RAHİM POLİPLERİ

Rahim polipleri, rahim iç tabakasından rahim boşluğuna doğru uzanan oluşumlardır. Rahim iç tabakasındaki hücre büyümeleri (endometrium),  endometrial polip olarak bilinen rahim poliplerinin oluşmasına yol açar. Bu poliplerin çoğu iyi huylu (benign) olmasına rağmen, bazı türleri kanserli ya da kanser öncesi niteliğe sahip olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Rahim poliplerinin boyutları susam tanesi gibi birkaç milimetre ile golf topu büyüklüğü gibi birkaç santimetre arasında değişebilir. Rahim duvarına çıkıntı şeklinde tutunurlar. Genellikle rahim içinde bulunurlar ancak boyut olarak uzamış olanları rahim ağzına (serviks) doğru sarkabilir.

Sayıları bir veya daha fazla olmaktadır. Genç kadınlarda da görülebilmekle beraber, en çok menopoza girmiş veya menopoz öncesi (pre-menopoz) kadınlarda görülür.

BELİRTİLER

Rahim poliplerine ait yaygın belirtiler şunlardır:

Bazı kadınlar sadece hafif kanama veya lekelenme ile karşılaşabilir ya da hiç belirti görülmez. 

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman doktora görünmelidir;?

Aşağıdaki durumlarda tıbbi destek aranmalıdır:

• Menopozdan sonra vajinal kanama
• Adet dönemleri arasında kanama
• Düzensiz adet kanaması

NEDENLERİ

Rahim poliplerinin kesin oluşum nedenleri bilinmemekle birlikte, hormonal faktörlerin etkin rol oynadığı düşünülmektedir. Rahip polipleri östrojene duyarlıdır. Bu,  poliplerin de rahim iç katmanının östrojene verdiği yanıta benzer tepki verdiği anlamına gelir. Östrojen döngüsü ile gelişme gösterirler. 

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Rahim polip gelişimi için etkili olan risk faktörleri şunlardır:

• Menopoz öncesi veya menopoz dönemi yaşta olmak

Yüksek tansiyon (hipertansiyon)

Obezite

• Tamoksifen (meme kanseri tedavisi için kullanılan bir ilaç)

KOMPLİKASYONLAR

Rahim poliplerinin kısırlıkla ilişkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Poliplerin varlığı durumunda kısırlık ile karşılaşılırsa, poliplerin çıkarılması tekrar hamile kalınmasına imkân sağlayabilir.
• Rahim polipleri aynı zamanda tüp bebek uygulamasına giren kadınlarda da düşük yapma riskini arttırmaktadır. Eğer tüp bebek tedavisi düşünüyorsanız ve rahminizde polipler varsa, doktorunuz embriyo transferi öncesi poliplerin çıkarılmasını isteyebilir.

TESTLER VE TEŞHİS

Doktorunuz rahim poliplerinin varlığından şüphelenirse, kesin tanı için aşağıdaki testler veya işlemlerden bazılarını isteyecektir:

Transvajinal ultrason: Vajinaya yerleştirilen ince değnek benzeri bir cihazın göndermiş olduğu ses dalgaları ile rahim içi görüntüleri elde edilir. Ayrıca, Hysterosonography olarak bilinen bir prosedür de kullanılır. Bu prosedürde tuzlu su çözeltisi küçük bir tüp aracılığıyla vajinadan rahim içine enjekte edilir. Tuzlu çözelti enjeksiyonu rahim boşluğunu genişleterek daha net görüntüler elde edilmesini sağlar.

Histeroskopi: Doktorlar rahim poliplerinin teşhis ve tedavisi için histeroskopi denilen bir işleme de başvurabilir. İşlem esnasında vajina ve rahim ağzından ince, esnek ve ucunda ışık olan bir teleskop (histereskop) ile rahim içine ulaşılır. Histeroskopi, doktorunuzun rahim içini incelemesine ve bulunan poliplerin çıkarılmasına olanak sağlar. Bu şekilde takip prosedürlerine yönelik ihtiyaç da ortadan kalkar.

Kürtaj: Kürtaj işlemi sırasında, rahim iç katmanlarını kazımak için uzun metal bir araç kullanılır. Laboratuar testi için örnek polipler elde edilir. Doktorunuz kürtaj işleminden önce ve sonra rahim içinin durumunu görmek için histeroskopi prosedüründen yararlanabilir.

Rahim poliplerinin çoğu iyi huyludur ve kanserli değildir. Ancak, rahimdeki bazı prekanseröz değişiklikler (endometrial hiperplazi) veya rahim kanseri (endometrium kanseri) de rahim polipleri gibi görüntü oluşturabilir. Poliplerin rahim kanseri olmadığından emin olmak için laboratuara doku örneği gönderilebilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Rahim poliplerinin tedavisi için aşağıdaki seçeneklere başvurulur:

İzlem: Belirti ve şikayetlere neden olmayan küçük polipler kendiliğinden kaybolabilir. Rahim kanseri riski olmadıkça tedavi edilmeleri gereksizdir. Bu nedenle takip edilmesi önerilir.

İlaç: Progestin ve gonadotropin salgılatıcı hormon agonistleri dahil olmak üzere bazı hormonal ilaçlar, rahim poliplerinin küçülmesinde ve belirtilerin azalmasında etkili olmaktadır. Ancak bu ilaçların kullanımı genellikle kısa vadeli bir çözüm olmaktadır. İlaçların durdurulması halinde belirtiler çoğunlukla tekrarlar.

Kürtaj: Rahim iç duvarlarını kazımak için ucunda oval aparat olan ince uzun metal bir metal kullanılır. Poliplerin alınması ve laboratuar için doku örneği elde edilmesi için kürtaj işlemi yapılır. Kürtajdan önce ve sonra rahim içini görebilmek için histeroskop’tan da yararlanılır.

Poliplerin ameliyatla çıkarılması: Histeroskopi sırasında, gerekli küçük cihazlar histeroskop içine yerleştirilir. Histereskop tespit edilen poliplerin çıkarılmasını sağlar. Alınan polipler mikroskopik inceleme için laboratuara gönderilebilir.

Poliplerin kanserli çıkması durumunda doktorunuz değerlendirme ve tedavi için atılacak adımları sizinle konuşacaktır. Rahim polipleri nadiren tekrarlayabilir. Tedavi sonrası tekrarlamaları halinde daha fazla tedaviye ihtiyaç var demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Döneminde Kusma
Vajinizim
Göğüs Yada Meme Şişmesi
Rahim Polipleri
Açık Tenli Cilt Makyajı Nasıl Yapılır
Kegel Egzersizleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.