar tutma, mesane kaslarının aşırı gerilmesine ve hasar görmesine yol açar.

• Tuvalete çıkma saatlerini planlayın. Mesaneyi alıştırmak için hep aynı saatlerde idrara çıkmaya çalışın. Gün boyunca her dört ila altı saat arasında ayarlanabilir. Özellikle acil ve sık idrara çıkma şikayetleri için faydalı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

• Aktif kalmaya çalışın. Hareketsizlik idrar tutulmasına neden olur. Az miktarda yapılan bir egzersiz bile prostat büyümesinden kaynaklanan idrar şikayetlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

• İdrarınızı yaptıktan birkaç dakika sonra tekrar yapın. Buna “çift işeme” denir.

• Vücudunuzu sıcak tutun. Düşük sıcaklıklar idrar tutulumuna neden olur ve acil idrara çıkma durumu yaratabilir.

Alternatif Tıp

Çeşitli bitkilerin yaprak, kök ve çekirdek gibi kısımları kullanılarak elde edilen ve prostat tedavisinde kullanılan ilaçlar mevcuttur. Çeşitli bitki, tohum, çekirdek, yapraklarından faydalanılarak yapılan bu tür bitkisel ilaçların etkinliği için yeterli düzeyde araştırma yapılmamıştır.

Etkilikleri, faydaları, yan etkileri hakkındaki veriler ve çalışmalar yetersizdir. Bu gruptaki en ünlü ilaçlar Sabal Ekstresi (Prostagood, Saw Palmeto’dur. Ancak bitkisel ilaçların diğer ilaçlarla etkileşim yapma olasılığı göz önünde bulundurularak doktora danışıldıktan sonra alınmalıdır.

Ayrıca kabak çekirdeğinin içeriği nedeni ile prostat büyümesi engellediği bilinmektedir.  AYRICA DETAYLI BİLGİ İÇİN “PROSTATTAN KORUNMAK İÇİN BUNLARI YAPIN” BAŞLIKLI MAKALEMİZİ DE OKUYABİLİRSİNİZ.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
200 Kat Tatlı ve Daha Az Kalorili: Aspartam İçeren Besinler
Prostat Bezi Büyümesi Önlenebilir mi?
Hemoglobin İçeren Besinler
Kalsiyum İçeren Yiyecekler
iştah kesiciler
Vücudunuzu Zehirlerden Arındırmanın 10 Yolu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.