RNA Nedir?

RNA açılımı Ribo Nükleik Asit olan yönetici moleküllerdendir. Yönetici molekül vücut hücrelerinde işlev gören Nükleik asitlerdir. RNA, DNA ile birlikte yönetici molekül görevini üstlenmiştir. Görevleri hücrelerin işeyişini düzenlemektir. Bu yöneticiler hücre işleyişini birlikte oluşturdukları proteinler sayesinde düzenlemektedirler. Özellikle hücrelerdeki protein sentezine genetik kod aktarımında baş rol RNA’ya aittir. RNA, DNA dan aldığı genetik kodları ribozomlara aktarır ve bu sayede DNA ile birlikte çalışır.

Sponsorlu Bağlantılar

RNA nın Yapısı Nasıldır?

RNA bir Nükleik asittir. Yapısında nükleotit denilen yapı birimleri vardır. Bir nükleotit birimi bir azotlu organik baz, bir şeker ve bir fosfat molekülünden oluşur. Her nükleik asit bir diğeriyle birleşir ve tek yapılı bir zincir oluşur. Bir RNA molekülünün oluşabilmesi için DNA dan genetik kod alınmalıdır. Böylece her canlının RNA sı o canlıya özel bir molekül haline gelecektir.

Azotlu Organik Baz: Doğada 5 çeşit azotlu organik baz bulunur. Bu bazlardan 4 tanesi RNA da görev yapar. RNA da görev yapan azotlu organik bazlar Adenin, Guanin, Sitozin ve Urasildir. Bu organik bazlar farklı sayı ve dizilişte bir araya gelerek genetik şifreyi meydana getirirler. RNA yı DNA dan ayıran en önemli özellik RNA da Urasil bazının var oluşudur. DNA da urasil yerine Timin görev yapar.

Şeker: Karbon hidratlardan olan pentozlar RNA da görev yaparlar. RNA da görev alan şekere Riboz şeker denir. Bu şeker molekülü azotlu organik baz ve fosfat molekülü arasında yer alır.

Fosfat Molekülü: fosfat elementi iki nükleotit arasında birleştirici bir moleküldür. Böylece fosfatlardan birleşen nükleotitler bir zincir halinde bir araya gelerek RNA molekülünü oluşturur.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kaç Tür RNA vardır?

RNA molekülü hücrede 3 farklı yapıda bulunabilir. Bu moleküllere mRNA, rRNA yada tRNA denir. Hücrede DNA dan şifre alıp bu şifreyi ribozomlara ileten moleküle mRNA denir açılımı mesajcıRNA şeklindedir.  Bazı moleküller ribozomlarla birleşerek bir kompleks oluşturur bu moleküllere rRNA denir. Açılımı ribozomalRNA dır. tRNA taşıyıcıRNA demektir. Görevi hücredeki AminoAsitlerin ribozoma taşınmasıdır.

RNA nın Görevleri Nelerdir?

  • Hücrede DNA dan aldığı şifreyi ribozoma iletir.
  • Ribozomlarla birleşerek protein yapımında rol alırlar.
  • Hücredeki Amino Asitlerin ribozoma taşınmasını sağlarlar.
  • Bazı proteinlerle birleşerek virüsleri oluştururlar.
  • Mitokondri ve kloroplastın yapısına katılırlar ve burada yönetici olurlar.

RNA nın Özellikleri Nelerdir?

  • Tek zincirli bir yapıya sahiptir.
  • Çekirdek dışında sitoplazmada bulunurlar.
  • Yapısında Urasil azotlu organik bazı vardır.
  • Şekeri riboz şekerdir.
  • tRNA, mRNA ve rRNA olmak üzere 3 çeşidi vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zona
Mantar Enfeksiyonu Nedenleri, Nasıl Önlenir?
Rüya Nedir? Nasıl Rüya Görürüz?
Nasıl Beslenmeliyim
Epsom Tuzu Nedir Ne İşe Yarar
Gençlerde Etkili Yüz Yıkama Nasıl Olmalıdır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.