PROSTAT KANSERİNDEN KORUNMAProstat Kanserinden Korunma

PROSTAT NE İŞE YARAR?

Prostat her erkekte bulunan üriner sistemin alt bölümüne yakın, mesane ile üretra bölgesinin orasında bulunan bir organdır. Erkeklerde olan prostat bayanlarda olan skene bezi ile aynı görevi görmektedir. Prostatın vücut içerisinde temel iki görevi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi boşaltım esnasında sidik torbasında yer alan sidiği dışarıya taşımak, bir diğeri ise boşalma sırasında spermin iletimini kolaylaştırmaktır. Bununla birlikte meninin içerisinde bulunan, sperm hücrelerini besleyen ve spermleri kadının yumurtalığına doğru iletirken yapısının bozulmasını engelleyen özel bir koruyucu protein üretmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

PROSTAT KANSERİ NEDİR?

Prostat kanseri isminden de anlaşılabileceği üzere erkeklerin üreme sisteminde bulunan prostat organında gelişen kanserli hücrelerin neden olduğu  bir rahatsızlıktır. Prostat hücrelerinde oluşmaya başlayan bir takım değişiklikler ve bu yapısı bozulmuş olan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde üremesiyle kanser durumu ortaya çıkar. Zaman içerisinde yalnızca prostatta bulunan bu hücreler vücutta tüm yerlere sıçrayabilir. Bu durum tıp literatüründe metastaz olarak nitelendirilir ve çoğunlukla kanserli hücrelerin özellikle kemiklere ve lenf bezlerine sıçraması durumunda oluşur. Prostat kanseri olan kişide hastalığın durumuna göre, şiddetli ağrı, idrara çıkarken zorlanma ve ereksiyon sırasında oluşabilecek bir takım problemler görülebilir. Her kanser çeşidinde olduğu gibi ne yazık ki bu belirtiler yalnızca prostat kanserinin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Erkeklerde karşılaşılan kanser türlerini incelediğimiz vakit birinci sırada prostat kanseri gelmektedir. Elli yaşını geçmiş erkeklerde akciğer kanseri ile beraber sonu ölüm olan kanser türlerinden bir tanesidir. Genelde yaşlı hastalığı olarak kabul edilen prostat büyümesi veya prostat kanseri daha çok 65 ile 75 yaş aralığında kendisini göstermeye başlar. Herhangi bir belirtisi olmadan gelişebilen bu kanser türünün görülme olasılığı yaşa paralel bir şekilde artmaktadır. Yani, yaş ilerledikçe görülme ihtimali fazlalaşmaktadır.

PROSTAT KANSERİ NEDENLERİ?

Prostat kanserinin tam olarak neden olduğu günümüzde henüz aydınlanmış bir konu olmasa da çoğunlukla genetik, hormonal ve çeşitli çevresel etkenlerin bu durum üzerinde etkili olduğu tahmin edilmektedir. Prostat kanseri olan bir bireyin birinci dereceden akrabalarında da bu durumun gelişme ihtimali daha fazla olduğundan kesinlikle dikkat edilmelidir. Rakamsal verilere bakıldığında dünya genelinde en çok Amerikalı siyah ten rengine sahip kişilerde bu durum görülmektedir. Tüm bu etkenlerin dışında günümüzde yapılan araştırmalar günlük beslenme düzeninde çok fazla hayvansal yağ içeriği bulunan ürünleri tüketen kişilerin yaşlılık döneminde prostat büyümesine daha sık maruz kaldıklarını ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden her hastalığın önlenmesinde büyük bir önemi olan sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?prostatan nasıl korunurum

Prostat kanseri bütün kanser türlerinde olduğu gibi ilk başlarda herhangi bir net belirti vermeyen sinsi hastalıklardan bir tanesi olduğu için kişide herhangi bir şikayet görülmez. Fakat ilerlemiş olan kanser durumunda idrar yolunda tıkanma gerçekleştiğinden bir takım belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Özellikle idrara çıkarken zorlanma, idrar esnasında kan gelmesi ve gece çok sık idrara çıkma gibi problemler prostat kanserinin temel belirtileridir.

PROSTAT KANSERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Prostat kanseri erken teşhis edildiği zaman tamamen iyileştirilebilen bir rahatsızlıktır. Uygun tedavi yönteminin tercih edilmesi için ilk olarak oluşan tümörün türü ve özellikleri belirlenmelidir. Ardından kanserin vücut içerisinde nereye kadar yayıldığı ve tümörün nerelerde olduğu saptanmalıdır. Ardından kanserli olan hücreleri yok etmeye yönelik ilaç tedavisi uygulanabilir. Buna paralel olarak kişiye hormonal bir takım ilaçlarda verilebilir. Kanserin çok ilerlemiş olduğu durumlarda ise radyoterapi ismi verilen bir lazer ışın tedavisi uygulanır. Burada amaç kanserli hücreleri tamamen öldürmektir. Cerrahi operasyon ile gerçekleştirilen tedavide ise başta prostat bezi olmak üzere kanserin sıçramış olduğu bütün organlar vücut içerisinden çıkartılır.

Korunmak için 40 yaşını dolduran erkekler 6 ayda bir PSA (prostat kanserini gösteren kan testi) kontrolü yaptırmalı ve yılda 1 kez prostat muayenesi olmaları önerilmektedir. Korunmak İçin İse;

 • Korunmak için domatesi bol tüketin.
 • Soya fasulyesi yiyin.
 • Haftada 2-3 kez balık tüketin.
 • Az yağlı yoğurt, peynir ve çökeleği tercih edin.
 • Kabuğu ve çekirdeğiyle birlikte kara üzüm yiyin.
 • Haftada 2 kez kurubaklagil tüketin.
 • Kızarmış yiyeceklerden uzak durun.
 • Et seçiminiz balık, hindi ve tavuk olsun.
 • Her gün 5-7 porsiyon sebze meyve yiyin.
 • Sofranızda brokoli, karnabahar, beyaz ve kırmızı lahana, kabak, semizotu, kıvırcık salata ve biberiyeye yer açın.
 • Düzenli uyuyun.
 • Kabız kalmayın.
 • Boy-kilo endeksine dikkat! Her gün yarım saat egzersiz yapın.

Prostat Kanseri İle İlgili Daha Detaylı Bilgi İçin: “PROSTAT KANSERİ” makalemizi okuyunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Testis Torsiyonu
Viagra
Sperm Sağlığı Nasıl İyileştirilir
Fazla Testosteron Beyini Öldürüyor
Erkeklerde Sık Sık Gece Akıntısı (Boşalma)
PROSTAT İLTİHABI (PROSTATİT)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.