RAYNAUD HASTALIĞI
Raynaud rahatsızlığı ilk olarak 1862 senesinde Maurice Raynaud tarafından bulunan bir sağlık sorunudur. Doktor kendi ismi olan ve Türkçe telaffuzu “Reyno” olarak okunan Raynaud ismini hastalığa vermiştir.

TANIM: Hastalığı tanımlayacak olursak bölgesel kılcal damarların ufalması ve iç içe geçmesine paralel olarak daha çok parmak uçlarında, burun uçlarında ve dil gibi organlarda meydana gelen ve sürekliliği bulunmayan bir deri soğukluğu veya morarması olarak açıklanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tüm nedenleri açıklanamamış olsa da genellikle en fazla aşırı sinirli olan genç bayanlarda rastlanılır. Raynaud hastalığıyla beraber, atardamarların büzülmesinden dolayı ileri seviyelerde tıkanma meydana gelebileceğinden kişide çeşitli bağ dokusu rahatsızlıklarına, ilaç zehirlenmelerine ve protein bozukları nedeniyle de oluşabilir.

Nedeni belli olmayan rahatsızlık, ikincil olarak kendisini gösterenlerden, iki taraflı oluşmasıyla, semptomlarında hiçbir gelişme yaşanmaksızın minumum iki seneden beri faaliyet göstermesiyle birbirlerinden ayrılır.

Raynaud Hastalığı’nın Belirtileri
Genellikle parmak uçlarında kendisini gösteren morluk ve matlık, soğuk ortama veya kişinin aşırı sinirlilik durumunda meydana getirdiği gerginlikle birlikte hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Meydana gelen renk farklılıkları çoğunlukla üç farklı kategoride oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk olarak matlaşma, ardından morarma ve son olarak da kızarma meydana gelir. Yukarıda rahatsızlığın her zaman ortaya çıkmadığına değinmiştik; nöbet olarak geçirildiği için aktif dönemde herhangi bir ağrı durumu söz konusu değildir. Fakat ortaya çıkan uyuşuklulukla beraber, batma, sızlanma ve hissizlik durumları çoğunlukla görülmektedir.

Raynaud Hastalığı’nın Tedavisi
Çeşitli rahatsızlıkların üzerine meydana gelen Raynaud rahatsızlığının tipinin tedavisi, ana nedeni ortaya çıkartılarak teşhis edilip doğru tedavisiyle birlikte ana hastalığın ortadan kaldırılmasıyla mümkündür.

Nedeni belli olmayanlar ise vücudu aşırı derecedeki soğuğa maruz bırakmayarak ve çeşitli antidepresan veya sakinleştirici ilaç tedavisiyle birlikte kontrol altında tutulabilir.

Tedavide dikkat edilmesi gereken nokta, hastalığın etkilerinden biri olan damar büzüşmesini meydana getiren faktörlerden bir tanesinin de nikotin maddesi olmasıdır. Bu sebepten ötürü Raynaud hastalığına sahip olan kişilerin kesinlikle sigara içmesi yasaklanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kanser Biyolojisi
Düşük Tansiyon Belirtileri
Göbek Düşmesi Belirtileri Ve Tedavisi
Uçuk
Bronşit Nasıl Geçer Ne İyi Gelir
Yüksek Tansiyon Hastalarına Besin Tavsiyeleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.