RAYNAUD HASTALIĞIRaynaud Hastalığı

Raynaud hastalığı, el ve ayak parmakları gibi bazı vücut bölgelerinin soğuğa veya strese tepki olarak uyuşmuş ve soğuk hissedilmesine neden olur. Bu hastalıkta, cildin dar bölgelerine kan akışını sağlayan arterler kan dolaşımını sınırlar. Bu duruma “vazospazm” adı verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlar Raynaud hastalığı, aynı zamanda Raynaud veya Raynaud fenomeni ya da sendromu olarak bilinen olması erkeklere göre daha fazladır. Soğuk iklimlerde yaşayan kişilerde daha yaygın olduğu görülmektedir.

Raynaud hastalığının tedavisi şiddetine ve diğer sağlık koşullarına sahip olup olmadığınıza bağlıdır. Çoğu insanda Raynaud hastalığı elimine edilememekte ancak yaşam kalitesini etkileyebilmektedir.

Raynaud hastalığının belirtileri de bu hastalığın altında yatan kan damarı spazmlarının sıklığı, süresi ve şiddetine bağlıdır. Belirti ve bulguları şunlardır:

 • Parmaklar veya ayaklarda soğuk hissi
 • Soğuk ya da strese tepki olarak cildinizdeki renk değişiklikleri
 • Uyuşukluk, batma hissi ya da batma ağrısı ve ısınma ile rahatlama hissi
 • Raynaud atakları sırasında genellikle cildinizin etkilenen alanları beyaza döner. Ardından, bu alanlar genellikle maviye açar ve soğuk ve uyuşmuş hissedilir. İlgili bölgeler ısınınca ve kan dolaşımı düzelmeye başladığında etkilenen alanlar bu sefer kırmızıya döner; çarpıntı, ürperme hissi veya şişlik gelişebilir. Renk değişikliklerinin sırası herkeste aynı değildir ve herkes bu üç renk ile karşılaşmayabilir.

Raynaud en yaygın el parmakları ve ayak parmaklarını etkilemesine rağmen, aynı zamanda burun, dudaklar, kulaklar ve hatta kulak memesini de etkileyebilir. Isındıktan sonra kan akışının tekrar ilgili bölgeye dönmesi yaklaşık 15 dakikayı bulmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Nedenleri

Doktorlar Raynaud ataklarının nedeninin kesin olarak bilmemektedir ancak bu hastalıkta el ve ayaklardaki kan damarlarının soğuk veya strese aşırı tepki gösterdikleri bilinmektedir.

Kan damarları spazmı

Raynaud hastalığında el ve ayak parmakları soğuk veya strese maruz kaldığında kan arterleri spazm geçirerek (vazospazm) daralır ve bu bölgelere kan akışını sınırlar. İlerleyen zamanlarda ise bu küçük arterler biraz daha kalınlaşarak kan akışını daha çok engellemeye başlar.

Özellikle soğuk havalar bu tür atakları daha çok tetiklemektedir. Soğuk havaya maruz kalma, ellerini soğuk suya daldırma veya dondurucudan bir şeyler alma gibi durumlar olası soğuk tetikleyicilerdir. Bazı insanlarda duygusal stres de Raynaud ataklarına neden olabilir.

Birincil ve İkincil Raynaud

Raynaud rahatsızlığının iki ana tipi vardır:

Birincil Raynaud: Ayrıca Raynaud hastalığı olarak da adlandırılan bu türü en yaygın biçimidir ve vazospazmi tetikleyecek herhangi altta yatan bir durumun sonucu değildir.

İkincil Raynaud: Aynı zamanda “Raynoud fenomeni” olarak da adlandırılan bu türünde altta yatan bir sorundan dolayı ortaya çıkar. İkincil Raynaud birincil formuna göre daha az sıklıkta görülmesine rağmen daha ciddi olma eğilimindedir. İkincil Raynaud belirtileri 40lı yaşlarda ortaya çıkmaya başlar.

İkincil Raynaud nedenleri şunlardır:

 • Bağ dokusu hastalıkları: Cilt sertliği ve yara izine yol açan nadir görülen bir hastalığı (skleroderma) olanların çoğunda Raynaud hastalığı da bulunmaktadır. Raynaud riskini artıran diğer hastalıklar ise lupus, romatoid artrit ve Sjogren sendromu şeklinde sıralanabilir.
 • Arter hastalıkları: Raynaud fenomeni, kalbi besleyen damarlarda plak birikimi ile kendini gösteren “ateroskleroz” ya da ellerde ve ayaklarda kan damarlarının iltihaplanmasına neden bir bozukluk olan “Buerger hastalığı” gibi çeşitli hastalıklarla ilişkilidir. Akciğer arterlerini etkileyen bir tür yüksek tansiyon olan “primer pulmoner hipertansiyon” da Raynaud ile ilişkili bulunmuştur.
 • Karpal Tünel Sendromu: Bu hastalıkta, elinizdeki önemli sinirlerden (median siniri) birinin üzerindeki baskı uyuşma ve ağrıya yol açar. Dolayısıyla eliniz soğuğa ve Raynaud ataklarına daha duyarlı hale gelebilir.
 • Tekrarlanan eylem veya titreşimler: Klavyede yazı yazmak, piyano çalma ya da başka amaçlarla uzun süre aynı hareketleri yapmak Raynaud hastalığına yakalanma riskini artırabilir.
 • Sigara içmek: Sigara içilmesi kan damarlarının daralmasına neden olarak Raynaud hastalığına yakalanma potansiyelini arttırır.
 • Yaralanmalar: El ve ayaklarda meydana gelen yaralanmalar, bilek kırıkları, ameliyat veya donma gibi durumlar Raynaud fenomenine yol açabilir.
 • Bazı ilaçlar: Yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan beta blokerler; ergotamin veya sumatriptan ihtiva eden migren ilaçları; dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu ilaçları; bazı kemoterapi ajanları ve bazı reçetesiz soğuk algınlığı ilaçlar gibi ilaçlar kan damarlarının daralmasına sebep oldukları için Raynaud hastalığı ile ilişkili bulunmuştur.

Tedaviler ve ilaçlarBirincil ve İkincil Raynaud

Soğuğa karşı kalın giyinmek, eldiven takmak veya kalın çoraplar giymek genellikle Raynaud’ın hafif belirtileri için etkilidir. Hastalığın daha şiddetli formları içinse ilaçlar tedavi etmek için kullanılabilir. Uygulanacak tedavinin hedefleri şunlardır:

– Atakların sayısını ve şiddetini azaltmak

– Doku hasarını önlemek

– Altta yatan hastalık veya koşulu tedavi etmek

İlaçlar

Belirtilerin nedenine bağlı olarak, ilaçlar Raynaud tedavisine yardımcı olabilir. Kan damarlarını genişletmek ve kan dolaşımını teşvik etmek için doktorunuz aşağıdaki ilaçları reçete edebilir:

 • Kalsiyum kanal blokerleri: Bu ilaçlar el ve ayaklardaki daralan kan damarlarının rahatlamasını ve açılmasını sağlayarak çoğu insandaki Raynaud ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltır. Bu ilaçlar aynı zamanda el ve ayak parmaklarındaki deri ülserlerinin de iyileşmesine yardımcı olabilir. Nifedipin, amlodipin (Norvasc®) (Afeditab CR, Procardia) ve felodipin (Plendil) gibi örnekleri vardır.
 • Alfa blokerler: Bazı insanlar da kan damarlarının daralmasına yol açan “norepinefrin” hormonunun etkilerine karşı kullanılan alfa blokerler denilen ilaçlarla rahatlama yaşamaktadır. Prazosin (Minipress®) ve doksazosin (Cardura) gibi başlıca iki ilaç ismi verilebilir.
 • Vazodilatörler: Bazı doktorlar parmak tabanlarına uygulanan ve cilt ülserlerinin iyileştirilmesine yardımcı olan ve kan damarlarını rahatlatan (vazodilatör) nitrogliserin içerikli kremler reçete ederler. ​Bazı yaygın olarak kullaılan vazodilatörler de Raynaud semptomlarını rahatlatabilir. Bunlar arasında yüksek tansiyon için kullanılan losartan (Cozaar), iktidarsızlık için kullanılan sildenafil (Viagra, Revatio), antidepresan ilaç olarak kullanılan fluoksetin (Prozac, Sarafem, diğerleri) ve prostaglandinler olarak bilinen ilaç gurubu yer alır.

Doktorunuz sizin için en uygun olanı önerecektir. Ayrıca doktorunuza ilaçların etkileri ve yan etkileri konusunda da danışınız.

Bazı ilaçlar da kan damarı spazmına yol açarak Raynaud hastalığını daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle doktorunuz aşağıdaki ilaçları almaktan kaçınmanızı isteyebilir:

 • Bazı reçetesiz soğuk algınlığı ilaçları: Örnekler arasında “Pseudoephedrine” içeren ilaçlar (Klor-Trimeton, SUDAFED, diğerleri) yer alır.
 • Beta blokerler: Bu guruptaki ilaçlar yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Metoprolol (Lopressor, Toprol-XL), nadolol (Corgard) ve propranolol (Inderal, InnoPran XL) gibi örnekleri vardır.

Ameliyatlar ve tıbbi prosedürler

Raynaud hastalığının bazı ciddi durumlarında ilaçlardan ziyade başka tedavi seçenekleri gerekli olmaktadır:

Sinir cerrahisi: Ellerde ve ayaklarda sempatik sinirler denilen sinirler ciltteki kan damarlarının açılmasını ve daralmasını kontrol eder. Dolayısıyla bu sinirlerin kesilmesi abartılı tepki vermelerinin de önüne geçmiş olur.

Etkilenen ellerde veya ayaklarda küçük kesiler sayesinde, doktorunuz kan damarlarının etrafındaki bu küçük sinirlerdeki iletişimi keser. Bu ameliyatlar (sempatektomi) atakların sıklığını ve süresini azaltabilir, ama her zaman başarılı olmayabilmektedir.

Kimyasal enjeksiyon: Doktorlar etkilenen eller veya ayaklardaki sempatik sinirleri bloke etmek için lokal anestezik veya tip A (Botoks) onabotulinumtoxin kimyasalları enjekte edebilir. Belirtiler tekrarladığında veya devam ettiğinde prosedürü tekrarlamanız gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  öncelikle bilgi için teşekkürler benimde ellerimde morarma oluyor ve daha başlangıc evresinde anlaşılan :) biraya yakın süredir ellerinde soğukluk ve morarma başlaması üzerine birazcık araştırma yaptım..
  bilgiler için çok çok teşekkürler sevgiler … ;)

  Sağlık

  ben de de uyuşukluk oluyodu doktora gittik dosya ya bu adı yazmış ben de bi araştırıyım dedim bilgi için çok saolun :D

  Sağlık

  evet gercekten bende kı artık kesınlıkle bu rahatsızlık cunku sıgara içtigim zamanlar el parmaklarımda şişme oluyor ve daha sonra agrılı kızarmalar görunuyor ve yaz kıs hep ellerım soguk bılgıler ıcın tesekkurler

  Sağlık

  yaklaşık 10 yıldır Raynaud hastası olduğumu biliyorum. 2 kez sempatektomi ameliyatı oldum ancak ameliyatların tek faydası ellerimdeki terleme ve morarmayı engellemesiydi. Ne var ki son 1 aydır terlemelerim nöbetlerimle birlikte yeniden nüksetti.
  Ben de yeni tedavi yöntemleri gelişmiş mi diye araştırıyorum

  Sağlık

  bende 10 yıldan fazladır raynaud hastasıyım cerrahi müdale istemedim ama şiddeti biraz daha fazlalastı.ağrılarım ve sızılarım aynı zamanda gerginliğim de arttı.tedavisinden memnun olan arkadaşlar bana da tavsiyelerde bulunursanuz sevinirim.

  Sağlık

  bendede var bu hastalık bende terlemede oluyo ama bişey çıkmıyo tahlillerde falan napıcam bilmiyorumm

  Sağlık

  rengini bilmiyorum hiç dikkat etmedidim ama uyuşma oluyo evet. ben aslen parkinsonu araştırmaya girdidim ama nerden nereye… gerçekten ne hastalığım varsa artık!

  Sağlık

  varsada ben görmezden gelmeye devam edeceğimdir büyük ihtimalle!! ama bilmekte de yarar var. bilgilendiren arkadaşlara teşekkürler.

  Sağlık

  Bende oldum ameliyat ama ögrendim ki bir işe yaramıyormuş şimdi çok iyi bir doktorum var… herkeze sadece derimki kesinlikle ameliyat olmayın hani çok ilerlemedikçe çünkü bir etkisi yok ameliyatın …sürekli tekrarlayan bir hastalık ben ne tedavi yntmleri denedim tık yok :) malesef sadece diyorum ki rahat olalım mutlu olalım :)

  Sağlık

  arkadaşlar soğuk tetikliyor ama sitres çok baskın bende de bazı sıkıntıları çektıkten sonra çıktı bu hastalık ilaç kullanıyorum ama feci baş dönmesi yapıyor ne yapılabılır atlatmak için bilemıyorum

  Sağlık

  bende yeni teşhis oldu ilaç verdi doktorum ömür boyu kullanacaksın diye acaba sizin ilaçlarla adı aynımı?adı:ecopirin.lütfen cevaplarınızı bekliyorum.

  Sağlık

  ecoprin aslı ilaç aspirinin enterikkaplı olanıdır. kanı sulandırdığı için kan akımı daha rahat dolaşır bu yüzden faydalı olabilir. bol bol masaj yapmanızı ve kan akımını hızlandırmanızı tavsiye derimç bende de 6 aydır belirtiler var. sanırım bu hastalıktan dıolayı. enönemli tedavi stresli olmayın.

  Sağlık

  ben sağlık öğrencisiyim ve bu hastalığı konum olduğu için araştırmaya başladım.benimde parmaklarımda morarmalar, ellerimde şişmeler we uyuşmalar oluyodu önemsemiyodum. şimdi bunun önemli bişey olabileceğini düşünmeye başladım ve enkısa sürede bi doktora gitmeye kara verdim. verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. herkese geçmis olsun…

  Sağlık

  ya bende yeni oğrendem reyno olduğumu.renk değişimi cok fazla oluyor.internetten arastırayım dedim biri amalıyat faydalı diyo bı baskası sakın olmayın faydası yok diyor.anlamadım ne yapayım.15 tatılde istanbula gidicem bide kalp damar hastanesine gozukcem..amalıyat olmalımı omamalımı bilgi verirseniz sevinirim..

  Sağlık

  hastalıgı cok uzun süredir taşıyorum kışın ortaya cıkıp havalar ısınınca düzelyordu ama doktora gitme ihtiyacıda duymadm fakat askerdeyken ve sürekli dışarda ve soguk havada bulundgm için şikayetlerm arttı askeri hastanede bana söylenen tek şey sigarayı kesnlikle bırakmam gerektigiydi onun dışında çözüm sunmadılar sigarayı 15 gun kadar bıraktm şikayetlerm hissedilecek kadar azalmıştı tekrar sigarayı deneyim dedm ve hastalık hızla tekrar ilerledi benm diyecegm sigara içenlerde şiddetli ise rahatsızlık, kesinlikle bırakmaları ben inanılmaz faydasını gördm sadece sigarayı bırakarak hepnizie geçmş olsn

  Sağlık

  benim son 2 yildan beri ellerimde morarmalar ve sogumalar basladi ozelikle kisin cok soguyo morariyo hemen ardindan terliyo ve bazen ellerimde titremeler oluyo acaba bu hastaliga baglimi titremeler.doktora gittm ama hicbi tahlil yapmadan sadece anlatmamdan yola cikarak bana raynaud hastatsisin dedi ve bu hastaligin hic bi tehlikesi olmadigini ancak eyer seni rahatsiz ederse ilac tedavisine baslarsin dedi ben daha tettayli bilgi istiyorm yardimci olurmusunuz tskrler.

  Sağlık

  bende raynaund hastasıyım. Kimseye ameliyat olmayı önermiyorum. Çünki tektar nüks ediyor hastalık. yaklaşık 5 ay norvasc kullandım ama ayak bileklerimde şişlik oluştu. İlacı bırakmak zorunda kaldım. Yaz olmasına rağman ağrılarım devam ediyor çünkü hastalık sıcak ve soğuğa karşı aşırı tepki veriyo. Herkeze geçmiş olsun. Tek yapmanız gereken sakin olun. Stres hastalığı tetikliyor.

  Sağlık

  14 aylık raynaud hastasıyım CTF CERAHPASA TIP FAKULTESINDE DOSYAM VAR KULLANDIGM ILACLAR CORASPIN 300 mg ADALAT CRONO 30 mg. INHIBACE 1 mg TRENTAL CR 600 mg göz glocom görus alanı muanesını beklıyorm sonuca ulastım gibı

  Sağlık

  bende ameliyat oldum ama morarıyo ve soğuk hala ellerim
  fakat bi tesadüf sonucu mıdeye endeskopi yaptırdım bakterı varmış bu bakterı reynouda yol açıyomuş çok şaşırdım onun tedavısıne başladım ne bakterı yok oluyo nede elımdekı soğuma inşallah tedavı sonuç verırıse reynoud geçicemı dıye beklıyorum sizide bılgılendırcem! buarada amelıyat %20 şansı var dıye okumuştum nette bir yerden o yüzdden şansımı denedım oldum. 3 gun kaldım hastanede ve öyle kolay bı amelıyat değıl kaslarım çok ağrıdı 15 gun ağır iş yapmadım çalışan biriysenız yıllık izninize felan denk getirin

  Sağlık

  Bir soru olacaktı
  Öncelikle ayağıma 2 kat battaniye 1 kat yorgan çekmeme rağmen ayaklarım üşüyor ve ayaklarıma dokunduğumda soğuk olduğunu hissediyorum Lütfen Yardım Edin Ben Ne Yapabilirim??

  Sağlık

  arkadaşlar, bende bir senedir reynaud un semptomları var, sigara kullanmıyorum. Öncelikle sağ elimin iki parmağındaydı. sonra sol elimin iki parmağında da oluşmaya başladı – yani ellrim soğuduğunda parmaklarım beyazlamaya başlıyor ve tekrar ısıtmadan kan dolaşımı normale dönmüyor. İnşaallah bu hastalık çok ilerlemiyordur.

  Ben 4-5 senedir her gün fazlaca vazelin kullanıyordum, hem yüzüme hem ellerime. belki onun etkisidir diye kestim, inşaallah faydası olur.

  Sağlık

  merhaba..bu hastalıqın belirtilerini detayıyla okudum.ve bnde fazlasıyla var..ayaklarımda değilde ellerimde özellikle soqukta morarma ve benek benek kızarıklık oluşuyo..hızlı yürüdüğüm zamanda ellerim kızarıp biraz şişiyo..sizce bu hastalık bndede olabilir mi?zaten bu hastalıqın belirtilerini okuduktan sonra ve bende fazlasıyla belirtileri çıktıqını öqrendim ve en yakın zamanda doktorada gidicem..ama merak ediyorum bu hastalık bendede olabilr mi? belirtilerin hepsi fazlasıyla bendede var..

  Sağlık

  Arkadaşlar bu hastalık bende 10 yıldır var ellerim morarıp ve agrı yapıp hissetmemeye başlamıştı koltuk alt larından ameliyat oldum şuan rahatım son iki yıldır kızılaya 3 ayda bir kan veriyorum kan vermenin çook faydasını gördüm şuanda ilaç kullanmıyorum herkese geçmiş olsun

  emel

  bugün annemi acile götürdük.elleri bileklerine kadar morardı buz gibi oldu.. nedenini tam bilemediler ama romatizmal bi rahatsızlık olduğunu düşünüyolar. nette araştırırken bu siteyi buldum. anneme bişi olsun istemiyorum. herkeze acil şifalar diliyorum. insan ne yapacağını şaşırıyo zor allah yardımcınız olsun.

  Sema Nur

  bu hastalık aslında benim geç fark edeldi.şuan 17 yaşındayım ve 8 seneden aşkın bir süredir var.tam tanı konulmadığı için hstalığım ilerlemiş.

  derya çet

  bu hastalıktan çok sıkıldım artık ayaklarımı kışın tanıyamaz hale geliyorum. ilaç kullanmaktan başka birşey yaptıgım yok kurtulmanın başka yolu yok mudur bu hastalıktan?

  aziz

  Bendede yeni başladı.Eklem romatizması gecirmistim.Doktorun coraspin ve adalat chronoverdi.ama çok baş dönmesi yapıyor.

  nasrettin

  3-4 yıl bu hastalığı bilmeden yaşadım. Tesadüf, başka bir hastalıktan doktor magnezyum ilacı yazmıştı ellerimin kızarıklığı ve üşümesi geçti. Bu arada sigara kullanan birisiyim.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Döküntü yada İsilik Nedenleri Nelerdir?
Romatoid Artrit
Kontakt Dermatit Nedir? Nasıl Belirti Verir?
Yanakta Döküntü Neden Olur
Bahar Yorgunluğunda Püf Noktaları
Alerji Nedir ?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.