Pulmoner emboli ciğerlerin bir veya daha fazla noktasındaki tıkanıklığı ifade eden tıbbi bir terimdir. Bu ciğer tıkanıklığına ise çoğu durumlarda vücudun başka bir yerinde oluşmuş, daha sonra da oluştuğu yerden ayrılmış bir kan pıhtısı neden olmaktadır. özellikle baldır ağrısı gibi durumlarda baldırda kan pıhtısı oluşmuş olacağından şüphe edilir. Bacakta oluşan bu pıhtı hareket ederek ciğerlere gelirse ciddi hayati tehlike olan pulmner emboli durumuna neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Pulmoner Embolinin Belirtileri Nelerdir?

Emboliden bahsediyorsak konumuz akciğerlerdir. Buna bağlı olarak da pulmonerin belirtileri akciğeri ilgilendiren durumlardır. Genel olarak pulmoner embolinin belirtileri şunlar olmaktadır.

 • Nefes Darlığı,
 • Göğüs Ağrısı,
 • Öksürük

Yukardaki saydığımız belirtiler pulmonerin en sık karşılaşılan birincil belirtileridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Değerli okuyucularımız! Bizim dikkat etmemiz gereken şeyler özellikle kol veya bacak şişmesini takip eden zamanlarda aniden ve şiddetlice başlayan nefes darlığı, göğüs sıkışması ve bunlardan daha önemli olan inatçı ama sebebi belli olmayan öksürüktür.

Yukardaki saydığımız durumlara ilaveten gelişen,

 • Hırıltılı nefes alıp vermeler,
 • Genelde tek bacakta şişme,
 • Mavimsi renkte deri,
 • Aşırı terleme,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Zayıf nabız,
 • Baş dönmesi ve sıklıkla bayılma

Durumları pulmoner emboliyi işaret etmektedir.

Pulmoner Embolinin Nedenleri Nelerdir?

Bu rahatsızlığa neden olan faktör bir kan pıhtısının akciğer kan damarlarında yaptığı bir tıkanıklıktır. Kan vücut içerisinde herhangi bir yerde pıhtılaşır ve buradan ayrılabilir. Ayrılan bu kan pıhtısı hayati organlarda tıkanıklığa da neden olabilir.

Kan pıhtısı özellikle bacak damarlarının derinliklerinde oluşur.  Pulmonere neden olan bu pıhtı genelde oluştuğunda bacak ağrısı yada baldır ağrısı gibi belirtiler verir.

Pulmoner embolisini oluşturan bir diğer faktör ise kırık kemiklerden ayrılan yağ kitleleridir. Bu kitleler temelde kan pıhtısından farklı yapı gösterir ancak yaptığı etki bakımından kan pıhtısıyla aynıdır. Yani kısaca damarları tıkar ve kan akışını engeller.

Diğer bir emboli faktörü de tümörlerdir. Kanser bir dokudan bir dokuya atlama yapabilen bir hastalıktır. Tümör denildiğinde akla hemen kanser gelir. Vücutta oluşacak bazı tümör vakalarından sonra bu tümörler parçalara ayrılabilir. Bu parçalar serseri bir yolculuğa çıktıklarında bir damarı tıkama ihtimalleri vardır.

Diğer bir pulmoner faktörü de hava kabarcıklarıdır. Vurgun terimini hemen hemen hepimiz duymuşuzdur. Derinlere dalan dalgıçlar hızlıca su yüzeyine çıktıklarında oluşan, ölümcül etkidir, vurgun. Aslında vurgun bir tür embolidir. Kanda oluşan hava kabarcıkları hızla büyür ve kan damarlarında tıkanıklığa neden olurlar.

Pulmoner Emboli Kimlerde Olur?

Kan damarı tıkanıklığı hemen hemen her yaştan insanda olabilir. Ancak özellikle yaşılarda ve hastalarda risk faktörleri artan bir eğri gösterir. Sadece hasta ve yaşılar değil ayrıca,

 • Uzun süreli hareketsizlik,
 • Uzun yolculuklar,
 • Yaşlılık,
 • Venöz(Kandamarı) rahatsızlıkları,
 • Su kaybı,
 • Tibbi ilaçlar,
 • Bazı iltihabi rahatsızlıklar,
 • Kalp hastalıkları,
 • Gebelik,
 • Kanseratif vakalar,
 • Bazı yanlı yaşam şekilleri,
 • Sigara,
 • aşırı kilolar,
 • Alınan östrojenik haplar

Kan pıhtılaşması riskini ve ayrıca kan damarı tıkanıklığı riskini artırır.

Teşhis Nasıl Yapılır?

Akciğer Grafisi: Akciğerin x-ışınlarıyla grafisi çekilir. Aslında bu bildiğimiz röntgen filmidir. Ancak akciğer grafisi bu rahatsızlığı tam olarak teşhis edemez. Akciğer grafisi akciğerdeki pulmonerin bir tür ön tanısı için istenir. Şüpheleri artırmak için grafi çekimi yapılır.

Akciğer Tarama: Akciğer tarama demek ciğere havayla birlikte alınan radyo aktif maddelerin ve kan damarlarında akan kanın özel yöntemlerle takip edilmesi demektir. Doktorunuz size özel bir gaz verir ve bu gazı ciğerlerinize çekmenizi ister. Bu gaz içerisinde radyo aktif hava vardır. Bu hava Özel metotlarla takip edilir. Havayı ciğere aldıktan sonra kana enjekte edilen özel bir ilaç bütün kan damarlarında dolaşarak sizin bir damar haritanızı çıkartır. Bu harita özel teknikler sayesinde bir filme basılır. Sonuçta amaçlanan tıkanıklık noktalarını bulmaktır.

3 Boyutlu Tomografi: Kan damarları içerisine verilen özel bir ilaç bilgisayarlı tomografi cihazı vasıtasıyla takip edilir ve sizin bir 3 boyutlu damar haritanız çıkartılır. BU yöntem oldukça etkili bir yöntemdir. Doktorunuza çok sağlam veriler sunar ve pulmoner embolinin teşhisinde önemli bir avantajdir.

Pulmoner Anjiyografi: Sizlere çok korkutucu gelebilir. Ancak oldukça basit olan bu yöntemde büyük kan damarlarından (bu genelde bacak damarlarıdır) bir tüp vasıtasıyla emboli şüphesi olan damara gidilir. BU tüp özel bir robot kola bağlıdır. Ayrıca tüp içerisinde boyar madde vardır. BU boyar madde X ışınlarıyla fark edilir.  Sonra tüp içerisindeki madde kan damarları içerisine bırakılır. Bu işlem sonucunda  Tıkanıklık olan yerler kendisini çok kısa sürede belli edecektir.

NOT: Anjiyografi basit bir işlem olsa da çok tehlikelidir ve ciddi riskler içerir. Ancak pulmoner teşhisinin konamadığı durumlarda bu yöntem kaçınılmaz bir seçenek olarak karşımıza çıkar.

D-Dimer Kan Testi: Pulmonere neden olan pıhtı eğer bozulursa yapısındaki proteinler kana karışır ve d-dimmer testinde pozitif sonuç verir. Bu durum size klasik bir iyi bir de kötü haberim var durumudur. Şöyle ki kötü haber “bir damar tıkanıklığı durumu yaşadınız” haberi iken iyi durum ise bu d-dimmer testinin pozitif çıkmasıdır. Çünkü pıhtıyı vücut çözmüş ve vücuda yamayı başarmıştır.

Ultrason ve MR pulmonerin teşhisinde diğer önemli yöntemlerden bazılarıdır.

Pulmoner Emboli Tedavisi:

Kan damarlarını tıkayanın bir pıhtı olduğu kesinleşirse ilaçla tedavi ilk denenecek yöntemdir. Bunun için hastaya heparin verilir. Heparin kan pıhtılaşmasını engelleyen bir kimyasaldır. Heparin hastaya iğne yapılarak verilir ki bu oldukça hızlı sonuç alınması anlamına gelmektedir.

Diğer bir kimyasal ise yine kanın pıhtılaşmasını önleyecek warfarin(coumadin) dir bu kimyasallar hastaya draje haplar şeklinde verilir.

Pıhtılaşmayı engellemekte geç kalınmışsa mutlaka oluşmuş olan pıhtıların çözülmesi gerekir. Bunun için kana iğne yöntemiyle pıhtı çözücüler verilir.

Çok ağır durumlarda cerrahi(ameliyat) kaçınılmaz bir seçenektir.

Pulmoner Emboli Nasıl Önlenir?

Hastalığa yada ilaçlara bağlı embolileri önlemek pek olası değildir. Zaten bu tür rahatsızlıklar aniden ortaya çıkan ve önceden belirti vermeyen hastalıklardır.

Ancak

 • Hareketli bir yaşam tarzını benimseyerek,
 • Uzun yolculuklarda sık sık ara verip bacak açma hareketleri yaparak,
 • Yemeklerinizdeki yağ oranını düşürerek,
 • Günlük aldığınız sıvı oranını artırarak,
 • Sigara gibi alışkanlıklarınızı terk ederek,
 • sık sık doktor kontrolünden geçerek,

emboliyi engellemeniz olasıdır.

Not: Aspirin kanı sulandırıcı etkisinden dolayı önemli bir ilaçtır. Ailesinde veya geçmişinde kan damarı tıkanıklığı hikayesi olanların haftada 1 kere aspirin alması iyi bir davranış olacaktır.

Yukarıdaki tavsiyemiz özel durumlarda sağlığınızı tehlikeye atabilir. Doktorunuza danışmadan burada yazanları uygulamayınız. Buradaki yazanlar genel bilgilerdir. Kendinize özel durumların olabileceğini unutmayın. Doktorunuzun söyledikleri daha iyi doğrulardır. Bunları hiç bir zaman unutmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  ada

  gayet açıklayıcı bir yazı ellerinize sağlık başarılı olmuş.teşekkür ederim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Divertikülit Belirtileri ve Nedenleri
Sarılık
Migren için tablet
Kanserin Önlenmesi
ASTİGMAT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Kemik İltihabı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.