PROSTATProstat Bilgi

Prostatın genel görünümü

Prostat, mesane ve penis arasında yer alan ceviz büyüklüğünde bir bezdir. Rektumun hemen önünde yer alır. Mesaneden gelen idrar prostat bezinin içinden geçerek penise ulaşır ve oradan da dışarı çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Prostat aynı zamanda spermleri besleyen ve koruyan sıvıyı da üretir. Boşalma sırasında, prostat üretra içine bu sıvıyı aktarır ve meni ile birlikte dışarı atılır.

Vas deferens, testislerin içinden spermleri seminal veziküllerin içine getirir. Boşalma sırasında seminal veziküller meni sıvısına katkıda bulunur.

Prostat Sorunları

Prostatit: Bazen enfeksiyon nedeniyle prostat bezinin enfekte olmasıdır. Bazı durumlarda, bu durum antibiyotikler ile tedavi edilir.

Prostat büyümesi: Benign prostat hipertrofisi veya BPH olarak adlandırılan prostat büyümesi daha çok 50 yaşından sonra görülür ve idrar yapma güçlüğü şeklinde belirti verir. Bu yaşlardan sonra erkeklerin çoğunda prostat bezinde büyüme görülür. İlaçlar ya da cerrahi girişimler ile BPH tedavi edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Prostat kanseri: Cilt kanseri dışında erkeklerde en sık görülen kanser biçimidir, ama prostat kanserinden ölme riski düşüktür. Ameliyat, radyasyon, hormon tedavisi ve kemoterapi gibi işlemler prostat kanserini tedavi etmek için başvurulabilir. Bazı erkekler ise tedavi için ertelemeyi ve beklemeyi tercih eder.

Prostat Testleri

Parmakla rektal muayene (PRM): Fiziki yapılan bu muayeneden doktor kayganlaştırıcı sürülmüş eldivenli parmağını rektuma yerleştirerek prostatı hissetmeye ve muayene etmeye çalışır. PRM bazen prostatit, prostat kanseri ya da prostat büyümeleri, topaklar veya nodüllerin tespitinde kullanılabilir.

Prostat spesifik antijen (PSA): Kan testi ile ölçülebilen ve PSA olarak adlandırılan protein ile prostat değerlerine bakılır. Eğer PSA yüksekse, prostat kanseri olasılığı daha yüksektir, ancak büyümüş prostatlarda da PSA değerleri çıkabilmektedir.prostat parmak testi

Prostat ultrasonu (transrektal ultrasonografi): Bir ultrason probu rektum içine yerleştirilerek prostata yakın bir yere ilerletilerek görüntü alınması sağlanır. Bu tür ultrasonlar genellikle prostat kanserini test etmek için yapılır ve gerektiğinde biyopsi de alınır.

Prostat biyopsisi: Bir ince iğne ile prostat bezine girilerek prostat kanserinin kontrol etmek için doku alınır. Bu işlem de genellikle rektum aracılığıyla yapılır.

Prostat Tedavisi

Prostat Büyümesi Tedavisi

Alfa-blokerler: Alfa-blokerler prostat büyümesinden kaynaklanan belirtileri azaltmak için reçete edilir. Üretra çevresindeki kasları gevşetir. Böylelikle idrar daha serbestçe akar.

5-alfa-redüktaz inhibitörleri: Bu ilaçlar testosteronun belli bir formu olan (DHT) seviyesini azaltır. DHT seviyesi azalınca prostat küçülür ve bu sayede idrar akışı da rahatlar.

Prostat büyümesi için ameliyat: İlaçlar genellikle prostat büyümesi belirtilerini giderir, ancak bazı erkeklerde semptomları iyileştirmek ve komplikasyonları önlemek için ameliyat gerekebilir.

Prostat Kanseri Tedavisi

Prostatektomi: Prostatektomi olarak adlandırılan ameliyat ile prostattaki tüm kanserli dokunun alınması hedeflenir.

Radyoterapi: Radyoterapi sağlıklı hücrelere zararı en aza indirecek şekilde kanserli prostat hücrelerini öldürür.

Radyoaktif tohum implantları: Radyasyonun vücut dışından prostata yoğunlaştırılması yerine radyoaktif tohumları kanser hücrelerini öldürmek için prostat içine implante edilebilir.

Kriyoterapi: Kriyoterapi dondurma yoluyla prostat kanseri hücrelerini yok etmeye çalışır.

Hormon tedavisi: Prostat kanseri hücreleri hormonlara tepki olarak büyür. Hormon tedavisi ise bu etkinin engellenmesine yardımcı olur.

Kemoterapi: Prostat kanseri ilerlediğinde uygulanan kemoterapi kanserin yayılmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bekleme ve kontrol: Prostat kanseri yavaş büyüyen bir tür olduğu için bazı doktorlar yaşlı hastalarına beklemelerini önermektedir. Bu şekilde kanserli dokunun büyüyüp büyümeyeceği ve ilerleme durumu takip edilir.

Klinik çalışmalar: Prostat kanseri klinik araştırmalarında gönüllü hastalar üzerinde prostat kanser için yeni ilaçlar test edilir.

Prostatit Tedavisi

Akut ve kronik prostatit: Prostatitin türüne bağlı olarak tedavi için antibiyotikler, ilaçlar, ve / veya ameliyat kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    babamda görülen belirtiler acaba prostat kanserimi.aşırı derecede bel ve bacak ağrıları deride soyulma idrarada sorun

    ilhan bozkurt

    Bilğileriz süper.Bizlere çok çok faydası oluyor çok teşekkürler,başarılarınızın daim olması dileği ile hoşça kalınız

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Prostat
TESTİS AĞRISI NEDENLERİ
Prostat Biyopsisi
İktidarsızlık ve Tedavi
Penis Kırılması
Erkeklerde Böbrek Taşı Sorunu!
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.