ERKEKLERE ÖZEL BİR ORGAN: PROSTAT
Sadece erkek bireylerde bulunan prostat, kelime olarak Yunancadan alınmış ve anlam olarak ise “koruyucu” anlamına gelmektedir. Kadınlarda ise bu organa karşılık gelebilecek bir organ bulunmamaktadır.

Konum olarak, boşaltım sisteminin sonunda bulunmakta olup, idrar torbası (mesane) ve dışarı açılan idrar kanalı arasında bulunmaktadır. Diğer bir deyişle bağırsakların son kısmı(makat) önünde bulunmaktadır. Bu nedenle prostat hastalıkları kontrollerinde bu bölge kullanılır. İdrarı idrar kesesinden dışarı taşıyan kanal (üretra) prostat bezinin ortasından geçer.

Sponsorlu Bağlantılar

Şekil olarak, kestaneye benzeyen ve ceviz büyüklüğünde olan organ 18–20 gr. Ağırlığındadır. Prostat, erkeklerde hem bir salgı bezi olarak hem de bir cinsel işlevlerde görevli yardımcı bir organ olarak karşımıza çıkmaktadır. Rahatsızlığında erkeklerin cinsel hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Prostat ergenlik(buluğ) çağına kadar faal değildir. Ergenlikle birlikte faal olur ve ortalama 25 yaşına kadar işlevleri artar ve daha sonra işlevlerinde azalma görülür. Prostat zamanla büyüyebilen bir organdır. Genellikle 25- 30’ lu yaşlarda büyümeye başlar ve hastalık belirtileri 50’ li yaşlardan sonra ortaya çıkar. Büyüyen prostat idrarın tam olarak boşaltılmamasına ve aşağıdaki görevleri yerine getirememesine engel olur.

PROSTATLA İLGİLİ GENEL ŞİKYETLER
Genel anlamda hastaların ifade ettikleri bulgular arasında çatallanma şeklinde idrar yapma, sık idrara çıkma, idrar yapma sırasında yanma, ihtiyacını tan giderememe hissi, gece idrara kalkılması ve idrar yapamama yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Prostatı korumak için neler yapılabilir?
Tıpta en önemli noktalardan birisi  “önce zarar verme” dir. Bu nedenle prostatı korumak için(büyüme hariç) çinko elementi bakımından zengin beslenmeye ve idrarı fazla tutmamaya özen gösterilmelidir.  Aşırı yağlı gıdalar yenmemelidir. Ayrıca 40 yaşından sonra düzenli kontroller yapılması uygun olacaktır.

GÖREVİ

  • Meninin sıvı kısmının oluşumuna yardım etmek, meniyi sulandırmak
  • Erkeklerin enfeksiyon kapmasını önlemek
  • Cinsel boşalma sırasında prostatı çevreleyen kaslar kasılarak meninin sıvı kısmını(seminal sıvı) idrar kanalına(üretra) iletir. Yani idrar torbasına kaçmasına engel olur. Seminal sıvı üretra boyunca penis ucuna kadar gelerek buradan dışarıya akar. Kısacası meninin idrar kanalına iletilmesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Makat Ağrısı
pankreas kistleri
Böbrek Büyümesi
Sinüzit
Uykusuzluk Tedavisi
Üfürümler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.