Sıcak ve uzun ramazan günlerinde sağlığın korunması ve zayıflamak kilo vermek için sahur ve iftar yemeklerine özen göstermek gerekiyor.

Sıcakta, vücudun su dengesini korumak önem taşıyor. Buda su gereksinmesini olabildiğinde aza indirecek gıdaların tercih edilmesini gerektiriyor.

Hem sahur hem iftar yemekleri normal öğünlere göre daha zengin olarak hazırlanıyor, beslenme alışkanlıkları değişiyor.

Amerikan hastanesi beslenme ve diyet bölüm sorumlusu diyetisyen ayşe korkmaz beslenmenin öncelikle vücudun üç öğün alışkanlığına uygun olacak şekilde planlanmasını tavsiye ediyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu beslenme şekline dikkat etmeyen sağlıklı kişilerde bile zaman zaman sindirim zorlukları mide ve bağırsaklarda aşırı gaz birikimi ve ani tansiyon yükselmesi gibi rahatsızlıklar görülebilir. Özellikle bu dönemde tüketilen hamurlu tatlılar, pideler, böreklerin ve yüksek kalorili besinlerin tüketiminin artmasına bağlı olarak kilo artışı yaşanabilir.

Sahurda sadece su içerek niyetlenmenin veya gece yatmadan önce yemek yemenin son derece zararlı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bu beslenme tarzı yaklaşık 12 saat olan açlığı ortalama 18 saate çıkarmaktadır. Buda açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır.

Bu durumun aksine eğer sahur öğünü ağır yemeklerden oluşursa gece metabolizma hızı düştüğü için yemeklerin yağa dönüşme hızı yükselir ve kilo alma hızı ile riski artar.

Bu nedenle sahura mutlaka kalkılmalı ve bu öğünde ya hafif bir kahvaltı yapılmalı ya da çorba, az yağlı yapılmış sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün şekli tercih edilmelidir. Bu arada gün içersinde çok sıvı kaybedildiği için sıvı dengesini düzenlemekde son derece önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Günün ilk öğünü olan iftar bir çorba ile açılmalı ve bir süre ara verildikten sonra yemeğe geçilmelidir. İftara peynir, zeytin gibi basit yiyeceklerle başlanarak, normal yemeğe bir süre sonra geçilmesi daha doğrudur.

Başlangıç için beyne doygunluk hissi veren çorba en uygun yiyecektir. Oruç süresince midenin uzun süre boş kalmasından sonra bir anda çok yiyecek tüketilmesi sonucu mide ve kalp sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Bunu önlemek için iftarda yavaş yavaş ve az miktarda yemek yenilmelidir. Dengeli olmak kaydı ile iftar ile sahur arasına da mutlaka bir ara öğün eklenmelidir.

Ramazan ayı için örnek menü

Sahur
1-2 dilim ekmek yada pide
1-2 dilim peynir yada 1 adet yumurta
5-6 adet zeytin
Domates ve salatalık
Meyve yada 1-2 çay kaşığı bal veya reçel

Veya
1 kase çorba
1 kase yoğurt
1 porsiyon etli sebze yada et yemeği
1dilim ekmek
Domates, salatalık

İftar
1-2 adet zeytin yada hurma veya peynir
1 kâse çorba
1 porsiyon et yemeği yada etli sebze yemeği
Salata az yağlı olacak
2-3 dilim ekmek yada pilav veya makarna veya 1 dilim börek

Ara
2 adet meyve + 1 su bardağı süt yada yoğurt
Veya
1 kâse meyve kompostosu ve gece yatarken süt

Bu beslenme planı oruç tutabilen ve beslenmeyi etkileyebilecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan yetişkinler için uygundur. Haftada 2-3 kez ara öğün yerine sütlü tatlı bazen güllaç yenilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dr. Ömer Çoşkun çörek otu ile zayıflama
yeşim ceren bozoğlu nasıl zayıfladı
mehmet öz bel inceltme hareketleri
Bye bye fat şikayet yorumları
Antakya biberi şikayet yorumları
Basen ve Üst Gövde Genişliğinde Farklı Hormonlara Dikkat.
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.