REZENE ÇAYI
Rezene çayı vücut içerisinde sindirime yardım etmek ve çeşitli hastalıkların destekleyici tedavilerde bitkisel ilaç olarak asırlardır kullanılmaktadır. Kökeni Asya ve Avrupa olan bu bitki zaman içerisinde ticaret yapan kişiler tarafından dünyanın tüm tarafına yayılmıştır. Bu nedenden dolayı birçok kültürde rezene çayı sağlık açısından tıbbi olarak günümüzde de kullanılmaktadır.

Bilim adamları tarafından rezene maddesinin bağırsak mukusunu rahatlatmak ve midedeki asidi ve gazları önlemek açısından faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Çok genel olmakla beraberde bazı kültürlerde rezene çayı ağrı, ateş ve iştah kesici olarak da kullanılmaktadır.

REZENE’NİN ETKEN MADDELERİ VE KULLANIM ALANLARI
Rezene bitkisinin içerisinde bol miktarda anethol, fenchon, metilkavikol ve flavon maddeleri bulunmaktadır. Özellikle rezenenin tohumunda bol miktarda bulunan vitaminler ve etken maddeler, hastalıkların iyileştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kişinin ihtiyacı olan potasyum ve sodyum maddelerinin de rezenede bulunduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Rezeneyi kullanması gereken kişiler genellikle sindirim sorunu çeken kişilerdir. Bunun yanı sıra midedeki asidi ve gazı düzenlediği için çeşitli gastrid ve ünser gibi rahatsızlığı bulunan kişilerinde kullanmasın da yarar vardır. Soğuk algınlığına sık sık yakalanan kişiler, öksürüğü aralıksız devam eden kişiler, anne sütünü arttırmak isteyen kişiler, yoğun stres altında çalışan kişilerinde kullanması gerekmektedir.

REZENE ÇAYI’NIN DOĞRU KULLANIMI
Genelde tüm şifalı bitkilerde olduğu gibi rezene bitkisinin de yağından, yapraklarından, buharından ve özellikle de tohumundan yararlanılmaktadır. Rezene çayı, bitkinin kök, gövde ve yapraklarından demlenerek yapılabilir. Bitkinin kökünden demlenen çayın idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Tohum, gövde ve yapraklarından demlenen çayda ise sakinleştirici etkinin yanı sıra hazmı rahatlatıcı etkisi de bulunmaktadır.


Bebek sahibi olan bayanların sütlerinin artması için rezene çayı çok faydalı bir bitkidir. Bu nedenden dolayı anneler bu bitkiden yararlanabilir. Geceleri uyku sorunu olan bebeklere, sakinleştirici etkisi olduğundan dolayı rezene çayı içirilebilir. Ilıklaştırılmış rezene çayı yüze uygulanarak da sivilcelerin azalması için kullanılabilir.

REZENE ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?
Rezene bitkisi çayı yapılmadan önce kurutulur ve bir havanın içerisinde toz kıvamına gelene kadar dövülür. Daha sonra toz haline gelmiş kurutulmuş rezene bitkisi yarım çay kaşığı kadar bir bardak kaynamış olan suya ilave edilerek demlenmesi beklenir. Yaklaşık 4-5 dakika demini almasını bekledikten sonra içebilirsiniz.


Demlemiş olduğunuz rezene çayına farklı şifalı bitkilerde atabilirsiniz fakat herhangi bir hastalığın destekleyici tedavisi olarak kullanıyorsanız en fazla iki bitkiyi karıştırmanız yararınıza olacaktır. Çünkü birden fazla bitkinin aynı anda kullanılması birbirlerinin vitaminlerini öldürerek hiçbir fayda sağlamamasına neden olabilmektedir.

REZENE ÇAYI NEREDEN ALINIR?
Anadolu’da özellikle Akdeniz ikliminin yaşandığı bölgelerde otoyol kenarlarında bu bitki bol miktarda bulunmaktadır. Şehirlerde ise tüm aktarlardan kolaylıkla alınabilir. Çeşitli firmalar rezene çayının etkileri bilimsel olarak kanıtlandıkça piyasaya yeni vitaminler ve gıdalar çıkarmıştır. Bu rezene içeren ürünleri de eczanelerden ve büyük marketlerden kolaylıkla temin edebilirsiniz.


REZENE ÇAYI’NIN ZARARLARI
Rezene çayının kanıtlanmış bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat bazı hassas cilt tiplerinde ılık rezenenin cilt üzerine sürülmesi durumunda alerjik semptomların görülebileceği unutulmamalıdır. Rezene’den demlenen çayı 2-3 aylık bebekler bile kullanabilir. Bu şifalı bitki hamilelik döneminde de yan etkisi olmadığından dolayı kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İncir
Nar
YABANİ EBEGÜMECİ
Bal Hangi Hastalıklara İyi Gelir
Elma Yağı
Pırasa
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.