RETİNOL İÇEREN GIDALAR

A vitamini oksitlenmiş formda retinoik asit olarak adlandırılır. İyi bir görmenin sağlanması, güçlü kemikler ve sağlıklı bir cildin teşvik edilmesini sağlayan yağda çözünen bir vitamindir. Retinol, A vitaminin aktif formudur ve A vitaminin en kullanışlı şeklidir.

Retinol çoğu hayvansal üründe bol miktarda bulunur. Bitkisel kaynaklarda da bulunan retinol, bunu içeren dengeli bir diyet ile alınmasıyla vücutta sindirilip emilerek vücudun emrine sunulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Retinoidler, potansiyel olarak anti-kanser ve anti-yaşlanma bileşikleri gibi ilgi odağı olmuştur. Sentetik formları da bulunan retinolün günlük diyet ile doğal olanın alınması uzmanlar tarafından en iyi yol olarak kabul edilmektedir.

RETİNOL CİLT İÇİN ÖNEMLİDİR

Retinol kırışıklık karşıtı kremlerin vazgeçilmez bir bileşenidir. Retinol cildin yüzeyindeki hücrelerin yıkılmasını sağlar, onları hızlı bir şekilde yok eder ve cildin alt katmanlarından yeni hücrelerinin oluşumunu harekete geçirir. Ayrıca kırışıklıkların başladığı yerlerdeki cildin derin tabakasının kalınlaşmasını ve kolajen yıkımına engel olur. Yanı sıra melanin adı verilen kahverengi lekelerin oluşumunu frenler.

RETİNOL İÇEREN GIDALAR

Sponsorlu Bağlantılar

1- Süt: D vitamini, kalsiyum ve A vitamini bakımından zengindir. Sütteki retinol miktarı yağ içeriği tarafından etkilenmektedir- yağı yüksekse daha az A vitamini. Bir su bardağı tam yağlı sütte 227 IU (Uluslararası Birim) retinol varken 1 su bardağı yağsız sütte 497 Uluslararası Birim retinol bulunmaktadır. Buna ek olarak, süt ürünleri ekstra A vitamini ile zenginleştirilerek daha fazla retinol alımı sağlanabilir.

2- Et ve Tavuk

Retinol et ve kümes hayvanlarında değişen miktarlarda bulunmaktadır. Sığır karaciğeri bulardan en zengin olanları arasında yer alır. 100 gram fırınlanmış karaciğerde 26088 IU A vitamini vardır ve bu günlük alınması gereken miktarın çok üzerindedir. Bunun dışında yumurta, ördek, tavuk eti, balık yağı, karides ve tereyağı gibi gıdalarda da bol miktarda A vitamini bulunmaktadır.

3- Peynir

Peynirin retinol içeriği peynirin türüne bağlı olarak değişir. Keçi peyniri ve krem peynirde daha fazla miktarda retinol bulunurken, diğer peynirlerde bu miktar azalmaktadır.

4- Balık

Ton balığı, uskumru, alabalık, ringa balığı, morina ve somon gibi balıklar esansiyel omega-3 yağ asitleri ve protein açısından zengin kaynaklarıdır. Bu tür balıklar aynı zamanda iyi bir retinol kaynağı olup cilt için yararlı bir kaynaktır.

5- Meyve ve Sebzeler

A vitamini retinol ve beta-karoten olmak üzere iki formda bulunmaktadır. Retinol hayvansal ürünlerde bulunurken beta-karoten ise meyve ve sebzelerde bulunur. Retinol kolay bir şekilde vücut tarafından emilebilen A vitamini formudur. Beta-karoten kolayca absorbe edilmez iken, vücut içinde retinole dönüştürülebilir. Kabak, domates, kavun, lahana, brokoli, mango, greyfurt, papaya, guava, havuç, ıspanak, biber ve kabak bitkileri A vitamininin beta-karoten formunda olan zengin gıdalara verilen birkaç örnektir.

Bunun dışında kırmızı ve turuncu renkteki sebze ve meyveler retinoidler bakımından zengin kaynaklardır.

DİĞER FAYDALARI NELERDİR

Kanserin önlenmesinde retinoidlerin rolü halen araştırılmaktadır. Amerikan Kanser Derneği’ ne göre bazı retinoidlerin, birkaç hayvan ve insan üzerine yapılan çalışmalarda, normal hücrelerin kanser hücrelerini haline gelmesini önlemede yardımcı olduğunu göstermiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kan Hücreleri
Kafa Yaralanmaları ve Belirtileri
Kemik Çeşitleri
Kanserin Sebepleri
YARALARIN GEÇ İYİLEŞMESİNİ HAFİFE ALMAYIN!!!
Bademcik Geniz Eti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.