Purinol Anti Biyotik ResimiPurinol Nedir?

Purinol idrar yolu enfeksiyonlarına karşı kullanılan bir ilaçtır. Purinol idrardaki ve idrar kesesindeki bakterilere karşı tedavi amacı güden bir üründür.

Purinol Hangi Durumlarda kullanılır?

Doktorunuz daha iyi bilgiye sahiptir ancak bu ilaç genellikle idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Daha başka tedevilerde de kullanılır ancak burada diğer tedaviler hakkında bilgi verilemeyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Purinol Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Her şeyden önce bu ilacı çocuklardan uzak tutmanız gerekir. Soğuk ve karanlık bir ortamda saklanması gereken ilaç belirli bir raf ömrüne sahiptir. Son kullanım tarihi geçen ilaçların kullanılması sakıncalıdır. Purinol bir tür antibiyotiktir. Bu bu ilacın bitene kadar zamanında ve doktorunuzun uygun gördüğü dozda  alınması gerektiği anlamına gelmektedir.

İlaç; antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo) vb. ];

sodyum bikarbonat (Anti – Asidoz, Molar Sodyum Bikarbonat, Sodyum Bikarbonat vb. );

tiazit grubu idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid) vb. ];

sülfonamid grubu ilaçlar (Bactrim, Bakton, Kemoprim, Metoprim, Mikrosid Forte, Septrin, Trifen Fort, Trimoks vb. );

asetazolamit (Diazomid).  Gibi ilaçlarla uyumsuz olabilir. Eğer yukarıda sayılan ilaçlardan birini kullanıyorsanız durumu mutlaka doktorunuza iletiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

İlacı kullanırken bolca su ve su ihtiva eden ürünler tüketmelisiniz. Meyve suları, karpuz, elma, şeftali gibi sulu gıdalar, maden suları tüketmek için uygun şeylerdir. Ancak süt ve süt ürünlerinden kaçınmanız gerekir.

Hangi Durumlarda Purinol Kullanmak Sakıncalıdır?

Özellikle böbrek ve karaciğer hastalıkları durumunda ilacı kullanmak sakıncalar doğrubilir/doğurmayabilir. Bu durumun tespiti için hastalığınızı doktorunuza bildirmelisiniz.

Yukarıda sayılan ilaçların kullanımı durumunda da doktor bilgilendirilmelidir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Purinol Kullanabilir miyim?

Hamilelik sırasında ilacın kulanımından kaynaklanan bir sorun bildirilmemiştir. Yapılan araştırmalar da böyle bir sorunu destekler sonuçlar vermemiştir. Ancak siz yine de hamilelik ve emzirme dönemlerinde ilacı kullanmayınız. Yada doktorunuza danışarak dikkatli kullanınız. İlaç diğer her tür ilaç gibi süte geçebilen bi ilaçtır. Bunun anlamı ilaç süt yoluyla bebeğinize geçecektir. Emziriyorolduğunuzu mutlaka doktorunuza bildiriniz ve ondan uzman görüşü isteyiniz. Eğer doktorunuz kullanabileceğinize dair bilgi verirse ilaı kullanmaktan korkmayınız.

 Purinol’in Yan Etkileri Nelerdir?

İlaç alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi. İdrarda kan, idrarda zorlanma, yanma, hafif mide bulantısı, ishal, çınlama, iştahsizlık, deride döküntü, kabarma da ilacın yan etkilerindendir.

Adet Döneminde Purinol Kullanılır mı?

İlacın kullanımında adet dönemiyle ilgili bir bilgi verilmemiştir. İlacı doktorunuz tavsiye etmiş ise adet döneminde de kullanabilirsiniz. Ancak dikkatli olmalısınız. Beklenmedik etkileri çabuk fark etmek için vücudunuzu sürekli kontrol etmelisiniz. Eğer bir sorun algılarsanız, ilaç almayı durdurup en kısa sürede doktorunuza başvurmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?
Antidepresan Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kan İnceltici Sulandırıcı İlaçlar
Yasmin Doğum Kontrol Hapı
Antidepresan İlaçlar Kilo Aldırır mı?
Vitamin
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.