RAMAZAN AYINDA BESLENMERamazan Ayında Beslenme

Ramazan ayında uzun süreli açlıktan sonra iftarda yemeğe bir anda yüklenme sonucu Ramazan’dan önceki formu yakalamamız ve hedeflediğimiz ideal kilolara ulaşmamız biraz zorlaşabilir. Ancak bunun kolay olması da yine bizim elimizdedir. Iftar ve sahur saatlerinde uzmanların önerdiği şekilde beslenerek vücudunuzun daha sağlıklı bir şekilde ramazandan çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan’da yediklerinize dikkat etmek iki yönüyle önemlidir. Birincisi gereğinden fazla yenmemesi, ikincisi ise tüketilen yemeklerin sağlıklı olmasına dikkat edilmesidir. Bu nedenle hem sizin hem de diğer aile bireylerinin oruç tutarken diğer yandan vücut sağlığını muhafaza etmesi için aşağıdaki bazı önerileri dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Ramazan’da sağlıklı gıdalar için ön hazırlıklar 

  • Bol miktarda vitamin ve mineral içerdikleri için taze sebzeler tüketmeyin tercih ediniz.
  • Taze meyvelerin suyunu sıkarak Şeker gibi Herhangi bir katkı maddesi olmadan taze şekilde içebilirsiniz.
  • Düşük yağlı süt ve süt ürünleri tüketiniz.
  •  Yemeklerinizde tereyağı yerine bitkisel yağları tercih ediniz.
  •  Yağsız et balık eti ve derisi alınmış tavuk etlerini kullanınız ızgara haşlama ve kızartma şeklinde tüketebilirsiniz.

Yemeklerinizde vücudumuz için gerekli olan tüm besinleri aldığınızdan emin olmak için yemeklerde temel besin maddelerinin bir arada bulundurmaya çalışınız. Bunlar arasında ekmek ve tahıllar meyve ve sebzeler et ve baklagiller süt ve süt ürünleri yer almaktadır. Aşağıda ise yemeklerinizde bulundurmanız ve kaçınmanız gereken birkaç öneri bulunmaktadır:

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan ayı boyunca doğru şekilde beslenmek için hazırlanmış olan faydalı sağlık rehberleri bulunmaktadır. Efelerin içerisinde, vücudumuzun daha sağlıklı kalması daha enerjik olması ve daha yeterli beslenmesi için faydalı olan çeşitli besin önerileri yer almaktadır.  Şimdi bu besin önerilerinden önemli olanlarına beraberce göz atalım:  

Et ve diğer besin kaynaklarıRamazan Ayında Beslenme Nasıl Olmalıdır

 Et ürünleri arasında önerilen gıdalar arasında  balık,  ızgara edilmiş veya Haşlanmış derisiz tavuk ve hindi eti,  kuzu veya dana eti,  karides, fasulye mercimek ve bezelye gibi baklagiller  ve yumurta sarısı önerilen besin grupları arasında yer almaktadır.

 Tüketilmesinden kaçınılması gereken besinler arasında ise, kızarmış tavuk ve ördek getireyim yağlı etler, karaciğer ve diğer iç organ etleri, sucuk ve sosis yer almaktadır.

Süt ve süt ürünleri

Bu grupta yer alan yağsız veya az yağlı süt ile yağsız veya az yağlı yoğurt, düşük yağlı peynir tüketilebilir. Tam yağlı olan süt, dondurma, krema, tam yağlı yoğurt, tam yağlı krem peynir, özellikle sarı peynirler ve kremalı ve peynir sosları ise kaçınılması gereken süt ve süt ürünleri arasında yer almaktadır.

Meyve ve sebzeler

Az yağ ile haşlanmış, kızartılmış, buharlanmış ve fırınlanmış tüm taze sebzeler,  mevsimlik limon suyu, mevsimlik sebzeler, taze meyve ne taze sıkılmış meyve sularının yeterli miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Kaçınılması gereken besinler arasında ise Hindistan cevizi başta gelmektedir. İçerdiği Doymuş yağ açısından kalp için sağlıksız olduğu düşünülen bir meyvedir. Ayrıca kızarmış sebzeler, tereyağ ile haşlanmış sebzeler şeker ilave edilmiş içeceklerde kaçınılması gereken diğer yiyeceklerdir.

Ekmek ve Tahıllar

Kahverengi ekmekler, sade makarna, pirinç, içinde fazladan yağ olmayan tahıllar hile fırınlanmış ve haşlanmış patates işlerden kaçının. Fazla oranda yağı içeren börek, kek ve kruvasan gibi hamur işleri,  kızarmış pirinç, kızarmış patates cipsi, patates kızartması da  uzak durulması önerilen besinlerdendir.

Unutmamanız gerekir ki, Yukarıda saydığımız sağlıklı besin grubundaki yiyecekleri tüketerek hem iftar ve sahurun  keyfini çıkarmış olacak, hem de kendinizi daha sağlıklı hissedeceğiniz için tuttuğunuz oruçtan da daha çok haz duyacaksınız. Yani hem madden hem de manen daha karlı   çıkacaksınız. Ramazanda takip edeceğiniz diyetlerin içinde buna benzer besin önerilerinin olmasına dikkat ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diyet ve kanserden korunma
Sağlığınıza dikkat edin
Düşük kalorili diyet programı
Trombosit Sayısını Artıran Gıdalar
Sirke
Yüzde Döküntü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.