REİSHİ MANTARI (ÖLÜMSÜZLÜK MANTARI)
Adından da anlaşılacağı üzere reishi mantarı bir mantar türüdür. Diğer bilinen kültür mantarları gibi faydalı olmakla beraber reishi mantarı birçok uzman tarafından ayrı bir şekilde değerlendirilmektedir. Penisilin adı verilen kuvvetli antibiyotiğin de bir mantar türünden elde edildiği düşünülecek olursa reishi mantarının da hafife alınmaması gerektiği söylenebilir. Hatta şunu da belirtmek istiyoruz reishi mantarı Japon Sağlık Bakanlığı resmen “Kanser tedavisinde kullanılmalıdır” diye de bir belgeye sahiptir.
REİSHİ MANTARINA GENEL BİR BAKIŞ
Bilimsel olarak Ganoderma lucidum olarak isimlendirilen, ağaçların kök ve gövdelerinde yetişen reishi mantarı, vücudumuzun yaşam kaynağı yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Çin’ de yaklaşık 2000 yıldır bilinmekte ve “ölümsüzlük mantarı” olarak ün salmıştır. Resihi manatarı özel koşullarda yetişen, doğada ender olarak bulunan ve yetişmesi 5 ay kadar zaman alan kırmızı renkli bir mantar türüdür.
Uzak doğu ülkelerinde ise yüzyıllardır bilinen ve birçok kozmik bilimci tarafından önerilen reishi mantarı akyuvar adı da verilen beyaz kan hücrelerinin üretimini hızlandırmaktan tümör oluşumunun durdurulmasına kadar bir çok gizli etkiye sahiptir. Eğer siz de hayatınızın değişmesi adına bir karara imza atmak isterseniz karşınıza çıkan bu fırsatı değerlendirmenizi öneriyoruz.
BİLEŞİMİ
G.lucidum’da peptidoglukanlar, ganoderan B ve D ve triterpenler yer almaktadır. İlave olarak doğal antihistaminik olan ganodermik asit A, B, C, D, H ve cycloctasülfür içermektedir. Lucidenik asit O, Lucidenik lakton, steroller ,coumarin ve mannitol, linoleic asit, Lucidenik lakton, germanyum, linoleik asit ile ganoderiol A,B,F,ganodermanontriol ve lucidimol B’ yi de bünyesinde yer almaktadır.
KULLANIM
Korunma amaçlı 1-3 gram yeterli olabiliyorken rahatsız ya da immun sistemi yetersizlikleri olanların 6-9 gram arası tüketmeleri önerilmektedir.
REİSHİ’NİN VÜCUTTAKİ FONKSİYONLARI
Reishi mantarı’nın etkileri dünya çapında halen araştırmaya devam edilmektedir. Yukarıda da değinildiği gibi özellikle Sarcoma-180 tip katı tümörlerin çoğalmasının önlenmesi(%50) ve bağışıklık(immun) sisteminden sorumlu hücreler olan akyuvarların (mast, T, B, NK, fagositler (monositler,nötrofil,makrofaj)) artışını sağlayarak vücudu hastalıklara karşı korumaktadır. Reishi mantarı zayıflıktan ötürü meydana gelen kanserle savaşmasının yanında kanserle savaşma metotlarının yan atkileri ile de savaşmaktadır. Yani rodyoterapi ve kemoterapi ile tedavide meydana gelen saç dökülmesi, bulantı, kusma, ağız iltihabı, boğaz ağrısı, iştah kaybı gibi yan etkilerin %90-95 oranında azalttığı bildirilmektedir.
Yanısıra akyuvar tipleri bedendeki serbest radikaller ve yabancı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Bunlar en önemli etkileri.
Buna ek olarak tüm insanlar için hediyelik eşya öneminde bir üründür. Reishi mantarı vücuda dinçlik katması, antiviral, antibakteriyel, antihistaminik, ateş düşürücü, yaşlanmayı geciktirici özellikleri sayesinde birçok uzaman tarafından önerilmektedir. Bunların dışında;

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


  • Yapısındaki bileşenler tam bir pankreas dostudur. Bu, şu anlama gelir. Pankreas sağlıklı bir şekilde çalışmasını devam ettirecek ve insülin düzeyi artışı engellenecektir.
  • Astım, alerji, ateşli hastalıklarda şişme, alerji oluşumu, anafilaktik şoku engellemektedir.
  • Hipertansiyonun düşürülmesinde olumlu etkisi vardır. Kan basıncını iki hafta gibi kısa bir sürede dengelemektedir.
  • Mantardaki tripertenler Bacillus subtilis, B.cerus, Corynebaterium diptheriae, Escherichia coli, Klebsiella oxytoca, Phylococcus aeteus, salmonella typhi, Streptococcus pyogens gibi 15 tip bakteriye karşı kullanılabilmektedir.
  • Yapısındaki bazı maddeler antivirütik özellik göstermektedir. Bilhassa HIV, Herpes, Hepatit B ve Hepatit C infeksiyonlarında umut verici çalışmalar devam etmektedir.
  • Kemik, kas ve eklem üçlemesi üzerine faydalı bir bitkidir. En korkutucu hastalıklardan olan osteoporoz, kas, kemik erimesi ve eklem iltihaplanmasının giderilmesinde faydalı bir bitkidir.
  • İnsan bedeninin ihtiyaç duyduğu germanyumun en uygun formu reishi mantarında yer almaktadır. Germanyum vücudun kendini yenileyebilmesi için gereklidir. Ayrıca germanyum DNA’daki hatalı eşlenmeler, hatalı sentez ve mutasyonu %90 oranında engellemektedir. İlaveten bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirmektedir.
  • Karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir.
  • Bileşiminde yer alan ganoderik asitler sayesinde kan pıhtılaşmasını azaltır, damar tıkanıklığını önler ve LDL-kolestrolü düşürür.

REİSHİ MANTARININ KOMPLİKASYONLARI VAR MI?
Her bitki muhteviyatında olduğu gibi reishi mantarında da aşırı kullanım ya da spesifik durumlarda yan etkiler görülebilmektedir. Mesela emzikli ve gebe kadınlar bir doktor tavsiyesi alarak kullanmalarında fayda vardır. İlaveten kalp rahatsızlığı ve sürekli ilaç kullananlarda dikkatli olmalıdırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hipertansiyon
Sıtma (malarya) Belirtileri ve Nedenleri
Mesane Enfeksiyonu
Çinko Neden Önemli?
Cilt (Deri) Biyopsisi
Boyundan Ses Gelmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.