Rahim Kanseri
Kadınlarda en sık görülen üreme organı kanserleri nelerdir ? Kadın üreme organı kanserlerinden en sık görülenleri rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanserleridir.

Rahim kanseri belirtileri nelerdir ? Adet kanamasının miktarında artma, Adet kanamasının sık ya da düzensiz olması, Adetler arasında lekelenmeler, Adetten kesilme sonrası (menapoz) görülen kanamalarda diğer nedenlerin yanında rahim kanserinden de şüphelenilir.

Rahim kanseri yönünden özellikle dikkat etmesi gerekenler kimlerdir ?

Sponsorlu Bağlantılar

50 yaş üzerindeki kadınlar, Doğum yapmamış kadınlar, Şişman olanlar, Yüksek tansiyonu olanlar, Şeker hastalığı olanlar, Ailesinde meme ve barsak kanseri olanlar

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir ?

Cinsel ilşki sonrası kanama, Adet dışı kanama, Kanlı akıntı, Pis ve kötü kokulu akıntı, Bel ve kasık ağrısı olan kadınlarda diğer nedenlerin yanında rahim ağzı kanserinden de şüphelenilir.

Rahim ağzı kanseri yönünden özellikle dikkat etmesi gerekenler kimlerdir ?

Erken evlenenler, Cinsel hayata erken başlayanlar, Vücud ve dış üreme organları temizliğine dikkat etmeyenler, Çok doğum yapanlar

Smir testi (yayma) nedir ?

Smir testi rahim ağzında sonradan kansere dönüşebilecek herhangi bir değişikliğin olup olmadığını gösteren erken tanı testidir. Rahim ağzı kanseri erken tanı konursa kesinlikle tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Başlangıçta hiçbir belirti vermediğinden sadece smir testi yardımıyla tanı konulabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Smir testi bütün kadınlarda yapılması gerekli olan bir test midir ?

Her yaşta kanser öncesi belirtiler olabilir. Bu nedenle bu testin her kadın için yaşamsal bir önemi vardır. En az üç yılda bir bu testi yaptırmanız gerekir.

Smir testi nasıl yapılır ?

Kanamanızın olmadığı bir zamanda rahim ağzındaki salgıdan çok az miktarda alınarak bir cama yayılır. Bu, araştırılmak üzere laboratuara gönderilir. Muayene ve bu işlem esnasında hiçbir acı hissedilmez.

Smir testini nerelerde yaptırabilirim ?

Bu testi kanamanızın olmadığı günlerde Doğumevleri veya hastanelerin Kadın Doğum Kliniklerinde yaptırabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    slm rahim kAnSERİNİN geçte OLSA tedavisi VARMIdır veyA ne gibi FAKTÖRLERLE geçer bi cevap alabilirsem SEvinirim

    Sağlık

    rahim kanseri bekarlarda görülürmü?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Vajinal Mantar
Adet Döneminde Hijyen
meme kanseri riski
Tüylenmeye Neden Olan Hastalıklar
Rahim Uru
Prematüre (Erken) Yumurtalık Yetmezliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.