RAHİMAĞZI KANSERİ:
Ölümcül bir hastalıktır, ağrı, cinsel birleşme esnasında kanama, uzun süren adet kanamaları ilk belirtilerdir. Geç dönemde idrar yapamama, büyük abdestini yapamama gibi belirtiler ortaya çıkar. Virüslerin rahim ağzı kanserlerinin oluşmasını kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Çok doğum yapmış, kötü hijyenik olmayan şartlarda yaşan, çok eş değiştiren kadınlarda rahim ağzı kanserinin görülme ihtimali fazladır. Yüksek tansiyon, damar, safra kesesi hastalığı bulunanlar ve kanama testleri bozuk olan kadınlarda hap yönteminin kullanılması uygun değildir. Vajinal muayene ve ultrason ile hastalık teşhis edilebilir. Rahim ağzından alınacak parçanın patolojik olarak incelenmesiyle kesin tanı konur. Bu hastalığın erken teşhisi ile tedavi başarısı artacağından, erken teşhis olasılığını artırabilmek amacıyla 40 yaşından sonra tüm kadınların düzenli aralıklarla rahim ağzından alınan numunenin incelenmesi gereklidir. Erken dönemde teşhis edilmesi durumunda rahim ağzının alınmasıyla çocuk sahibi olmak isteyen bayanların tedavisi sağlanmış olur. İlerlemiş vakalarda rahim, yumurtalıklar, tüpler ve bezeler ve lenf bezlerinin alınmasından sonra ışın tedavisi uygulanır.

Sponsorlu Bağlantılar

RAHİM KANSERİ:
En sık olarak menopozdan sonra düzensiz kanamalarla kendini belli eder. Az doğum yapmış, şişman, şeker ve kalp hastası olan bayanlarda daha sık görülmesi nedeniyle gelişmiş ülkelerin hastalığı olarak kabul edilir. Rahim alındıktan sonra ışın ve ilaç tedavisi uygulanır.

Sponsorlu Bağlantılar

MİYOM:
Rahim kasından çıkan iyi huylu tümörlerdir. Miyom kadınlık hormonlarının etkisi altında büyüdüğünden en sık doğurganlık çağındaki kadınlarda görülür ve menopoz döneminde daha önceden var olan miyomlar küçülebilir. Düzensiz kanama ve ağrı ile kendini gösterir, miyom saptanmış kadınların 3-6 ay aralıklarla miyomun büyüyüp büyümediğini kontrol ettirmek için doktor tarafından izlenmeleri gerekir. İlaç tedavisiyle miyomun küçültülmesine çalışılabilir, tedaviye cevap vermiyorsa tek başına miyomun ya da çok yaygın ise tüm rahmin ameliyatla alınması gereklidir. Miyom hamilelikte daha da büyüyebilir ve bebeğin düşmesine neden olabilir.  Annede ağrıya sebep olan ve bebeğe uzak yerde yerleşen miyomlar gebeliğe rağmen ameliyatla çıkarılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Meme Ucu Ağrısı Neden Olur
RAHİM AĞZI YARASI NEDİR? BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ
Erkek gerçekleri…
Şiddetli Adet Kanamaları
Düzensiz Kanama
Vajina Akıntısı Neden Olur?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.