RAHİM URURahim Uru

Miyomlar genellikle doğurganlık yıllarında rahimde görünen ve kanserli olmayan oluşumlardır. Rahim miyomları rahim kanserlerinin meydana gelmesinde herhangi bir artışa yol açmaz ve kansere dönüşme ihtimalleri neredeyse yoktur.

Rahim miyomları rahimdeki düzgün kas dokusundan (myometriyum) gelişir. Tek bir hücre art arda bölünerek zamanla sert ve elastik bir yapı meydana getirir. Miyomlar farklı büyüklük ve büyüme hızlarına göre farklılık gösterirler. Yavaş yavaş ya da hızla şekilde büyüyenleri, aynı boyutta kalanları vardır. Bazıları büyüme atakları ile genişlerken bazıları ise zamanla kendiliğinde küçülmektedir. Gebelik ile ortaya çıkan çoğu miyom doğumdan sonra küçülür veya kaybolur.

Sponsorlu Bağlantılar

Miyomların boyutları gözle fark edilemeyecek küçüklükte olabildiği gibi hantal bir kitle şeklinde büyük de olabilir. Tek veya çoklu şekilde görülebilir. Aşırı durumlarda rahim yüzeyinde genişleyerek göğüs kafesine kadar da yayılabilirler.

Yaklaşık 4 kadından 3’ünün rahminde yaşamlarının belli dönemlerinde miyomlar oluşmaktadır. Ancak çoğu zaman belirti ve şikayete neden olmadığından fark edilmezler. Genellikle jinekolojik muayene veya doğum öncesi ultrason sırasında tesadüfen görülürler.

BELİRTİLERİ

Sponsorlu Bağlantılar

Miyomlara bağlı belirtileri olan kadınlarda en sık karşılaşılan belirtiler şunlardır:

 • Ağır adet kanaması
 • Uzamış adet dönemleri (yedi gün veya adet döneminin çoğunda kanama)
 • Pelvik basınç veya ağrıRahim Uru Belirtileri Nedenleri
 • Sık idrara çıkma
 • Mesaneyi tam boşaltmada güçlük yaşama
 • Kabızlık
 • Sırt ağrısı ya da bacak ağrıları

Nadiren de, kan kaynağını büyütmek istediği zaman ağrılı ataklara neden olabilir. Besinlerden yoksun kaldığında miyomlar ölmeye başlar. Dejenere olmuş bir miyomdan gelen yan ürünler çevre dokulara da geçerek ağrıya ve nadiren de ateşe yol açabilir. Rahim içinde veya dışında saplı olan miyomların kendi kendine bükülmesi nedeniyle kan akımı kesilebilir ve bu yüzden ağrı tetiklenebilir.

HANGİ KADINLAR RİSK ALTINDADIR?

Üreme çağındaki bir kadın olmanın dışında miyomlar için bilinen birkaç risk faktörlü daha vardır. Bu faktörler şunlardır:

 • Kalıtım: Eğer anneniz ya da kız kardeşinizde miyomlar varsa sizde de görülme riski daha fazladır.
 • Irk: Siyahi kadınlarda diğer ırksal gruplara göre miyom görülme ihtimali daha yüksek olmaktadır. Buna ek olarak, siyahi kadınlarda miyomlar daha genç yaşlarda başlama eğilimi göstermekte ve daha büyük boyutlarda olabilmektedir.
 • Diğer faktörler: Erken yaşta adet kanamasının başlaması, kırmızı etin fazla, sebze ve meyvenin az olduğu bir diyetle beslenme ve alkol tüketimi de rahim miyomlarının gelişme riskini arttırmaktadır.

NİÇİN OLUŞUYOR?

Doktorlar miyomların ortaya çıkma nedenlerini net olarak bilmemektedir. Ancak yapılan bazı çalışmalar dikkatleri aşağıdaki etkenler üzerine yoğunlaştırmıştır:

 • Genetik değişiklikler: Birçok miyom oluşumunda genler normal rahim kas hücrelerindekinden farklılık göstermektedir. Ayrıca miyomların ailede geçişlilik yaptığı da belirtilmektedir. Tek yumurta ikizlerinde diğer ikizlere göre miyom görüldüğüne dair çalışma sonuçları bulunmaktadır.
 • Hormonlar: Gebelik için hazırlık olarak her adet döngüsü sırasında rahim zarının geliştirilmesini teşvik eden iki hormon olan “östrojen” ve “progesteron” un miyom büyümelerini teşvik ettiği görülmektedir. Miyomlar, normal rahim kas hücrelerinden daha fazla östrojen ve progesteron reseptörleri içerirler. Menopozdan sonra ise hormon üretimi azaldığından dolayı küçülme eğilimi gösterirler.
 • Diğer büyüme faktörleri: İnsülin benzeri büyüme faktörü olarak dokuları koruyan yardımcı maddeler de miyom büyümesini etkileyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ergenlik ve Adet
Meme Kanseri
Adet Döngüsü, 28 gün
Adet Gecikmesinin Nedenleri
Adet Öncesi Şişme ve Hassasiyet
Vajinal Akıntıya Şifalı bitkiler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.