TEDAVİ VE İLAÇLAR

Prostat büyümesi için günümüz şartlarında çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Bunlar arasında ilaç kullanımı, ameliyat ve minimal invaziv ameliyat gibi seçenekler yer alır. Hasta için en uygun tedavi seçeneği belirtilere, prostat büyüklüğüne, diğer sağlık koşullarına, yaşa ve hastanın tercihine bağlıdır. Eğer şikâyetler çok şiddetli değilse, herhangi bir tedavi uygulanmadan beklenmesi ve takip edilmesi tercih edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

İlaçlar Nelerdir?

Prostat büyümesinin orta şiddetteki belirtileri için yaygın tedavi olarak ilaçlar kullanılır. Prostat büyümesi belirtilerini hafifletmek için kullanılabilecek ilaçlar şunlardır:

• Alfa blokerler: Bu ilaçlar prostat bezini rahatlatmaya, kas liflerini dinlendirmeye ve idrar yapılmasını kolaylaştırmaya yardımcı olur. Guruptaki ilaçlar arasında terazosin, doksazosin ( Cardura ), tamsulosin ( Flomax ), alfuzosin ( Uroxatral ) ve Silodosin ( Rapaflo ) yer alır. Alfa blokerler çabuk sonuç verir. Muhtemelen bir veya iki gün içinde, idrar akışında artış ve idrara çıkma ihtiyacında azalma kendini gösterecektir. Bu ilaçlar “retrograd ejakülasyon (geriye boşalma)” adı verilen zararsız bir duruma yol açabilir. Meni, penis ucu yerine mesane içine geri döner.

Sponsorlu Bağlantılar

5 alfa redüktaz inhibitörleri: Bu ilaçlar prostat büyümesine neden olan hormonal değişiklikleri engelleyerek prostatın küçülmesini sağlar. Finasterid ( Proscar ) ve dutasterid ( Avodart ) bu guruptaki başlıca ilaçlardır. Genellikle çok büyümüş prostatlar için en etkili ilaçlardır. İyileşme belirtilerini fark etmek için birkaç hafta ya da ay beklemek gerekebilir. Bu ilaçları alırken iktidarsızlık ( erektil disfonksiyon ) dahil olmak üzere bazı cinsel yan etkilere neden olabilir. Cinsel arzu azalabilir ya da “geriye boşalma” gerçekleşebilir.

Kombine ilaç tedavisi: Çoğunlukla bir Alfa bloker ve bir 5 alfa-redüktaz inhibitörünü beraber almak, bu ilaçları tek başına almaktan daha etkili olmaktadır.

• Tadalafil ( Cialis ): “Fosfodiesteraz inhibitörleri” adı verilen bir ilaç gurubundan olan bu ilaç genellikle iktidarsızlığı ( erektil disfonksiyon ) tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca, prostat büyümesi için de bir tedavi olarak kullanılabilir. Tadalafil, alfa blokerleri ile birlikte kullanılamaz. Ayrıca “nitrat” adı verilen nitrogliserin gibi ilaçlarla da alınamaz.

Ameliyat Tedavisi

İlaçların fayda vermediği veya şikayetlerin çok şiddetli olduğu durumlarda ameliyat yapılması önerilebilir. Prostat büyümesi için çeşitli ameliyat türleri bulunmaktadır. Hepsinin ortak amacı prostat bezinin boyutunu küçülterek idrar akışının sağlanması ve üreter şikayetlerin azaltılmasıdır. Hangi ameliyat türünün uygun olabileceği prostatın büyüklüğü, belirtilerin şiddeti ve genel sağlık durum gibi faktörlere bağlıdır.

Prostat ameliyatlarının bazı yan etkileri olmaktadır. Bunlar arasında meninin penis yerine geriye kaçması (geriye boşalma), mesane kontrolünün kaybı (idrar kaçırma) ve iktidarsızlık (erektil disfonksiyon) yer alır. Bu yüzden cerrahi müdahale öncesi olası riskler hakkında doktora danışılması önemlidir.

Standart ameliyatlar

Prostat büyümesi için uygulanan standart ameliyatlar şunlardır:

Transüretral prostat rezeksiyonu (TURP)

TURP, yıllardır prostat büyümesi için yaygın olarak ameliyat türü olmuştur. TURP ile, cerrah idrar yoluna özel ışıklı bir skop (rezektoskop) yerleştirir ve prostat bezinin dış kısmının tümünü küçük cihazlarla parçalayarak dışarı çıkarır (prostat rezeksiyonu). TURP sonrasında belirtiler genellikle hızlı bir şekilde iyileşme gösterir ve birçok erkekte işlem sonrası güçlü idrar akışı sağlanır. TURP sonrasında ilgili alanda kanama ve enfeksiyon riski olduğu mesaneden idrar çıkışı için drenaj yapılması gerekebilir. Tam iyileşinceye kadar sadece hafif egzersizler yapılması mümkün olacaktır.

Prostatın transüretral insizyonu (TUIP veya TIP)

Bu ameliyat türü, özellikle prostat büyüklüğü orta ya da küçük boyutlarda olan ve diğer ameliyat türlerinin yapılması çok riskli olduğu durumlarda başvurulan bir seçenektir. TURP gibi, TUIP’ te de idrar yolundan özel araçlar gönderilerek işlem gerçekleştirilir. Ancak prostat bezinin çıkarılması yerine birkaç kesi yapılarak idrar geçişi sağlanır.

Açık prostatektomi

Prostat bezinin çok büyük olduğu, mesanenin hasar gördüğü veya mesane taşı gibi diğer komplikasyon faktörlerinin görüldüğü hastalarda açık ameliyat yapılması gerekebilir. Cerrah prostat bezine ulaşmak için alt karın bölgesinde bir kesi oluşturduğu için “açık” kelimesi kullanılır. Açık prostatektomi, ağır prostat büyümesi olan erkekler için en etkili tedavidir ancak yan etkileri ve komplikasyonlar açısından yüksek risk taşır. Genellikle hastanede fazla kalınmaz ancak kan nakli gerekme ihtimali yüksektir.

Minimal invaziv ameliyat

Minimal invaziv tedaviler, ameliyat sırasında daha az kan kaybına neden olurlar ve hastanede kalış süresi daha kısadır. Genellikle daha az ağrı kesici ilaç kullanımı gerektirir. Prosedüre ve hastanın durumuna bağlı olarak takip tedavileri gerekebilir.

Minimal invaziv tedaviler şunlardır:

Lazer cerrahisi

Lazer ameliyatları (ya da lazer tedavileri) büyümüş prostat dokusunun yok edilmesi veya alınması için yüksek enerjili lazer kullanırlar. Lazer ameliyatları ile belirtiler hızlı şekilde geçmekte ve TURP’a göre yan etkileri daha az olmaktadır. Lazer tedavileri kan inceltici ilaç kullandıkları için diğer ameliyatların yapılamadığı hastalarda kullanılır.

Lazer cerrahisi farklı lazer tipleri ile farklı şekillerde yapılabilir:

Ablatif prosedürler: Buharlaştırma da denilen işlemde prostat dokusu yakılıp çıkarılarak idrar akışı sağlanır. Ablatif prosedürler ameliyat sonrası rahatsız edici idrar şikâyetlerine neden olabilir ve bir noktada tekrar uygulanması gerekebilir.

Enucleative prosedürler: Açık prostatektomi ile benzerlik gösterir. Ancak daha az risk taşır. İşlemler genellikle idrar akışını engelleyen tüm prostat dokusunun alınması ve doku büyümesinin önlenmesini içermektedir. Ablatif prosedürlerin enucleative prosedürlere göre bir üstünlüğü, alınan prostat dokusunun kanser ya da başka bir durum yönünden incelenebilmesidir. Lazer ameliyat türleri şunlardır:

• Prostat holmium lazer ablasyonu (HOLAP)
• Prostat görsel lazer ablasyonu (VLAP)
• Prostat holmium lazer enükleasyonu (HoLEP)
• Prostatın fotoselektif buharlaştırılması (PVP).

Seçilecek lazer tedavisi, prostatın büyüklüğüne, büyümüş kısmın yerine, doktorunuzun önerisine ve tercihlerinize bağlıdır. Tedavi seçenekleri aynı zamanda nerede tedavi olduğunuza da bağlıdır. Çünkü her yerde lazer tedavisi alanında beceri sahibi ve lazer ameliyatı yapabilecek yeterlilikte doktor ve hastane bulmak mümkün olmamaktadır.

Transüretral mikrodalga termoterapi (TUMT)

Bu işlem sırasında doktorunuz üretra içine özel bir elektrot yerleştirerek prostat bezine ulaşır. Elektrottan yayılan mikrodalga ısı enerjisi bezin iç kısmını yakarak küçülmesini sağlar. Bu işlem TURP’a göre daha az komplikasyon riski taşır. Ancak genellikle küçük prostat büyümeleri için kullanılır ve daha sonra tekrar ameliyat yapılması gerekebilir.

Transüretral iğne ablasyonu (TUNA)

Ayaktan tedavi şeklinde uygulanan bu prosedürde, ışıklı bir skop (sistoskop) ile idrar yolundan girilir. Prostat bezinin içine iğne yerleştirmek için skop kullanılır. İğneler yerinde iken radyo dalgaları ile idrar kanalını tıkayan prostat bezinin ısınması ve yok edilmesi sağlanır. TUNA, temelde prostatta skarlar oluşturarak küçülmesinde ve idrar akış hızının artmasında etkili olur. Kolayca kanama riski ya da diğer bazı sağlık sorunları olan erkeklerde bu tip ameliyatlar iyi bir seçim olabilir. TUMT gibi, TUNA da belirtileri sadece kısmen hafifletebilir ve etkili sonucun fark edilmesi için biraz zamana ihtiyaç duyulur. Bu prosedürde “erektil disfonksiyon (iktidarsızlık)” riski çok düşüktür.

Prostat stentleri

Prostat stentleri idrar kanalını açık tutmak amacıyla takılan küçük metal veya plastik cihazlardır. Doku stentin etrafını sararak tutunmasını kolaylaştırır. Plastik stent her dört ila altı haftada bir değiştirilmesi gerekir ancak herhangi bir cerrahi işlem geçirmek zorunda kalmazsınız. Ağrılı idrara çıkma ya da sık sık idrar yolu enfeksiyonu gibi yan etkilere neden olabildiği için çoğu durumda stentler uygun uzun süreli bir tedavi olarak görülmemektedir. Metal stentler ise çıkarılması çok zordur ve sadece ameliyat olması mümkün olmayan erkekler gibi bir özel duruma sahip hastalarda kullanılır. Bazen plastik stentler ameliyattan önce geçici bir süreliğine takılarak ameliyat sonrası idrar yapmanız sağlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sağ ve Sol Testis Yanında Kitle
Erkekte Kısırlık
Penis Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Testis Şişmesi
Prostat büyümesi
Ağrılı Boşalma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.