REFLÜ NEDİR?

Reflü nedir, reflü sebepleriBilindiği gibi midemiz yemeklerin sindirimi için bir miktar asit salgılar. Bu asitin görevi yediğimiz besinlerin sindirimine yardımcı olmaktır. Genellikle yemekten sonra bu asitik kıvamlı sıvı herhangi bir sebeple yemek borusuna kaçar.

Bunun sonucu olarak da yemek borusunda yanma meydana gelir.Kısacası Reflü mide içeriğinin aniden kısa bir süre için yemek borusuna doğru hareketidir. Bilinenin aksine reflü sadece yetişkin insanlarda görülen bir rahatsızlık olmayıp bebeklerde de görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

REFLÜ’NÜN NEDENLERİ

Midemizin alt kısmı ve üst kısmı olmak üzere iki adet kapakçık bulunur.Alttaki kapakçık ince barsaktaki muhteviyatın mideye kaçmasını önlerken üstte bulunan ve kardia adı verilen kapakçık ise mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasını önler.Yani bir nevi sübap görevi görür.Şayet bu kapakçık herhangi bir nedenle rahatsızlanırsa görevini yapamaz ve reflü adı verilen rahatsızlık meydana gelir.Bebeklerde ise bu kapakçığın bebeğin diğer bütün kasları gibi bu kapakçığa ait kasları da gelişmediğinden ister istemez bu rahatsızlık meydana gelecektir.

ÇEŞİTLERİ

Reflü fizyolojik ve patolojik reflü olmak üzere iki kısımda incelenir.Fizyolojik reflü korkulacak kadar zararlı olmayıp birkaç basit önlemle giderilebilir.Eğer reflü patolojik bir durum aldı ise bir doktor desteğine ihtiyaç olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

FİZYOLOJİK REFLÜ VE ÖNLEMLER

reflü nedir?

Reflüsü  olduğundan şüphe edilen bebeklerin beslenmesinde dikkat edilecek nokta, kusmalar nedeniyle bebeğin normal koşullarda beslenmesini sürdürememesidir. Bu nedenle bebekte kilo artışı durur ve gelişmesinde gerilik görülebilir. Özellikle ilk aylarda gaz sancısıyla da karışabilir.Gaz sancısı ile ağlayan bebekler de gaz sancısı değil de reflü nedeniyle bebek huzursuzluk yaşayabilir.
Bebeklerde reflü tedavisini öncelikle ilaçla değil de kendi yöntemimizle çözmeye çalışmalıyız. Mesela sık sık ve az emzirme, emzirmeden sonra hemen gazını  çıkarma gibi basit önlemler reflüyü azaltmada yardımcı olmaktadır .Bunun yanı sıra beslenme sonrası karnına bastırmamak ve çok hareket ettirmemek yerinde olacaktır.Eğer yatırılacaksa sırt üstü değil de, yan tarafına yatırmak daha yararlı olacaktır.Sırt üstü yatış durumunda ise baş altına mutlaka yastık konulmalıdır.
İnek sütü değil de mümkün olduğu kadar anne sütü ile beslemek de yine reflü için bebek açısından avantajlı olacaktır.Bu kadar basit önlemler sonucunda eğer reflü hala devam ediyorsa ilaçla tedaviye o zaman başvurulabilir. Çocukların yalancı emzik kullanmaları da reflü tedavisinde faydalı olabilir. Emzik çocukta tükrük salgısını artırır ve barsak hareketlerini artırarak reflü olasılığını azaltır.
Çocuğunu anne sütüyle besleyen annenin çok fazla kafeinli içecekler tüketmesi veya çocuğun sigara dumanına maruz kalması da çocukta reflü şikayetlerinin artmasına yol açacaktır.

PATOLOJİK REFLÜ

Tedavide nasıl bir yol izlenir?

24 saat boyunca yemek borusunun alt ucunda asiditenin ölçülmesi gerekmektedir.Bu ölçümlere göre doktor  tedavi yöntemini belirler.
Belirli koşullarda tedavi ilaçla devam edilirken bazı durumlarda ise ameliyat gerekebiliyor.

Bebeklerde reflü kendiliğinden düzelir mi?

Bebeklerde görülen reflü genellikle ik 6 ay içinde yavaş yavaş kaybolmaya başlar.Bunun en önemli sebepleri arasında bebeğin ek gıdalara başlaması,oturma kalkma gibi hareketleri yapabilmeye başlaması ve de en önemlisi mide kaslarının gelişmeye başlayıp görevini tam olarak yapabilmeye başlamasıdır.Genellikle %80 oranında 1-2 yaşlarında ise sonra tamamen kaybolmaktadır.

Reflünün bebekler için ne gibi sakıncaları olabilir?

Bebeklerde normal olarak kabul edilen reflünün dışında, reflü bebekte bazı komplikasyonlara neden oluyorsa bu reflü hastalığı olarak adlandırılmalıdır. Bu rahatsızlar bebekte kilo alamama,çok sık kustuğundan dolayı yeteri kadar büyüyememesi, asitli kıvamın yemek borusunda ağza tekrar gelmesi sonucu zatürre ve sık tekrarlayan enfeksiyonlara da neden olabilmektedir.

Reflü’de en dikkat edilmesi gereken konulardan birisi bebek beslendikten sonra sırt üstü değilde yan olarak yatırılmasıdır.Çünkü bebek yan yatırıldığında ,çocuğun kusması durumunda sıvı dışarıya akacak bebeğe herhangi bir zarar veremeyecektir.
Eğer ebeveynler reflüden şüpheleniyorlarsa doktorlarına başvurarak gerekli önlemleri almaları hatta ilaç kullanmaları yerinde olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda Kabızlık Tedavisi
Ağız Akması
Su Çiçeği
Çocuk Yaz İshali
Çocuklarda Beyin Felci Tedavisi
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.