ROMATOİD ARTRİT NEDİR?

      Romatoid Artrit(RA), genellikle el ve ayak parmaklarındaki küçük eklemlerde görülmekle birlikte vücuttaki pek çok eklemde görülebilen, çoğu zaman sinsice ilerleyen iltihaplı romatizmal bir hastalıktır. Romatoid Artrit, her 100 kişiden 1-2‘sinde görülen bir hastalık olup kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla yaklaşık iki üç kat daha fazladır. Her yaşta görülür, fakat genellikle 40 yaşından sonra görülme oranı daha fazladır.

ROMATOİD ARTRİT’İN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

      En sık görülen belirti, eklemlerde ağrılı şişliktir. bu belirtiyle birlikte eklemin olduğu bölgede sıcaklık hissi, eklem hareketinin zorlaşması veya hareket esnasında eklemde olan ağrılardır. Romatoid Artrit vücutta genellikle simetrik olarak görülür. yani, sağ el işaret parmağında görülüyorsa genellikle sol el işaret parmağınızda da görülür.

      Eğer, kendinizi halsiz hissediyor ve bu sırada kilo kaybınız oluyor, sabah kalktığınızda eklemlerinizde bir tutukluk ve ağrı hissediyor, ağrıyan eklem sayınız 3’ten fazla ve bu şikayetlerin olduğu dönemlerde ateşiniz yükseliyorsa vakit kaybetmeden bir “İç hastalıkları” uzmanına başvurunuz.

ROMATOİD ARTRİT NASIL TEŞHİS EDİLİR?

      Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri gördüğünüzde ilk olarak bir iç hastalıkları doktoruna başvurunuz. Doktorunuz Romatoid Artrit’ten şüphelenirse sizi “Romatoloji” bölümüne sevk edecektir. Burada ilk olarak sizin şikayetleriniz dinlenip ardından fiziksel bir muayene yapılır. Fakat çoğu zaman fiziksel muayene bu hastalığı teşhis için yeterli olmayacaktır bu nedenle, detaylı kan analizi, eklemlerden detaylı film çekimi istenir. Hastalığın erken dönemlerinde, yani fiziksel olarak deformasyonun henüz başlamadığı evrede eklem filmlerinden hastalığın teşhisi konulamaz bu nedenle doktorunuz emin olmak için daha farklı tetkikler yapılmasını isteyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

ROMATOİD ARTRİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

      İlk olarak bilmemiz gereken şey şudur; Romatoid Artrit’in kesin bir nedeni bilinmediği gibi yüzde yüz başarı sağlayan bir tedavi yöntemi de yoktur. Bu nedenle Romatoid Artrit tedavisinde en önemli olan nokta kesinlikle erken teşhistir. Zira bu hastalık kimi zaman oldukça sinsi bir seyir izlediği ve hastalık belirtileri başka rahatsızlıklarla karıştırıldığı için çoğu zaman tedaviye başlanmasında geç kalınıyor.        Erken teşhis edilen ve tedavisine erken başlanan Romatoid Artrit vakalarında tedavide başarı şansı artmaktadır. 

**Her Romatoid Artrit’li  hastanın tedavisi birbirinden farlı olduğu için sürekli doktorunuzla temas halinde olunuz.

**Romatoid Artrit’li hastalar bu hastalıkla yaşamayı öğrenmeliler. Bu hastalığı tetikleyen şeylerden uzak durmak, hastanın morali yüksek tutmak, yapılmaması istenen şeylerden uzak  durmak çok önemlidir.

**Hastanın, ağır aktivitelerden ve eklemlerini zorlayacak işler yapmaktan kaçınması gerekir.

**Varsa, hastanın eklemlerindeki ağrı ve deformasyonlar(şişlik, eğilme, vb.) giderilmeye çalışılır.

**Romatoid Artrit’li hasta için, özellikle hastalığın erken dönemlerinde, uygun egzersizler ve fizik tedavi programı uygulanarak eklemlerde oluşabilecek bozulmaların önüne geçilmeye çalışılır. (Eklemlerin fazla zorlanmasından şiddetle kaçınılmalıdır. )

**Romatoid Artrit hastalarına kaslarını kuvvetlendirecek egzersizlerin de yaptırıldığı görülür. Bu egzersizlerin çok ağır olmaması ve hastanın kendi başına yapabilecek olması gerekir. Düzenli olarak yüzmek çoğu zaman hastaları rahatlatmaktadır.

**Romatoid Artrit  hastalarının hem ağrılarını hafifletmek hem de kas kuvvetlerini artırmak için:  Termoterapi, hidroterapi, elektroterapi gibi elektro-fiziksel yardımcı tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

**Hastalığın ilerlemiş safhalarında oldukça farlı ve ağır ilaç tedavileri uygulanacağı için, hastalara ekstradan mide koruyucular da verilecektir.

**Hastalığın ilerlediği, eklemlerde eğilme ve şekil bozukluklarının görüldüğü dönemlerde, hastaların eklemlerini koruyup rahatlatacak bazı medikal aparatlar takılacaktı

ROMATOİD ARTRİT HASTALARI NASIL BESLENMELİ?

** Romatoid artrit hastalarını beslenmelerine çok özen göstermelidir. Özellikle, antioksidanlarca zengin Akdeniz mutfağı diyeti balık yağlarıyla desteklenmelidir.

** Omega-3 yağ asitlerince zengin yiyecekleri tüketmeye gayret etmelidir. Omega-3 yağ asitlerinin eklemlerdeki iltihaplanmaya iyi geldiği bilinmektedir.

** Kan değerleri ölçülerek, D vitamini eksikliği varsa takviyelerle D vitamini seviyesi yükseltilmelidir.

** Aşırı kilo almaktan ve obozite sınırına çıkmaktan kaçınılmalıdır. Kilonuz arttıkça eklemlerinize binen yük de artacağı için eklemlerinizdeki bozulmalar daha hızlı olacaktır.

** Kalsiyumca zengin besinler tüketmek hem kemiklerinizi hem de eklemlerini güçlendirecektir.

NE YANLIŞ, NE DOĞRU?

**Ufak bir eklem tutulması, ne olacak geçer. (Yanlış)

Basit bir eklem tutulması olmayabilir, erken tanı çok önemli. (Doğru)

**Ya bi şey olmaz! sen hareket ettir, zorla biraz zorla… (Yanlış)

Romatoid artrit eklemlerinizi tuttuysa, eklemlerinizi zorlamanız, bilinçsiz hareketler yapmanız daha kötü sonuçlar doğurur. (Doğru)

**Bi arkadaşında parmakları ağrıyor sabah kalkınca eklemleri tutuluyordu, güzel bi kaplıcaya gitti hemen geçti. (Yanlış)

Romatoid artrit hastalarının kaplıcaya girmesi, sıcak kuma gömülmesi, eklemlerine sıcak havlu sarmaları kesinlikle doğru değildir. (Doğru)

DİKKAT: Eğer, Romatoid artrit tedavisi alıyorsanız, her duyduğunuz bitkisel çayı veya kürü kullanmayınız. çünkü, Artrit tedavisinde aldığınız ilaçların etkilerini, bağırsaklardaki emilim oranlarını düşüren bitkiler kullanıyor olabilirsiniz. Farkında olmadan ilaçlarınızın etkilerini azaltıyor olursunuz.

ROMATOİD ARTRİT SADECE EKLEMLERDE Mİ GÖRÜLÜR?

    Kesinlikle hayır!

   Evet, Romatizma deyince genel olarak akla ilk eklemler, kaslar ve bağ doku gelmektedir. fakat, iltihaplı romatizmal hastalıkların, eklemlerin yanısıra karaciğer, akciğer, böbrek, damar, cilt, göz, kalp kapakçıkları, sinir sistemi ve kan hücreleri gibi, pek çok organ ve sistemi de tuttuğu bilinmelidir.

ROMATOİD ARTİTTE EKLEM KAYIPLARINI ÖNLEMEK İÇİN

 • Sigara, alkol, çay ve kahve gibi uyarıcıları bırakın.
 • Bir yükü kaldırırken tek ekleme güç vermeyiniz daha fazla eklem kullanmaya çalışın. Ayrıca küçük eklemlerden ziyade büyük eklemlerinizi kullanın.
 • Eklemlerinizi aşırı zorlamayın. Ne fazla bükünüz ne de fazla açınız
 • Kilonuz ideal ölçüde olsun. Fazla kilo fazladan yük taşıyorsunuz anlamına gelir.
 • Günlük olarak yeteri kadar A ve C vitamini tüketin. Çünkü artrit hastalarında yapılan bir araştırmada hastaların çoğunda C vitamini eksikliği tespit edilmiştir. A vitamini de bakterilerin eklemlere gitmesini önler.
 • Diş eti sağlığınıza çok dikkat edin, son zamanlarda yapılan araştırmalar neticesinde Romatizmal hastalıkları olanlarda diş eti iltihabının daha çok görüldüğü saptanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  hastalıgı geciren bir yol yok mu engelmek için olan ilacları kullandım ama sadece ilerlemesini engelliyor hastalıktan nasıl kurtulabilirim

  Sağlık

  evet bende ilaç kullanıyorum ama sadece ilerlemesini engelliyor onun dışında hiçbir gelişme yok bunu iyileştirecek bir tedavi veya ilaç yokmu?

  Sağlık

  ne yapacaz bilinmez su an ilac kullanmiyorum tedaviden a zbiraz yarar gördüm ama hala sabahlari aşiri ağri ceki yorum yani katiliyorum size

  Sağlık

  ilaç kullanımı süreklimi yani hasta ömür boyu ilaç kullanmaya mahkum mu ? bunu öğrenmek istiyorum.birde hastalıktaki besinlerin rolü nasıl.

  Sağlık

  Maalesef şimdilik şu anda kesin tedavisi yok.Ancak gen araştırılması yapılıyormuş buda 5-10 sene sürüyormuş.Bu genler bulunursa o zaman kesin tedavi mümkün olacakmış.Herkese Allahtan acil şifalar diliyorum.

  Sağlık

  ibrahim saraçoğlu kesin tedavi garantisi veriyor ve ilacını internet üzerinden satıyor.deneyin bence.

  Sağlık

  bıktım ilaç kullanmaktan kesin tedavi yokmu

  Sağlık

  acısını cok iyi anlarım çünkü anneannem bu hastalığa kapıldı hiç bi dotorda ilgilenmiyo ölülek diyede hepimiz korkuyoruz

  Sağlık

  ben Denızlıde ıkamet edıyorum ve sıze aydın denızlı ızmıt afyon……. bır cok yerden örnekler werebılırım en ağir romatoıd artrıt lı şu an aydını bır ılcesınde bu hastalıktan işten atılma ewrakları heyet raporları hastahane raporlarıyla beraber her turlu ıspatı war bu adam cocuklarıyla oynayıp kucaklıyamıyordu,yolda yuruyemıyordu,we başta belırtığim gibi bır cok tekstıl fb dan işten atıldı 40- 45 gunluk bıtkısel destekle şimdi 3-4 senedir yolda yuruyemıyen adam 60-70 kg lık cuvalları kaldıran bır ‘DEĞİRMENCİ’ bunun gibi plastık doğramacı ,tornacı, gümüşcu(tezgahtar gunde 14-15 saat ayakta duruyor) bunlar hepsı ıspatlı,ewraklı ben cook kızıyorum kesın tedavısı yokmuşta RA nın romatızmanın her turlusunun tedawısı war kardeşim gıdın gorun gelın gorun AHMET NAİM TUNÇEL.

  Sağlık

  merhaba…bu bahsettiğniz kişi nasıl iyileşti ve nerede bilgi verirmisiniz? 28 yasındayım ve bende senelerce onca ilaç ve iğne tüketmeme ragmen kötü ir durumdayım..cevabınızı bekliyorum

  Sağlık

  ahmet naim tuncel sorum size idi

  Sağlık

  buhastalığın kesin çözümü varmı varsa nedir çünkü biz bir çok yontem denedik…….

  Sağlık

  merhaba ben sweet hastalığı teşhisi konuldu tedavisi nedir kalıcımıdır nasıl önlemler alınması gerekiyor.yediğimiz şeylerle alkası varmı yardımcı olursanız seviniriz…

  nazmiye

  bende 11 yaşımdan beri çekiyorum.şu an 44 yaşımdayım hala geçmedi.3 senedir paendik marmaraeğitim hastanesinde romotolojide tedavi görüyorum.empexsat ve salazoprin içiyorum raporluyum deltakortilde kullandım şiştim.2 yılda 15 kilo aldım .çaresinedir bilmem arada lavanta çayı içiyorum.ağrı kesicilerle yaşıyorum allah beterinden saklasın .herkese şifalar dilerim .çeken bilir..ayrıca sedefe bağlı romatizmam ve fibromiyaljim de var.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?
Enfeksiyöz Mononükleoz
Boyun Kireçlenmesi
Ayak Mantarı
Kalp Çarpıntısına Dikkat !
Anüste Kaşıntı yada Anal Kaşıntı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.