REÇETELİ ZAYIFLAMA İLAÇLARI

Daha az yemek ve daha çok hareket, sürdürebildiğinizde kilo kaybetmenin temelini oluşturur. Fakat bazı kişiler için doktorlar tarafından reçete edilen zayıflama ilaçları da kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Bu noktada, unutulmaması gereken bir gerçek ise sadece bu ilaçlara güvenerek diyet ve egzersizin bırakılmamasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Doktorlar bu ilaçları genellikle vücut kitle indeksi 30 ve daha yüksek olan kişiler yada en az 27 olanlar ve Tip 2 diyabet veya yüksek tansiyon gibi kilonuzla ilişkili olan koşullar için reçete ederler.

Kilo verme adına yaygın olarak Orlistat, Belviq, Contrave, Fentermin ve Qsymia sıklıkla kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçları yazdırmadan önce geçmişinizde önemli gördüğünüz sorunları ve ilaçları söyleyiniz. Herhangi bir ilaç yada takviyelere (bitkisel dahi olsa) karşı alerji gelişiyorsa, gebe, gebe kalmayı düşünen yada emziren biri iseniz bu koşulları da doktorunuza söyleyiniz. Şimdi bu ilaçlara bir göz atalım;

ORLİSTAT

Orsilat, yediğiniz gıdalardaki yağ emilimini yaklaşık 1/3 oranında engeller. İlaç aynı zamanda Xenical olarak da isimlendirilir. Reçetesiz olarak ise Alli olarak bilinir ve Xenical dozun yarısına sahiptir. Uzun süreli kullanım için de onaylanan ilaç çeşitli yan etkilere sahiptir. Bu yan etkiler arasında gaz çıkarılması, yağlı dışkı sızıntısı gibi bağırsak alışkanlıklarının kontrol edilememesi ve karın bölgesinde kramplar görülebilir. Bu yan etkiler genellikle hafif ve geçicidir. Eğer yüksek yağlı gıdalar yerseniz, onlar sizi daha kötü yapabilir. Nadiren ilacı kullananlarda ciddi karaciğer hasarı görülebilir fakat bu net değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Orlistat kullanmadan önce bir düşük yağlı diyet tercih edilmelidir. Ayrıca ilacın aldıktan 2 saat sonra yada almadan 2 saat önce bir multivitamin kullanın. İlaç geçici olarak vitamin A, D, E, ve K vitaminlerinin emilimini zorlaştırır.

BELVİQ

Bu ilaç da uzun süreli kullanım için onaylamış olan iştah kesici olarak etki etmektedir. Her ilaçta olduğu gibi çeşitli yan etkilere sahip olabilir. diyabetli olmayan hastalarda baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, yorgunluk, ağız kuruluğu ve kabızlık sık görülen yan etkilerdir. Şeker hastalarında ise düşük kan şekeri (hipoglisemi), baş ağrısı, sırt ağrısı, öksürük ve yorgunluk sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Belviq ile bazı depresyon ilaçları alan kişilerde ateş ve kafa karışıklığı gibi belirtiler görülebilir. Bu neden iki ilaç birlikte alındığında hasta yakından takip edilmelidir. Diğer ilaçta olduğu gibi hamile ve hamileliği planlayanlar da bu ilaçları kullanmamalılar.

Bilmeniz gereken bir başka şey de şudur. 12 hafta Belviq kullandıktan sonra ağırlığınızın % 5’i kadar zayıflamazsanız ilacı almayı bırakınız. Bu, ilacın etki etmediği anlamına gelmektedir.

CONTRAVE

Contrave, FDA onaylı iki ilaç olan naltrekson ve bupropionun bir kombinasyonudur. Naltrekson alkol ve opioid bağımlılığı tedavisi için onaylanmıştır. Bupropion ise depresyon, mevsimsel duygulanım bozukluğu ve sigarayı bırakma tedavisine yardımcı olması amacı ile onaylanmıştır. İlaç uzun süre için kullanılabilmektedir.

En sık görülen yan etkileri bulantı, kabızlık, baş ağrısı, kusma, baş dönmesi, uykusuzluk, ağız kuruluğu ve ishaldir. Diğer bir uyarı da bupropiona bağlı ciddi nöropsikiyatrik sorunlar görülebilmektedir. Contrave nöbetlere neden olabilir ve nöbet bozuklukları olan hastalarda kullanılmamalıdır. İlaç aynı zamanda tansiyonu artırabilir ve kalp hızını yükseltebilir.

Eğer Contrave aldıktan 12 hafta sonra ağırlığınızın % 5 oranında azalma yaşamazsanız ilaç etki etmiyor olabilir. Bu nedenle ilacı kullanmayı bırakınız.

FENTERMİN

Fentermin iştahı bastırarak kişinin aşırı yemek yemesini engeller. Doktorunuz bunu Adipex veya Suprenza altında da reçete edebilir. İlaç, yukarıda sıralanan diğer ilaçların aksine kısa süreli kullanım (birkaç hafta) için onaylanmıştır.

Fentermin kan basıncını yükseltebilir, kalp çarpıntısı yapabilir. Huzursuzluk, baş dönmesi, titreme, uykusuzluk, nefes darlığı ve göğüs ağrısına yol açabilecek ölçüde ciddi boyutta olabilir.

Fentermin araç veya makine kullanma yeteneğinizi engelleyecek ölçüde dalgın ve uykulu yapabilir. Bir diğer özellik ise ilaca bağımlı olma riskinin olmasıdır.Daha az ciddi olarak ise ağız kuruluğu, kötü tat alma, ishal, kabızlık ve kusma görülebilir. Eğer diyabetli ve insülin kullanıyorsanız fentermin kullanmadan önce insülin dozunun ayarlanması gerekebilir, bu nedenle, doktorunuzla konuşunuz.

Bütün bunlara ek olarak kalp hastalığı, inme, konjestif kalp yetmezliği ya da kontrolsüz yüksek kan basıncı öykünüz varsa fentermin kullanmayınız. Yanı sıra hamile veya emziren iseniz, glokom, hipertiroidi veya ilaç bağımlılığı öykünüz varsa bu ilacı almamalısınız. Phentermine bir amfetamindir. Bağımlılık ya da alışkanlık yapabildiğinden kötüye kullanılma riski vardır.

QSYMİA

Bu da diğerleri gibi iştahı giderir. Qsymia nöbet / migren ilacı olan “topiramat” ile “fentermin” bileşimidir. Gıdalara karşı daha az ilgilenme, kendini dolu hissetme ve daha fazla kalori yakıcı gibi etkilere yol açarak kilo kaybetmenize yol açar. Uzun süreli kullanılabilir.

En sık görülen yan etkiler eller ve ayaklarda karıncalanma, baş dönmesi, tat duyusunun değişmesi, uykusuzluk, kabızlık ve ağız kuruluğu görülebilir. Bazı doğum kusurları (yarık dudak ve yarık damak), hızlı kalp atışı, intihar düşünceleri ya da göz sorunları oluşabilir.

Gebe olma ihtimali kadınlar Qsymia almadan önce bir gebelik testi yaptırmalılar. Eğer glokom, hipertiroidi, kalp hastalığı veya inme varsa da Qsymia alınmamalıdır. İlaca başlandığında veya dozu artırıldığında kalp düzenli olarak kontrol ettirilmelidir.

Qsymia kullandıktan 3 ay sonra ağırlığınızın %3’ü oranında zayıflayamıyorsanız, FDA, bu ilacın kullanılmasının durdurulmasını önermektedir. Yada diğer şekilde, duruma göre doktorunuz sonraki 3 ay için ilacın dozunu artırmayı önerebilir. İlacı bırakmanız öneriliyorsa, bırakma süreci kademeli kademeli azaltarak yapılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Yasemin tekiner

    Merhaba ben zayıflama hapları ile ilgili bilgi alacağım 1.60 boy 62 kiloyum zayıflama hapı önermenizi rica ediyorum.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Asetazolamid
Antidepresan İlaçlar Kilo Aldırır mı?
Arveles 25 Mg 20 Film Tablet
Purinol Efervesan AntiBiyotik Kullanımı Bilgileri
Vitamin
Kas Gevşetici İlaçlar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.