Ne güzeldir ramazanda iftar saatini beklemek. Gün boyu gözümüzün önünden binlerce yiyecek geçer. Dakikalar bitmek bilmez. Ve ezan sesiyle açılan oruçlarımız midemizi tıka basa onlarca yiyeceği doldurmamızla son bulur. Sonra bir ağırlık hali çöker üzerimize. Uykumuz da gelir. Gelsin kilolar.

Önümüzdeki 8 yıl boyunca Ramazan ayı yaz dönemine denk gelecek ve yaklaşık 17-18 saatlik açlık ve susuzluk bizleri bekliyor. Bu 8 sene boyunca sağlıklı bir ramazan dönemi geçirmeye ne dersiniz?

Sponsorlu Bağlantılar

Sahur, ramazanda en önemli öğünlerden biri durumunda. Tabii gün boyu aç kalmamak için sahurda fazla yemek yemeniz maalesef sizi iyi hissettireceğine, daha kötü hissettirebilir.

Mutlaka sahur yapmanızı tavsiye ediyoruz ancak sahur çok ağır yiyecekler içermemeli. Kahvaltı gibi olabilir mesela. Açık çay veya bitki çayı, beyaz peynir, kaşar peynir ya da yumurta, kepekli ekmek, meyve çeşitleri, mutlaka yoğurt veya ayran, dilerseniz müsli ya da çorba, bol salata ve bol su sahurunuzda olmazsa olmazlarınızdan olmalı. Arada bir börek de yenilebilir. Aşırı tuzlu gıdalar tüketirseniz (zeytin, turşu vb. gıdalar) gün boyu çok yoğun susuzluk yaşarsınız. Sizi tok hissettirecek ve vücudunuzu yormayacak gıdalar tüketmelisiniz sahurda.

17-18 saat aç kaldınız ve gözünüz dönüyor. O anda önünüze fil koysalar onu bile yersiniz. İftar vakti geldi ve orucunuzu açtınız. Lütfen suyla açın orucunuzu. ( hurma veya zeytinle açmak maalesef sağlığınızı bozar. Hurma kan şekerinizi çok yükseltir, zeytin ise tansiyonu) . Suyunuzu içtikten sonra 1 kâse çorba tüketin.( Lütfen çorbanızın içeriği çok yoğun olmasın) . İşte bundan sonra yapmanız gereken en önemli davranış 15 dakika boyunca hiçbir şey tüketmemek. Lütfen çorbanızı tükettikten sonra 15 dakika boyunca suyun dışında hiçbir şey tüketmeyin. Bu esnada masadan uzaklaşmanız sizin yararınıza olacaktır. ( akşam namazı kılabilirsiniz, wc ye gidebilirsiniz, evin içinde dolanabilirsiniz) Bir şekilde masadan kalkın.
Bunu yapmamızın amacı; çorbayla kan şekerimizi çok az yükseltmek, 15 dakika bekleyerek tekrar olması gereken sınırların içine indirmek. 15 dakika geçtikten sonra tekrar masaya dönün ve yemek istediklerinizden küçük miktarlarda tüketin. Bunların çok yağlı olmayan ürünlerden seçmeniz yararınıza olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki 15 dakika beklemezseniz ne olur? Kan şekerinizi inanılmaz rakamlara ulaştırabilirsiniz. Özellikle şeker hastası iseniz komaya girebilirsiniz. Ben çalıştığım hastanede ramazan döneminde oruç tuttuğu için, iftarda şeker komasına giren onlarca insan gördüm.( çoğu şeker hastası olduğunu bilmiyordu) Ve açlık kan şekerleri çoğunun 800 idi. Şeker hastası olmasanız bile bu 15 dakikalık yemek yememe olayını mutlaka uygulayın. Kan şekerinizi çok yükseltmeyin ve yedikleriniz bu sayede yağa dönüşmesin. Bu yüzden iftarda tatlı yemeniz de sakıncalı oluyor.

İftarınızı tamamladıktan yaklaşık 3 saat kadar sonra ara öğün olarak meyve+ süt-yoğurt ya da 1 porsiyon sütlü tatlı ya da 2-3 top dondurma tükettiğinizde gayet sağlıklı bir ramazan geçireceğinize garanti veriyorum.

Bu sistemi uygulattığım tüm hastalarım kendilerine özel kalorilerde aldıkları ramazan diyetiyle kilo almayı bırakın, kilo bile verdiler. Ama verenlerin hepsi 15 dakika beklemeyi başaranlar arasından. Hepinize sağlıklı günler ve hayırlı ramazanlar diliyorum.
Dyt. N.Damla NOYAN

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zayıflarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
seda sayan zayıflama
İnce Gösteren Mayo ve Bikini
SlimLipo Yöntemi ile Yağ Aldırma
lahana suyu zayıflatırmı
ultrashape yaptıranlar yorumlar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.