PROSTAT KANSERİNDEN KORUNMA
Sadece erkeklerde görülen bir kanser türü olan ve yaşla birlikte hızlı artış gösteren prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser bulgularındandır. Bildiğiniz gibi kanser, hücrelerin bölünmesinin kontrolden çıkmasıdır. Prostat kanseri de prostat hücrelerinin bölünmesinin kontrolden çıkarak prostata ve çevre dokulara yayılmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Erken dönemde önlemi alınmadığında, prostat yeri olan idrar kesesi ve makat çevresinden kaburgalar hatta ciğerlere kadar yayılabilmektedir. Tüm erkeklerin korkulu rüyası olan prostat kanseri, erken tanı ve tedavi ile önlenebilecek kanser türleri arasında yer almaktadır. Prostat kanserinde geç kalınırsa büyük oranda erkeklik feda edilmiş oluyor.

Prostat kanserinden korunmak için yapılabilecek bazı tedbirler bulunmaktadır. Tabi ki aşağıda sıralanan tedbirleri hastalığa yakalandıktan sonra değil, önce almak önemlidir. Bu tedbirleri tüm erkekler için araştırdık. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

 • Az yağlı gıdalarla besleniniz. Margarin kullanmayınız.
 • Daha az kırmızı et tüketiniz. Daha çok tahıl, sebze, baklagil ve meyve tüketiniz.
 • Alkolü bırakın. Tatlıyı en aza indirgeyin.
 • Vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar beslenin.
 • Mutlaka günlük hayatınızda spora yer ayırın.
 • Uzmanlar tarafından domates, karpuz, kırmızı greyfurt, yeşil çay, brokoli, Brüksel lahanası, lahana, çilek, böğürtlen, maydanoz, kuş üzümü, soğan, karnabahar, şalgam, nar suyu, avokado, sarımsak prostat kanserine karşı koruyucu besinler olarak tavsiye edilmektedir. Özellikle domatesin içinde yer alan likopenin prostat kanserine karşı koruduğu ispatlandı.
 • Aşırı kalsiyum alımından sakının.
 • E vitamini içeren kabuklu kuruyemişler tüketin. (kabak çekirdeği)
 • Gündüz suyunuzu içiniz. Lakin yatmaya yakın sulu gıdalar tüketmeyiniz.
 • Vücut ağırlığınızı koruyunuz. Sigara ve tütün kullanmayınız.
 • Balık ve balık yağları gibi omega–3 yağ asiti bakımından zengin gıdaları sofranızda bulundurun.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Prostat nedir prostad belirtileri nelerdir
Yeşil Meni Neden Olur
Düşük Libidoya Son
Prostat Bilgi
Menide Mukus Neden Olur
Prostat Kanserinde Yeni Dönem Tedaviler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.