RAHİM AĞZI YARASI TEDAVİSİ

Rahim ağzı yarası tedavisin de kullanma yöntemlerini sıralayacak olursak tercih derecesine göre nüks olasılığının azlığına göre kriyoterapi (dondurarak tedavi), lazerle yok edilen tedavi (buharlaştırarak tedavi ) ve diğeri ise yakarak tedavidir. Bu üç tedavi türü de bölgedeki o hastalıklı bölgeyi ortadan kaldırıyor. Bunların birbirleri arasında hem kullanılan cihazların teknolojiyle alakalı olarak maliyet farkı var hem nüks edebilme farkı var, hem de yan etkiler açısından farkı var.

Basit yaralarda kriyoterapi en çok tercih edilen yöntem, çünkü yapılması ve uygulaması çok basit maliyeti düşük ve nüks oranı da azdır. Hastalarda işlem yapıldıktan sonra berrak bir akıntı dışında hemen hemen hiç şikayet oluşturmaz. Lazer tedavisi, ileri teknoloji gerektiriyor. Yüksek teknoloji gerekmesi yanında ekstra bir avantajı olmadığı için birinci tercih nedeni değildir ve maliyeti yüksektir. Sonuçta farklılık yoktur. Yakılma tedavisi ise en çok nüks olasılığı olan ve de hastayı en çok rahatsız eden tedavi olduğu için hiçbir şekilde rahim ağzı yarası için artık tavsiye edilmemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

RAHİM AĞZI YARALARINDAN NASIL KORUNULUR?

Rahim ağız yaralarının hiçbir nedene bağlı olmayan tiplerinde korunmak mümkün  değil ve korunmaya da  gerek yoktur. Çünkü bunlar vücuda bir zarar vermiyor çoğu da böyle zaten. Doğum kontrol yapımı kullanımına bağlı olan rahim ağız yaraları, onlardan da korunmaya gerek yok onlar da selim tabiatlı olduğu için oluşuyor ve bunu kontrol yaptırdığınız zaman tekrar ortadan kayboluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Esas olan konu şudur; enfeksiyonlara bağlı rahim ağızları yaraları nedir? enfeksiyonun türleri çoğu durumda genital  siğil enfeksiyonu. Genital HPV, onlar rahim ağzı kanserine yol açan enfeksiyon türüdür. Asıl bundan korunmak için ne yapmak gerekir. Bir diğeri cinsel yola bulaşan gruptan, gonore bakterilerin neden olduğu genital klamidya enfeksiyonudur. Son olarak ise bel soğukluğu (gonore) bakterisinin oluşturduğu enfeksiyon.

Bu 3 tane enfeksiyon yani gonore,  genital siğil ve  klamidya bunların ortak özelliği cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubuna girmesi,  o yüzden buradan otomatik olarak çıkarılacak sonuç “cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma” dır. Bunun için de ilişki esnasında prezervatif kullanmak ve çok cinsel yaşamdan kaçınmak. Bunlar mümkün olduğu sürece rahim ağız yarası olsa bile, diğer selim tabiat nedenlerine bağlı olduğu sürece vücuda zarar vermeyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Görme
Kegel Egzersizi ve Cinsellik
Zifaf
Meme İltihabı
Mamografi Nedir? Nasıl Yapılır?
Östrojen Eksikliği yada Düşüklüğü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.