Sitede Arama Yapayım
Diğer Konulara Bakayım
Son Yayınlananlar Nelerdir?
Yorumları Okumak İsterim

RAHİM DUVARI KALINLAŞMASI
Rahim, üretilen yumurtanın tutulmasını sağlayan, bebeğin gelişiminin sağlandığı üreme organıdır. Rahim, dış kısmında salgı yapmakla görevli bez hücreleri ve bağ doku adı verilen tabakadan oluşmaktadır. İşte, belirli bir nedenle bu dokuların kas içine doğru büyümesine ve kalınlaşmasına rahim kalınlaşması adı verilir.

Önlemi alınmadığında kanserleşmeye kadar gidebildiğinden(%1–30), bayanların dikkat etmesi gereken bir rahatsızlıktır. 40 yaşın üzerindeki bayanlarda daha sık görülmektedir.

SEBEPLERİ NELERDİR?
Rahimin kalınlaşmasında, kadınlara ait hormonlar olan östrojen ve progesteron başrolü oynar. Adet esnasında yumurta atılımının olmaması ya da adet dönemlerinin düzensiz seyretmesi sık karşılaşılan nedenidir. Bu tip bir dengesizlik ise ergenlik çağına yeni adım atan bayanlar ve menopoza yakın dönemde bulunan bayanlarda sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu düzensizliğe;

Sponsorlu Bağlantılar

  • Aşırı kilolu olmak, obezite
  • Östrojen içeren ilaçların kullanılması (doğum kontrol hapları gibi)
  • Yumurtalıkta oluşan tümörler neden olabilmektedir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Ağrılı adet (dismenore).
  • Adet miktarında artma
  • Kasık ağrıları

TEDAVİ
Tedavisi yapılırken mutlaka alanında uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Hekim, hastanın yaşına göre tedavi şeklini belirleyecektir. Genelde ergenlik döneminde olan bayanlara 6 aylık hormon tedavisi uygulanır. Bundan sonra hasta takip edilerek, duruma göre yöntem belirlenir.

Menopoza girmek üzere olan kadınlarda ise eğer ilk yapılan örnekleme riski yüksek grupta ise rahim cerrahi olarak alınır. Eğer riski daha düşük grup ise hormonal tedavi yanında 3 ayda bir rahim duvarı örneklemesi yapılır.

Menopozda ki kadınlarda ise rahim ve iki taraftaki yumurtalıkların alınması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yumurtalık Kisti Belirtileri
Ergenlik ve Adet
Lohusalık
Hamilelikte Kasık Ağrısı
Menoraji Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Ağrılı Adet
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.