PROSTAT BEZİ BÜYÜMESİ TESTLERİ VE TEŞHİS

Prostat büyümesi için yapılan ilk testler genellikle aşağıdakiler olmaktadır:

• Belirtiler hakkında ayrıntılı sorular sorulması: Muayene olduğunuz doktor diğer sağlık sorunlarınız, kullandığınız ilaçlar ve ailede prostat sorunu olan erkekler olup olmadığını öğrenmek isteyecektir.

• Dijital rektal muayene: Rektumdan parmakla prostat bezinin büyümesi ve sertliğine bakılarak prostat kanseri belirtileri kontrol edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

• Nörolojik inceleme: Zihinsel işleyiş ve sinir sistemi hakkında kısa bir değerlendirme içermektedir. Bu muayene idrar problemlerinin prostat bezinin büyümesi dışında bir problemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmeye yardımcı olacaktır.

• İdrar tahlili ( idrar analizi ): İdrar örneğinin laboratuarda incelenmesi benzer şikayetlere enfeksiyon ve diğer durumların sebep olup olmadığını anlamak için önemlidir. Üriner şikayetlere prostat büyümesi ya da diğer problemlerin sebep olduğunu ortaya çıkarmak için farklı testler de yapılabilir. Bu testler şunlardır:

Prostat spesifik antijen ( PSA ) kan testi: Prostat bezinin meninin sıvılaştırılmasına yardımcı olan “PSA” üretmesi normaldir. Ancak prostat büyümesi varsa PSA düzeylerini artış gözlenir. Bununla birlikte PSA düzeyleri prostat kanseri, yakın zamanda yapılan bazı testler, ameliyat ve enfeksiyonlar nedeniyle de yükselebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

• İdrar akış testi: Bu test ile idrar akışının gücü ve miktarı ölçülür. Özel bir makineye bağlı kap içine idrar yapılması istenir. Zaman içinde bu testin sonuçlarına göre durumunuz iyi ya da kötüye gittiği anlaşılabilir.

İdrar yapma sonrası rezidüel hacim testi: Bu test ile mesanenin tamamen boş olup olmadığı ölçülür. Bu işlem genellikle mesanede kalan idrarı ölçmek için ultrason testi kullanılarak yapılır. Ya da diğer bir yol olarak, idrar yaptıktan sonra mesane içine bir tüp (kateter) yerleştirilerek bakılabilir.

Transrektal ultrason: Prostat ölçümlerini sağlayan ve aynı zamanda prostat anatomisini ortaya koyan bir ultrason testidir. İşlem sırasında büyük bir sigara büyüklük ve şeklinde bir ultrason probu inceleme için rektuma yerleştirilir. Ultrason cihazından yayılan ses dalgaları prostat bezinden görüntü elde edilmesini sağlar.


Prostat biyopsisi:
Bu prosedür sırasında transrektal ultrason eşliğinde özel bir iğne ile prostat dokusundan örnek alınır. Prostat biyopsisinden alınan doku mikroskop altında incelenir ve doku örneğinin kanserli olup olmadığına dair teşhis konur.

Ürodinami ve basınç akım çalışması: İşlem için, bir kateter üretra yoluyla mesane içine ulaştırılır. Su ( ya da daha az yaygın olarak hava) yavaş yavaş mesane içine enjekte edilir. Bu işlem ile mesane basıncı ölçülür ve mesane kaslarının ne kadar iyi çalıştığı belirlenmeye çalışılır.

• Sistoskopi: Üretrosistoskopi olarak da adlandırılan bu işlem ile doktorunuz üretra ve mesane içini görme imkanı bulur. Lokal anestezi yapıldıktan sonra üretraya yerleştirilen ışıklı ve esnek bir teleskop (sistoskop) ile idrar yolundaki problemler incelenir.

İntravenöz pyelogram veya BT ürografisi: Bu testler idrar yollarındaki taşlar, tümörler veya mesanedeki tıkanıklıkların tespit edilmesine yardımcı olur. İlk olarak damar içine boya enjekte edilir ve X – ışınları ya da BT ile böbrekler, mesane ve mesane ile böbreği bağlayan kanalların görüntüleri alınır. Boya böbreklerin drenaj sistemlerini görmeye yardımcı olur.

Üriner belirtilerin diğer olası nedenleri

Doktorunuz sorunlara başka bir şeyin neden olmadığından veya prostat büyümesinden kaynaklandığından ya da başka bir sağlık sorunundan dolayı kötüleştiğinden emin olmak için yukarıda sayılan testleri uygular. Prostat büyümesi ile aynı üriner şikâyetlere yol açan sağlık sorunları şunlardır:

• Mesane taşları
• Mesane ve idrar yolu enfeksiyonları
• Diyabet
• Nörolojik sorunlar
• Prostatın iltihabı ( prostatit )
• Prostat kanseri
• İnme (felç)
• Kas ve sinir bozukluklar (nöromüsküler)
• Yara izi veya üretra daralması gibi.

Prostat kanseri ve prostat bezi büyümesi aynı belirtilere neden olsalar ve aynı testlerle ortaya çıksalar bile birbirinden tamamen farklıdırlar. Prostat büyümesi prostat kanseri oluşma riskini azaltmaz veya arttırmaz. Prostat bezi için tedavi olsanız bile, yine de kanser taraması için düzenli olarak muayenelere devam etmeniz gerekir. Prostat bezindeki büyüme için yapılan ameliyatlar sırasında mevcut kanser için erken teşhis konabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Karaciğer Kanseri Belirtileri
Şişmanlık Nedenleri
Gizli Şeker Hastalığı
PARESTEZİ İLE BİLİKTE OLUŞAN DİĞER BELİRTİLER
ARTRİT BELİRTİLERİ NELERDİR?
ameliyat yerimde şişlik var
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.