RETRAKTİL TESTİS

Retraktil testis, skrotum (testis torbası) ve kasık arasında bir yerde kalan veya iki yer arasında inip çıkan testise verilen addır. Bir fiziki muayene sırasında kasık bölgesinde yer alan retraktil testis elle aşağıya kolayca indirilebilir.

Çoğu erkekte retraktil testis sorunu ergenlikle birlikte düzelir. Bazen ergenlikten önce bazen de sonra testis torbaya iner ve olması gerektiği şekliyle kalıcı olarak yerini alır. Bu tür testislerin yaklaşık dörtte biri ise kasık bölgesinde, yukarıda kalır ve hareketli değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ

Testisler anne karnındaki gelişim sırasında oluşur. Gelişimin son evrelerinde yavaş yavaş testis torbasına doğru iner. Retraktil testis aslında olması gerektiği gibi aşağı inmiş fakat indiği yerde kalmayıp yukarı çıkmıştır. Retraktil testis belirtileri şunlardır:

• Testis elle skrotumun içine indirilebilmekte fakat hemen geri çekilmemekte
• Bazen kendiliğinden skrotumun içinde hissedilmekte ve bir süre orada kalmaktadır
• Bir süre sonra kendiliğinden yukarı kaçmaktadır.

Testisinhareketi hemen hemen her zaman ağrısız olmakta ve rahatsızlık vermeden gerçekleşmektedir. Bu nedenle, testisin yukarı çekildiği çoğunlukla ancak elle kontrol edildiğinde fark edilir. Bir testisin konumu genellikle diğerinin konumundan bağımsızdır. Örneğin, bir çocukta biri normal diğeri retraktil testis bulunabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Retraktil testis inmemiş testisten farklıdır. İnmemiş testis skrotuma (testis torbası) hiç inmeyen testis türüdür. Muayene sırasında veya kişinin kendisinin testisi aşağıya indirmek istemesi durumunda ağrı ve rahatsızlık oluşur.

Ne zaman doktora görünmelidir?

Bebeğin normal kontrolleri sırasında doktoru testislerini herhangi bir anormallik açısından de inceleyecektir. Eğer kendiniz çocuğunuzun testisinin inmediği yada başka bir problemi olduğu konusunda endişelenirseniz bir doktora gösteriniz. Çocuğun testis ya da kasığında anormal herhangi bir ağrı olması durumunda da doktora başvurunuz.

NEDENLERİ

Aşırı aktif kas retraktil testis oluşmasına neden olur. Kremaster kası testislerin oturduğu ince kese şeklinde bir kastır. Kremaster kası kasıldığında testis dönerek yukarı çıkar.

Kremaster kasının temel amacı testis ısısını kontrol etmektir. Testislerin doğru gelişimi ve normal fonksiyonları için vücut sıcaklığından daha düşük bir ısıda kalması gerekir. Ortam sıcak olduğunda Kremaster kası gevşer soğuk olduğunda ise kasılır ve ısınmak için yukarı doğru çekilir. Kremaster kası anksiyete gibi aşırı uyarılma veya iç uyluk genitofemoral sinirlerin sürtünme ile uyarılması sonucu da kasılabilir.

Kremasterin yeterince güçlü bir refleksile uyarılması sonucu testis skrotumdan dışarı çıkarak kasıklara geçer ve rektatil testise yol açar.

Testisin yukarı çıkma nedenleri nelerdir?

Retraktil testislerin küçük bir yüzdesi inmemiş halde kasıkta kalır. Bu, testisin kasıkta sıkışması ve skrotoma inememesi anlamına gelmektedir. Sebep olan faktörler şunlar olabilir:

Kısa spermatikkord: Her testis kasıktan skrotum içine uzanan spermatik korda bağlıdır. Kord içinde kan damarları, sinirler ve testisten penise sperm taşıyan tüpler içerir. Eğer spermatik kord diğer vücut büyümeleri ile paralel olmazsa kısa kalır ve testislerin yukarı çekilmesine neden olur.

Testisin aşağıya normal yoldan inmemesi: Testisler hamilelik sırasında karın içinde gelişir daha sonra skrotoma iner. Bazen testisin karından ayrılması aşamasında sorun olmakta ve testisin aşağı inmesi başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

Fıtık ameliyatı sonrası skar dokusu: Kasık fıtığı, bağırsağın bir kısmının kasık içine çıkıntı yapması sonucu karın astarında küçük bir şişkinlik meydana gelmesi ile oluşur. Kasık fıtığını gidermek için yapılan ameliyat sonrası oluşan skar dokusu spermatik kordonun büyümesini sınırlayabilir veya esnekliğini kaybetmesine neden olabilir.

KOMPLİKASYONLARretraktil testis inip çıkan testis

Retraktil testislerin kasıkta sürekli kalma dışında herhangi ciddi bir riski görülmemiştir.

TESTLER VE TEŞHİS

Skrotum içinde testis olmadığı doktor tarafından belirlendikten sonra kasıktaki yeri belirlenecektir. Daha sonra hafifçe aşağı doğru hareket ettirilmeye çalışılır. Bu fiziki muayenenin yapıldığı ortam ve doktorun elinin sıcak olması muayene için önemlidir. Çünkü soğuk, Kremaster kasının uyarılmasına ve testislerin yukarı kaçmasına yol açarak muayeneyi güçleştirir.

Testis retraktil testis ise inmemiş testislere göre nispeten daha kolay ve acısız hareket edecektir. Retraktil testis aşağı indirildiğinde hemen yukarı çıkmaz. Kremaster kas yüzeyinin hafifçe uyarılması testisin yukarı çıkmasına neden olur.

Testisin kasıktan aşağı inerken ağrıya sebep olması ve indikten hemen sonra yukarı çekilmesi retraktil testis olmadığını gösterir. Bu durumdaki testis büyük olasılıkla inmemiş testistir. Röntgen,ultrason veya MR gibi görüntüleme testleri testislerin retraktil olup olmadığını belirlemede pek yararlı olmamaktadır.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Retraktil testisin ergenlik öncesi veya ergenlik sırasında kendiliğinden inmesi muhtemeldir. Yapılan muayene sırasında retraktil testisin skrotomdan yukarı çıkıp çıkmadığı ve testisin konumunda herhangi bir değişiklik olup olmadığına yönelik izleme yapılır.
Eğer testis yukarıda kalmış ve elle aşağı inmiyorsa veya 14 yaşına gelinmesine rağmen hala retraktil kalmışsa, testisin normal yerine kalıcı olarak geçmesi için çeşitli tedavi seçenekleri sunulabilir:

Ameliyat: Cerrahi işlem (orchiopexy) ile testis skrotom içindeki normal yerine alınır ve dikilir.Ameliyat sonrası doktorun belirleyeceği aralıklarda takip edilmesi tavsiye edilir.

Hormon tedavisi: Testisin inişi kısmen hormonlar tarafından düzenlendiği için bazen Human koryonik gonadotropin (HCG) hormonu enjeksiyonları kullanılarak hormon tedavisi yapılır.

İnmemiş veya retraktilolan testisi düzeltmek için tedavi gören ergen veya yetişkinler daha sonraki zamanlarda düzenli olarak testisin pozisyonunu izlemeleri gerekir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları nelerdir?

Ebeveyn olarak çocukla konuşmalı ve vücudundaki gelişimin farkında olması sağlanmalıdır.

• Çocuğu banyo yaptırırken ya da bezini değiştirirken testislerin pozisyonunu kontrol ediniz.
• Bebek ise testis torbası içinde iki testisin olması gerektiğini ve bunları ifade etmek için hangi kelimeleri kullanması gerektiğini öğretiniz.
• Ergenliğe ulaştığında ise yaklaşık 14-15 yaşlarında testislerinde fiziksel değişim olacağını uygun bir şekilde ifade ediniz ve testislerini kendisinin nasıl muayene edebileceğini bir baba olarak açıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mamilan Göğüs Kremi 30 gr
Bebeklerde Kulak Ağrısı
Çocuklarla İnatlaşmadan Söz Dinletme
tüp bebek tedavisinin maliyeti
Gebelik Şekeri
Sezeryan Neden Benimseniyor
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.