ROOİBOS ÇAYI NEDİR? NEYE İYİ GELİR?Roobios Çayı Nedir Neye İyi Gelir

Rooibos sadece Güney Afrika’da yetişen bir şifalı bitkidir. Gerçekte içtiğimiz çay anlamında çay olmasa da Rooibos bitkisinin okside edilen yaprakları genellikle Rooibos çayı yapımında kullanılır ve bu şekilde tüketilir.

Sponsorlu Bağlantılar

FAYDALARI NELERDİR?

1- YÜKSEK ANTİOKSİDAN İÇERİĞİ

Rooibos çayı yüksek oranda flavonoidler içerir ve bu da kanser ve kardiyovasküler hastalıklar gibi ciddi hastalıkların riskini azaltmaktadır. Genel antioksidan desteği bakımından yeşil ve beyaz çay daha revaçta olsa da Rooibos bitkisinde de güçlü antioksidan özelliği bulunmaktadır.

2- KANSERİ ÖNLEME

Rooibos bitkisindeki bir flavonoid çeşidinin yeşil ve beyaz çaydakilerle test edildiğinde onlardan serbest radikal hasarını önlemede daha etkili göründüğü belirlenmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda bu antioksidanların tümörler için etkili bir tedavi olabileceği, kanser hücre oluşumunu önleyebileceği ve radyasyon neden olduğu zararlara karşı vücudu korumaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

3- ANTİ-İNFLAMATUAR

Rooibos yüksek oranda anti-inflamatuar madde olan polifenol içerir.

4- KALP SAĞLIĞI

2011 yılında yayınlanan bir çalışmada günlük olarak rooibos çayı tüketmenin kalp krizi riskini azaltma ve kardiyovasküler hastalığı önlemeye yardımcı olabileceği önerilmiştir. Rooibos kötü kolesterolü düşürmek, iyi kolesterolü artırmak ve tansiyonu düşürmek için yararlı olabileceği düşünülmektedir. Rooibos’ tan elde edilen antioksidan ve anti-iltihap desteği ile kalp ve damar sağlığı önemli ölçüde korunabilmektedir.

5- DİYABET

Rooibos çayı ile yapılan öncül çalışmalarda, bu çayın  glukoz toleransını iyileştirebileceği ve pankreasta insülin üretimini artırabileceğini göstermektedir.

6- KARACİĞERE DESTEKRoobios Çayı Ne İşe Yarar

Uzun süreli zehirlenmeye maruz kalan sıçanlarda Rooibos çayının karaciğerde doku yenilenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Rooibos çayı içme, insan karaciğerine de benzer destek yapacağına inanılmaktadır.

7- SOLUNUMA DESTEK

Rooibos çayı genellikle solunum hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Çaydaki flavonoid içeriğinin hem bronkodilatör ve hem de antispazmodik madde olarak davrandığı görülmektedir.

8- HIV İLE MÜCADELEYE YARDIMCI

Rooibos çay alkalin ekstresi, HIV virüsünün bastırılmasına yardımcı olabilir. Tek başına Rooibos çayı içmenin aynı etkiye sahip olmadığı gösterilmiştir.

9- BEYİN SAĞLIĞI

Sıçanlar ile ilgili yapılan bir çalışmaya göre rooibos çayının, yaşa bağlı beyin bozulması üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır.

10- KEMİK VE DİŞ SAĞLIĞI

Rooibos bitkisi kalsiyum, florür ve manganez içermektedir. Bu da şu anlama gelir; sağlıklı kemikler ve sağlıklı dişlerin sağlanması.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bergamot
Spirulina
Vücudu Sağlamlaştıran Besinler
Sahurda Yeşil Elma
Kızılcık
Ahududunun Yararları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.