Prostat Nedir?

prostat nedir prostad belirtileri nelerdir

Prostat genç yada yaşlı bütün erkeklerde bulunan bir tür salgı bezidir. 10-30 gr ağırlığa kadar ulaşabilen bu bezin erkeklerdeki görevi idrar kanalı ve meni kanalından gelen salgıların birbirinden ayrılmasını sağlamaktır. Sağlıklı bir erkek cinsel yönden erektil(uyarılmış, Kalkmış) durumda değilken prostat bezi sönük durumdadır. Prostat  bu haldeyken idrar kanalını açık tutar ve erkek bireyin idrarını yapmasına yardımcı olur. Erkek birey idrarını yaparken meni(döl) kanalına idrar kaçışı bu bez tarafından engellenir. Böylece idrar erkeklik kanallarına kaçmamış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer yandan ilişki sırasında bu bez cinsel organla birlikte şişer ve sidik kanalını tıkar dolayısıyla idrar çıkışını engeller. Bu durumda meni kanalı açılarak zamanı geldiğinde meninin erkek organından dışarıya doğru atılması gerçekleştirilmiş olur.

Sabah sertleşmeleri bir çok erkeğin başına gelmiş durumlardan birisidir. Bu durumdayken idrara çıkmanın zorluğunu hemen hemen bütün erkekler bilir. Bu zorluğun nedeni erkeğin erketil(kalkmış) durumdayken prostat bezinin de şişmiş ve idrar kanalını kapatmış olmasıdır.

Erkek için hayati öneme sahip bu bezin zamanla normalden daha fazla büyüdüğü durumlar oluşabilir. Bu durumlara prostat hastalığı yada prostat rahatsızlığı veya prostat kanseri denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Prostat genellikle irsi (babadan oğula geçen) bir rahatsızlık olmasına rağmen atalarında prostat olmayan bireyler de bu rahatsızlığa yakalanabilmektedir.

Prostat Belirtileri Nelerdir?

Prostatın ilk devre belirtileri ve son devre belirtileri vardır. Örneğin idrarınızın akış hızındaki dalgalanmalar yada gözle görülür yavaşlamalar ilk devre belirtilerinden kabul edilir.

Prostatın son devre belirtilerinin en önemlisi idrar yaparken duyulan ciddi acı hissidir. Bunun yanında idrarını tam yapamamış olma hissi de prostatın sonraki devre belirtilerindendir.

Bu rahatsızlığın diğer belirtileri idrardan kan gelmesi, kesik kesik idrar yapma şeklinde sayılabilir.

Prostat hastalığının iktidarsızlık, erken boşalma veya geriye boşalma gibi sorunlara neden olduğu bilinen bir durumdur. Bu konular hakkında bilgi almak için renkli linklere tıklayınız.

Prostat hakkında daha detaylı makaleler okumak için lütfen başlıklara tıklayınız.

  1. Prostat:
  2. Prostat Nedir?
  3. Prostat Kanseri:
  4. Prostat Kanseri Belirtileri:
  5. Prostat Kanserine Bitkisel Tedavi:

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Saç Dökülmesi Nedeni ve Tedavisi
Cinsel isteksizlik
Sünnet Olma
İktidarsizlık
Penis Eğrilikleri
ERKEKLER DİKKAT!! SPERM SAYISI VE HACMİ NASIL ARTIRILIR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.