PRP Tedavisi

Yazımıza başlamadan önce önemli bir uyarı yapmakta fayda var: Son zamanlarda PRP tedavisinin kök hücre tedavisi diye aktarıldığına şahit oluyoruz. PRP tedavisi ile kök hücre tedavisi birbirinden farklı tedavilerdir. PRP yöntemi kök hücre tedavisine destek amacıyla kullanılan bir yöntemdir ama asla kök hücre tedavisinin kendisi değildir. PRP tedavisini kök hücre tedavisi olarak gösterip çok yüksek paralar karşılığında bu tedaviyi yapan vicdansızlara karşı “saglikvakti” okuyucularını uyarmayı bir vazife biliyorum.

Sponsorlu Bağlantılar

PRP Tedavisi Nedir?

PRP (Platelet rich plasma yani trombositçe zengin kan plazması) tedavisi, hastadan alınan kandan santrifüj ile trombosit yoğunluğu olan bir sıvı elde edilmesi ve bu sıvının hastanın sorunlu bölgesine enjekte edilmesi yöntemidir.

PRP Yönteminde Amaç Nedir?

Bilindiği üzere vücudumuzdaki hasarlı bir bölgenin iyileşebilmesi için kanda bulunan iyileştirici hücrelerin kan ile hasarlı bölgeye ulaştırılması gerekiyor. Eğer hasar gören bölgemiz kan ile yeterince beslenemiyorsa bu bölgenin iyileşmesi de yeterince olmuyor demektir. İşte tam da bu sorunu ortadan kaldırmak için PRP yöntemi kullanılıyor. PRP ile iyileştirici hücrelerin yeterince ulaşmadığı hasarlı bölgeye dışarıdan iyileştirici hücre verilerek bu bölgenin daha hızlı iyileşmesi amaçlanıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

PRP Yönteminde Uygulama Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle sorununuzla alakalı bir hekim muayenesinde geçersiniz bu muayene sonunda hekiminiz mevcut sorunun giderilmesinde PRP yönteminin işe yarar bir yol olduğuna karar verirse tedaviniz başlar.

Tedavi genel olarak şu şekilde yapılır: sizden bir miktar kan alınır, alınan bu kan santrifüj makinesine yerleştirilir, santrifüj işlemi sonrasında kanınızda bulunan trombositler(iyileştirici hücreler) ile diğer hücrelerden ayrılır, elde edilen bu trombosit zengini sıvı enjektör ile sorunlu olan bölgenize enjekte edilir.

Her Hastalık İçin PRP Uygulaması Yapılır mı?

Hayır! Yapılamaz. PRP uygulamasına karar verecek hekimdir ve hekiminizin PRP ile tedavi olabileceğiniz öngörmesi gerekir. Neden her hasta için PRP uygulaması yapılamaz? Bu durumu bir örnekle açıklığa kavuşturalım: dizlerinden şikâyeti olan bir hasta hekim tarafında muayene edildiğinde eğer dizlerindeki sorun kıkırdak, kemik veya bağdokulardan kaynaklı ise PRP uygulamasına uygundur fakat kişinin diz ağrıları sıvı birikmesi veya ödem kaynaklı ise bu durumda PRP tedavisi yapılamaz. Bir başka faktör dizlerinde romatizma sorunu olan hastalar için PRP tedavisi uygulanamaz bu durumda başka bir tedavi yoluna başvurulmalıdır.

PRP Tedavisinde Nelere Dikkat Emeliyiz?

*  PRP tedavisinde en önemli etkenlerin başında bu işte deneyim sahibi ve hastalarını mağdur etmeyecek hekimlerin bulunmasıdır.

*  PRP tedavisinde diğer bir dikkat edilmesi gereken nokta, PRP uygulamalarında alınan trombositlerin kişiye geri verilene kadar geçen sürede sağlam kalmalarının sağlanmasıdır. Eğer uygun enjeksiyon kitleri kullanılmazsa veya normal kan alma tüpleriyle bu işlemler yapılıyorsa biliniz ki aldığınız tedavi çok işe yaramayacaktır. Usulüne uygun yapılan PRP tedavisi özel kan alma ve enjekte etme kitleriyle yapılır. Böylece elde edilen trombositlerin etkinliği ve iyileştirme gücü en üst düzeyde tutulur.

*  Hijyen sorunu olmaması için PRP seansları ayı ortamda olmalıdır. Kanın alınıp santrifüj edilip tekrardan hastaya verilmesi hep aynı ortamda olursa daha güvenli olacaktır.

PRP Tedavisi Güvenli midir?

PRP tedavisi işin ehli hekimlerce ve uygun PRP kitleriyle yapıldığında oldukça güvenli bir yöntemdir. Hastaya enjekte edilecek trombositler yine hastanın kendisinden alındığı için herhangi bir alerjik reaksiyon olması veya bulaşıcı bir hastalık geçme durumu yoktur.

PRP Tedavisi Ne Kadar Sürer?

PRP tedavisinin uygulandığı hastalığa, hastalığın durumuna ve hastanın durumuna göre değişkendir. PRP’nin kaç seans ve ne kadar arayla yapılacağına hekiminiz karar verecektir

PRP Tedavisi Kimlere Uygulanamaz

Kan sıvısında trombosit miktarı belli bir derin altında olanlara ve kanser tedavisi gören hastalara PRP uygulaması yapılamaz

 

 

 

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Anal Fissür Nedir?
D Vitamini Zehirlenmesi
Göz Seyirmesi
Aspirin Kalp Krizini Önlüyor
Kas Krampları Tedavisi Nasıl Yapılır?
Çok Terleme Neyin Göstergesidir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.