PROSTAT KANSERİ TEDAVİSİNDE YENİ BİR DÖNEMProstat Kanserinde Yeni Dönem Tedaviler

Son yıllarda, bilim adamları, prostat kanserinin tedavisi alanında çeşitli metotlar ve bulgular ortaya koymuştur. Yeni tedaviler ortaya çıkmakta ve mevcut yöntemlerde de iyileştirmeler yapılmaya çalışılmaktadır. Erkekler arasında yayılan kanser vakalarında yeni bir umut sunan tedaviler hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuyunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

1. Aşılar
Genellikle aşı enfeksiyonları önler. Ancak aşıların yeni türleri aslında varolan prostat kanseri mücadele edebilir. Bu tür aşılar kişinin bağışıklık sistemini güçlendirerek, sistemin kanser hücrelerine saldırmasını hedef alarak çalışır. Sipuleucel-T (Provenge) adı verilen bir aşı zaten mevcuttur. Diğer aşılar ise ilk klinik çalışmalarda umut verici görünmektedir. Dahası bu aşıların yan etkilerinin az olduğu görülmektedir.

 2. Hedefli Radyasyon Tedavisi
Radyasyon tedavisi tümörü yok etmek için yüksek enerjili ışınlar kullanır. Yeni ve geliştirilmiş teknikler sayesinde sağlıklı ve çevre dokular korunurken kanser hücreleri hedef alınmaktadır. Örneğin, konformal radyoterapi (CRT) ve yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) doğru yere radyasyon vermek ve prostatı haritalamak için bilgisayar kullanır.

Sponsorlu Bağlantılar

3. Yeni Hormon Tedavileri: Abiraterone Asetat (Zytiga)
Diğer tedavilerin uygulanmasına rağmen büyümeye devam erkeklerdeki prostat kanserlerinde bu ilaçlardan yararlanılabilir. Bu,  CYP17 adlandırılan bir enzim bloke eder. Bu sayede kanseri körükleyen hormonun üretimi bloke olmaktadır. Hap her gün alınmakta ve tümörü küçültmektedir. Bu da erkeklerin uzun yaşamasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

4. Yeni Hormon Tedavileri: MDV3100
MDV3100 klinik çalışmalarda halen kullanılmaktadır. Doktorlar birçok prostat kanserli hastaların yaşamlarında bir fark yaratmak için bu ilacın bir potansiyel olması konusunda hemfikirler. Bu, kanser hücreleri üzerindeki reseptörlere kendisini ekleyerek, kanserin büyümesine yardımcı olan testosteron ve diğer hormonların salgılanmasını önler.

5. Yeni kemoterapiler: Kabazitaksel (Jevtana)
En sık kullanılan antikanser ilaçları her insan için etkili olmayabilir yada büyümüş olan kanseri durduramayabilir. Kabazitaksel prostat kanseri hücrelerinin savunma mekanizmalarının geriletmekte ve bu sayede ilerlemiş kanseri olan erkeklerde dahi kanserin yayılmasını yavaşlatmaktadır. Ayrıca kanser ile ilgili semptomları da azaltmaktadır.

6. Yeni İlaçlar: Anjiyogenez İnhibitörleri
Kanser hücreleri hayatta kalmak ve gelişmek için bir kan akımına ihtiyaç duyar. Anjiyogenez inhibitörleri olarak isimlendirilen ilaçlar tümöre giden yeni kan damarlarının filizlenmesine yada oluşumuna engel olarak onların beslenmelerini yada besin alımını durdurur. Diğer kanserli hastalarda kullanılan anjiyogenez inhibitörleri talidomid (Thalomid) ve Bevacizumab (Avastin) sayılabilir. Bu ilaçlar şimdilerde ilerlemiş prostat kanseri için kullanımı test edilmektedir.

7. Sinir Greftleri
Birçok erkek, prostat kanserinin tedavi edilmesi amacı ile organın tamamen kaldırılmasını tercih eder. Ancak bununla birlikte genelde sinirler de kesildiğinden iktidarsızlık gibi cinsel yan etkilere yol açmaktadır. Doktorlar şimdilerde erkelerin cinsel fonksiyon kayıplarının giderilmesi için başka bir bölgeden sinir alıp, ilgili bölge üzerine ekleme çalışmalarını sürdürmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Penis Eğrilikleri
Testis Ağrıları
Testis Torsiyonu
Penis Ağrısı Belirtileri, Başka Hangi Belirtiler Ortaya Çıkar
Fazla Testosteron Beyini Öldürüyor
Testis Muayenesi Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.