REKTUM SARKMASI
Kalın bağırsağın son kısmına rektum, makat ya da anüs adı verilmektedir. Bu kısmın değişik nedenlerle dışarıya doğru çıkmasına makat sarkması adı verilir. Diğer bir deyişle, makat sarması, kalın bağırsağın 15 santimetrelik son kısmının kendi içinden dışa döndüğü durumdur. Tıp dünyasında “rektal prolapsus” adı verilen durum, erkeklerden daha çok kadınları tehdit etmektedir. Makat sarkmasının, ıkınmaya bağlı olarak dışarı çıkıp içeri giren ve sürekli dışarıda kalan çeşitleri bulunmaktadır.  Basur ile makat sarkması birbiri ile aynı rahatsızlıklar değildir. Makat sarkmasında kalın bağırsağın daha iç kısımları dışarı çıkarken, basurda makata çok yakın kısım dışarı çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızda makat sarkmasının nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemlerini işleyeceğiz.

NEDENLERİ NELERDİR?

 • Uzun süreli ıkınma,
 • Uzun süren kabızlık durumu,
 • Kadınların doğumundan sonra,
 • Doğumda zorlu ıkınmalar,
 • Yaşa bağlı olarak dışkı tutma kaslarında görülen zayıflık,
 • Pelvik taban bozukluğu,
 • Omurilik yaralanmaları,
 • Nadir olarak da ailevi yatkınlık.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Hastalıkta ilk belirtiler şu şekilde meydana gelir. Dışkılama alışkanlığında meydana gelen değişiklik, makat kasları zayıfladığı için anüs ya da makattan dışkı veya sümüksü madde gelmesi sayılabilir. İlerleyen durumlarda ise kalın bağırsağın son kısmı kendi üzerinden dışarı çıkar. Devamlılık gösteren rektum sarkması sonucunda kanama, akıntı ve yaralara sık sık rastlanır. Yanı sıra dışkılama kasları zayıflar, dışkı çıkarma kontrol edilemez hale gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

MAKAT SARKMASINDA TEDAVİDE İZLENEN YOL NEDİR?
Tedavide genel olarak izlenen yol cerrahi girişimdir. Cerrahi müdahale laparoskopi ile karın veya makat içinden yapılabilir ve büyük oranda başarı sağlanmaktadır. Ameliyat sonrasında dışkı tutma kasının eski kas gücüne kavuşması 1 yıl kadar zaman alabilir. Ameliyattan sonra sürekli kabız olmamaya ve ıkınmalardan kaçınmak hastalığın iyileşmesi sürecinde önemli yer tutar.

MAKAT SARKMASI AMELİYATI NASIL YAPILIR?

1. STARR girişimi: Özel bir alet yardımıyla makattan sarkan kısmın kesilmesi ve dikilmesi işlemidir. Başarı oranı %90 ı bulur ve bu yöntemin bilinen sakıncaları yoktur.

2. Perineal yaklaşım: Bağırsağın ilgili kısmını kesilerek daha sonra uç uca dikilmesiyle yapılan bir operasyondur. Bu girişime Altemeier girişimi adı da verilir. Bu teknik ile komplikasyon oranı % 0-5 ve tekrar oranı % 0-16 civarındadır.

3. Thiersch ameliyatı: makat etrafında dairesel olarak cilt altına gümüş tel ile dikiş konulması işlemidir, makat etrafına yama konularak da yapılır. Bu yöntemle tekrar oranı % 30-45 düzeyindedir.

4. Delorme ameliyatı: makatın iç yumuşak dokusunun kesilip dikilmesi sayesinde tedavi yapılır. Bu yöntemle tekrar oranı % 4-38 ve Ölüm (mortalite) olasılığı ise % 0-4 dolaylarındadır.

5. Mikulicz ameliyatı: Bu yöntemde makattan sarkan kısım kesilir dikilir ve bunun yanı sıra makat kasları da güçlendirilir. Bu yöntemle tekrar oranı % 0-16 ve Ölüm (mortalite) olasılığı ise % 0-16 dolaylarındadır.

6. Transsakral rektopeksi: Bu yöntemde sarkan kısım iç mekanizmalardan birisine dikilerek içeriye alınır. Bu yöntemle tekrar oranı % 0-3 civarında ve Ölüm (mortalite) olasılığı ise çok enderdir.

7. Levator kas onarımı: Bu teknikte levator kas onarılır ve rektum arkadan dikilerek sabitlenir.

8. Muir tekniği: Makatın ön kısmı çıkartılarak dikiş yapılır.

9. Abdominal (karından) yaklaşım: Karın içinden girilerek yapılan ameliyat çok başarılıdır. Yamalar kullanılarak bu ameliyat tamamlanır. Bu teknikte komplikasyon oranı % 0-9, tekrar oranı % 0-13 ve Ölüm (mortalite) oranı % 0-3 civarındadır.

 (Bu bölüm http://www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastaliklari/rektal-prolapsus-makat-sarkmasi/ sayfasından faydalanılarak oluşturuldu.)

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  sabri

  merhaba hocam
  yaklaşık 10 yıldan beri bende makat sarkması var.
  Rektal prolapsus ameliyatı olmam gerekiyormuş
  bu Rektal prolapsus ameliyatı riskli olduğunu söyluyorlar onun için korkuyorum. bu kanuda bana biraz bilgi verirseniz çok memnun olurum. saygılar.

  Bu linkte Gerekli bilgiler var. Geçmiş olsun. title=”Makat sarkması ameliyatı”>Makat sarkması ameliyatı

  Melek

  Merhaba hocam yaklaşık dört gundur makatimin içinden bişey çıkıyor sonra giriyordu bugünse ucuna gelmiş içeri girmiyor bu beni korkutuyor hocam bu makat sarkması mi yoksa başka birşey mi ????

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dizanteri nedir ?
fosfor içeren yiyecekler
Kortizon İğnesi
ARTRİT BELİRTİLERİ NELERDİR?
Vitiligo nedir
Mide Yanması Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.