RAHİM AĞZI YARASI NEDİR?

Rahim ağzı yarası denilen şey aslında tam anlamıyla bir yara sayılmaz. Rahim ağzı, rahimden sonra vajina ile birleşen ve de adet kanamasının dışarı atmasını sağlayan yapıdır. Rahim ağzının 2 tane ayrı bölümü vardır; bir iç bölümü (içini döşeyen bölüm, rahim ağzının iç yapısını oluşturan kısım) bir de dış yapısını oluşturan bölüm.

Dış yapısını oluşturan bölüm tamamen vajina dokusuyla eş değer bir dokudur, çünkü ona komşu olduğu için sanki vajinanın bir devamıymış gibi. İç yapısını oluşturan ise sanki rahimin bir devamıymış gibi. Burası yani rahim ağzı 2 tane ayrı dokunun birbirine temas ettiği bölgedir yada diğer bir tabir ile vajinayla rahimin birbiri ile iç içe olduğu geçiş bölgesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Normalde rahim ve vajinanın dokusu pembe yapıya sahipken, rahim iç tabakası çok kırmızı bir yapıya sahiptir. Rahim ağzı yarası demek, aslında rahim ağzına dışarıdan baktığımızda görünürde, pembeliğini kaybedip kırmızı renk halini almasıdır. Aslında bu bir yara değil sadece rahim ağzının iç yapısının dışarıya doğru taşmasıdır. Aslında yara değil bu, sadece renginin değişmesidir ve bu halk arasında “yara” olarak isimlendirilir, aslında tam olarak bir yara değildir.

Rahim ağzı yarası olarak tabir edilen durum, hiçbir şikayeti olmayan kadınlara baktığımız zaman yaklaşık olarak yüzde 3 oranında görülür, şikayeti olanlara  – sıklıkla akıntı yapar- baktığımızda ise yaklaşık olarak yüzde 25 sıklıkta rahim ağzı yarasıyla karşılaşabiliyoruz.

RAHİM AĞZI YARASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Rahim ağız yarası çoğu zaman belirti vermez ve tesadüfen doktor muayenesi sırasında görüntülenir. Belirti vermiyorsa ve Pap Smear testi de normalse hiçbir şey yapmaya gerek yok. En sık vergi belirti ise akıntıdır. Bu akıntı genelde bol miktarda beraberinde kaşıntı veya kötü koku olmayan berrak bir akıntı şeklindedir. Eğer bunun zemininde rahim ağzı yarası varsa ve enfeksiyon gelişmişse, enfeksiyon niteliğine göre, eğer bu enfeksiyon bir vajinit enfeksiyonu ise yani haznede bir iltihap ise kötü kokulu bir akıntıya dönüşebilir.

Eğer HPV (genital siğil virüsü) ise dış genital bölgede kabarcıklar şeklinde oluşan genital siğil dönüşümü söz konusu olabilir. Yukarıda da söylendiği gibi en sık yaptığı belirti akıntı berrak ve hiç kötü kokusu olmayan şeffaf bir akıntı. Ama eğer rahim ağız yarasıyla birlikte başka bir enfeksiyon oluşmuşsa ona bağlı belirtiler de oluşabilir.

RAHİM AĞZI YARASI NEDENLERİ

En sık görülen nedeni nedensiz yani hiçbir şikayete bağlı olmamasına hiçbir nedene bağlı olmamasına rağmen bazı kadınlarda yara varmış izlenimi edinilebilir. Diğer bir nedeni, doğum kontrol hapı kullanımı. Bu hapları kullanan kadınlarda rahim ağzının iç epiteli yani içine döşeyen tabaka dışarıya doğru taşma eğilimi gösterdiği için kızarık gibi görünür, bu da yara gibi görünür, esas nedenler bunlar. Bunlar hastalık olmayan nedenler.

Hastalık olmayan diğer bir neden de daha önce doğum yapmış kadınlarda rahim içini döşeyen o epitel dediğimiz yapı dışarı taşma ilimi gösterdiği için onlarda da yara varmış izlenimi edinilebilir. Yani bu 3 neden hiçbir hastalığa bağlı olmayan ve de sanki doktora rahim ağzında yaraya izlenimi edindiren nedenlerdir.

Patolojik nedenlerden en önemlileri rahim ağzındaki hücresel değişikliklerdir. Rahim ağzı eğer bazı enfeksiyonlara bağlı olarak, bu enfeksiyonlardan da en önemlilerinden biri HPV dediğimiz siğil virüsü, diğerleri de vajinada enfeksiyon oluştura klamidya, bel soğukluğu bakterisidir. Bu üçü yani siğil virüsü (HPV), klamidya ve bel soğukluğu bakterileri bu bölgede kızarıklığa bir de rahim ağız yarasının oluşmasına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
meme kanseri riski
Adet Düzensizlikleri
Menopozda Ateş Basması
Bayanlara Özel Bir Sorun Sancılı Adet
Meme Başı Akıntısı Nedenleri
ferc bitişikliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.