Prostat büyümesi

Prostat bezi, 50 yaşını geçen erkeklerde büyümeye başlayıp, rahatsızlık verebilir. Hastalığın belirtileri gecenin son kısmında idrara kalkmak,gündüzleri sık sık idrar yapmak, idrar yapmakta zorluk, idrarın yavaşyavaş akması, idrarın başında veya sonunda bir damla kan şeklindegörülür. Kesin tedavi ameliyatla gerçekleşir.

Zaman zaman yanlış olduğu halde prostat hipertrofisi olarak da adlandırılır. Aşağı yukarı altmış yaşlarından sonra idrar borusu çevresindeki bu doku hücreleri şişmeye başlar, ilk bakışta acı vermeyen tehlikesiz bir şişkinliktir bu. Daha çok idrar borusunun ıç yüzeyini kaplayan zarın altındaki bezler büyümeye başlar, prostatın kendisinde önemli bir irileşme olmaz. Tam tersine uğradığı baskının etkisi ile önce büzülür daha sonra da şişen hücrelerin etrafına bir kılıf örter.

Sponsorlu Bağlantılar

Hastalığın seyri:

1. Dönem: Özellikle geceleri sık sık idrar yapma ihtiyacı duyulur. Fakat ancak uzun bekleyişlerden sonra çok az bir miktar idrar gelir. Karın boşluğu adaleleri bütün güçleriyle kasılarak bunu önlemeye çalışırlarsa da daha güçlü olan idrar torbası kasları bütün torbayı boşaltmak için uğraşırlar. Prostat büyümesine fazla içkiden, ayakları üşütmekten, peklikten ya da uzun süre oturmak katkıda bulunabilir. Çaresi yeteri kadar hareket etmek ve bağırsakları yumuşatıcı perhiz yapmaktır. Erkeklik hormonunun büyütücü etki yapabileceğine inanılmaktadır.

2. Dönem: Büyüme sonucu laçka olan idrar torbası artık tam anlamıyla boşalmaz. Bir süre sonra da hiç idrar yapamama tehlikesi baş gösterir. Bu durumlarda hekim müdahalesi gereklidir. Son zamanlarda progesteron türevi hormonlarla büyümüş organın bir dereceye kadar ufaltılabileceği gösterilmişse de kesin tedavisi çok kere cerrahidir.

Sponsorlu Bağlantılar

PROSTAT BEZİ BÜYÜMESİ

Prostat bezi büyümesi yaşlanmaya bağlı olarak erkeklerde sıklıkla görülen bir durumdur. Ayrıca benign prostat hiperplazisi ( BPH ) ve “prostat hipertrofisi” olarak da adlandırılır. Prostat bezinin büyümesi idrar yollarında rahatsız edici belirtilere neden olabilir. Tedavi edilmeyen büyüme mesaneden dışarı idrar akışında problem yaratabilir ve idrar yolu, böbrek ve idrar torbasında da sorunlarına yol açabilir.

Prostat bezi büyümesi için birkaç etkili tedavi mevcuttur. Hangi tedavi seçeneğinin uygun olduğuna prostat bezinin büyüklüğü, diğer sağlık sorunları ve tercihleriniz doğrultusunda karar verilecektir. Prostat bezi büyümesi için kullanılan tedaviler ilaçlar, yaşam tarzı değişiklikleri ve ameliyat içermektedir.

BELİRTİLER

Prostat bezindeki büyümenin şiddeti erkekler arasında çeşitlilik göstermekte ve zamanla kötüye gidebilmektedir. Büyümeye ait belirtileri şunlardır:

• İdrar akışında azalma
• İdrar yapmaya başlarken zorlanma
• Kesik kesik idrar yapma
• Sık sık veya acil idrar yapma ihtiyacı
• Gece idrara çıkma sıklığında artış (noktüri)
• İdrar yaparken zorlanma
• Mesanenin tamamen boşalamaması
• İdrar yolu enfeksiyonu
• Mesane taşlarının oluşması
• Böbrek fonksiyonlarında düşme

Prostatın büyüklüğü belirtilerin daha da kötüleşeceği anlamına gelmez. Ancak bazı prostatı büyümüş erkeklerde sayılan önemli belirtiler görülmektedir. Öte yandan, prostatı çok büyümüş olan bazı erkeklerde ise sadece küçük idrar yapma şikâyetleri görülmektedir.

Prostat bezinde büyüme olan erkeklerin sadece yarısı rahatsız edici belirtilerle karşılaşıp tedavi arayışına girmektedir. Bazı erkeklerde şikayetler zamanla kendiliğinden düzelmektedir.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Eğer idrar yapmada sorunlar yaşıyorsanız bir bevliye(üroloji) uzmanına görününüz. Belirtilerin prostat büyümesinden kaynaklanıp kaynaklanmadığının anlaşılması için testler yapılacaktır. Eğer hiçbir şekilde idrar yapamıyorsanız bu ciddi bir durumdur ve acil tıbbi destek almanız gerekir.

Belirtiler çok şiddetli değilse ve şikayet edici rahatsızlıklar oluşmuyorsa tedaviye gerek olmayabilir. Ancak belirtilere neden olan prostat bezinin kötü huylu (kanser) olmadığından emin olmak için doktora görünmekte fayda vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sakal Dökülmesi ve Tedavisi
Penis Eğriliği Tedavisi, İlaçlar ve Ameliyat
Erkek Üreme Organları
Prostat Biyopsisi
TESTİS AĞRISI NEDENLERİ
Düşük Sperm Sayısı Ne Anlama Geliyor? Nedenleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.