RAHİM BOYUTURahim Boyutu

Rahim (uterus yada dölyatağı) boyutu kadının yaşamı boyunca değişebilen üreme organının önemli bir parçasıdır. Belirli koşullar uterus yada rahim boyutunda anormal bir artışa neden olabilir ve bu nedenle böyle bir şey fark edildiğinde doktora danışmanız akıllıca olur.

Rahim döllenmiş yumurtanın implantasyonunun sağlandığı ve bir bebeğe dönüştüğü kadın üreme organı kısımlarından en büyüğüdür. Rahimin boyutu kadının yaşı ve hormon seviyeleri gibi çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

NORMAL UTERUS BOYUTU NEDİR?

Bir kadının normal büyüklükte bir rahim sahip olmasının belirlenmesi kadının hem genel sağlığı ve üreme kapasitesinin sürdürülmesi açısından önemlidir.

1- Rahimin Ergenlik Öncesi Boyutu

Prepubertal yani ergenlik öncesinde ortalama olarak uterus uzunluğu yaklaşık 3,5 cm ve kalınlığı ise 1 cm’ dir. Ergenlik sırasında ortaya çıkan hormonal uyarıya bağlı olarak rahim boyutunda hızlı büyüme ve değişiklikler ortaya çıkacaktır.

2- Ergenlik Sonrası Boyutu

Sponsorlu Bağlantılar

Rahimin bu dönemdeki normal uzunluğu yaklaşık 7,6 cm ve eni 4,5 cm olup ortalama normal kalınlığı ise 3 cm’ dir. Yetişkin bir kadında rahim ağırlığı yaklaşık 60 gram, fakat bu ağırlık çeşitli koşullara bağlı olarak değişebilir.

RAHİM BOYUTUNUN BÜYÜMESİ VE GENİŞLEMESİ 

Çeşitli faktörler rahim büyümesine neden olabilir. ramim boyutu adet döngüsü ile aylık bazda dalgalanır, ancak miyom ve endometriozis gibi diğer koşullar da rahim boyutunu etkileyebilir.

1- Adet Döngüsü

Adet döngüsünün farklı evreleri ve bu dönemlerde salgılanan hormonlar rahim büyüklüğünü etkiler. Rahim içi astarının bozularak vücut dışına atılması ve ardından bu dokunun tekrar üretilmesi adet dönemlerinde gerçekleşen ve rahim büyüklüğünü etkileyen durumlardır.

2- Gebelik

Rahim boyutundaki en aktif değişiklikler gebelikte olur. Gebeliğin 12. Haftasından ileriye doğru rahim pelvise doğru büyümeye başlar. 20. Haftada rahimin üst bölümü göbek deliği düzeyinde hissedilir. Bebek 39. Haftada ve doğuma kadar bu büyüme devam eder.Rahim Boyutu Ne Zaman Büyür

3- Fibroidler

Bunlar iyi huylu kas büyümeleri için kullanılan tıbbi terimdir. Küçük boyutta olabileceği gibi bir portakal büyüklüğüne kadar da erişebilir. Fibroidler, rahimin çeşitli yerlerinde oluşabilir ve ağrı ve kanamaya neden olarak gebeliğe engel teşkil edebilir.

4- Endometriozis

Endometriozis, oldukça ağrılıdır ve rahim normal astarının olması gerekenden daha öteye yayılması sonucu oluşur. Bu doku yumurtalık, bağırsaklar ve rahim dış yüzeyi üzerinde bulunabilir. Rahim sert, iltihaplı ve elle muayene ile hissedilebilir. Bu durum genellikle kronik pelvik ağrı ve infertilite (kısırlık) meydana getirir.

5- Pelvik Tıkanıklık Sendromu

Pelvik üreme organları kan damarı ve akımı bakımından zengindir. Pelvik Tıkanıklık Sendromu’ nda damarlardan yeterince kan akımı olmaz. Bu durumun diğer belirtileri arasında kronik sancı, basınç ve ağırlık hissi sayılabilir.

6- Doğum Kontrol Hapları Kullanımı

Kontraseptifler vücutta hormon düzeylerini değiştirerek rahim boyutu ve kalınlığını etkiler.

7- Kanser

Rahim kanserleri ya da servikal kanserler rahim boyutunu etkileyebilir. Erken teşhis çok önemlidir ve tedavi ise kanserin yeri ve evresine bağlı olarak değişir. Yıllık pap smear testi önemli bir tarama aracıdır. Özellikle menopozdaki herhangi bir kadın vajinal kanama deneyimi yaşarsa bu endometrial kanserin bir işareti olabilir.

8- Dubleks Rahim

Çok nadir görülen bir durum olmakla birlikte bazı kadınlar bunun farkında dahi değillerdir. Bu durum erken doğum yada düşük deneyimi yaşayan kimselerde daha büyük olasılıkla görülmektedir. Belirtiler artarsa, düşük tekrarlarsa yada gebelik engelleniyorsa tedavi gerekli olabilir.

Rahim Boyutu Ne Zaman KüçülürUTERUS BOYUTUNDA KÜÇÜLME

Rahim boyutu ergenlik, hamilelik ve menopoz boyunca büyük değişimler geçirir.

1- Yaş: Hastanın yaşının rah,m boyutu üzerine etkisi vardır. Yaşlandıkça ve menopoza geçtikçe kadının hormon seviyesi düşer ve rahim boyutu küçülür. Hormon üretimi azaldıkça yumurtalıkların da boyutu küçülmektedir.

2- Rahim Sarkması:    

Yaş, gebelik ve pelvik taban kaslarındaki güçsüzlük sonucu rahim aşağıya doğru kayar ve vajina içine çıkıntı oluşur. Belirtiler sarkmanın şiddetine bağlı olarak değişir. Hafif vakalar genellikle belirti vermez ve fizik muayene sırasında tesadüfen fark edilir. Daha ciddi vakalarda ise pelviste dolgunluk veya ağırlık hissedilebilir, doku vajina dışına taşıyorsa eğer bu durumda idrar sızması, mesane boşaltma zorluğu, kabızlık veya sırt, bel ağrısı deneyimi yaşayabilirler. Bazıları ise bir top ya da balon üzerine oturuyormuş gibi bir his taşıyabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mutfağınızdaki 5 Kötü Tatlandırıcı Şeker
Onu gerçekten seviyor muyum?
Kasık Kılları Nasıl Alınır
Beta mikrobu
Dolaşım Sistemi Hastalıkları
Gerisi size kalmış…
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.