ROSACEA (GÜL HASTALIĞI) İÇİN BİTKİSELÇÖZÜMLERRosacea İçin Bitkisel Çözümler

Rosacea, cildin hemen altındaki kan damarlarının iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkan kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Belirti olarak yüzde kızarıklık, hassasiyet ve küçük püstüllere neden olur. Genellikle hem erkekler hem de kadınları etkileyen bir durumdur. Kadınlarda görülme yüzdesi daha yüksektir. Orta yaşlarda başlar. 

Sponsorlu Bağlantılar

Rosacea hastalığına yönelik bitkisel tedavilerin etkisi henüz tıp dünyası tarafından resmiyet kazanmasa da faydalı olduğuna dair raporlar bulunmaktadır. Rosacea bir cilt hastalığı olduğundan dolayı, çoğu bitkisel ilaçlar da krem veya merhem şeklinde doğrudan cilde uygulanır. Ancak bazı durumlarda, ağızdan alınan yöntemler de kullanılmaktadır.

ÖNCELİKLE ALANINDA UZMAN BİR DOKTORA GÖRÜNÜN

**** Doğru tanı konması önemlidir. Akne, ürtiker ya da egzama gibi diğer birçok cilt hastalıkları da rosacea ile benzer şikayetlere neden olduğu için birbiri ile karıştırılabilmektedir. Bu nedenle bir cildiye uzmanına gidilmesi doğru teşhis konması için önemlidir. Ayrıca kesin teşhis konmadan da bitkisel ya da başka herhangi bir tedaviye başlanması da doğru olmayacaktır.

Rosacea tanısını doğrulayacak herhangi bir laboratuvar testi yoktur. Ancak cildiye uzmanlarının muayene etmesi teşhis için genellikle yeterli olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

**** Rosacea için standart medikal tedavileri de öğrenin. Bitkisel tedavilere geçmeden önce rosacea ile mücadele de başvurulan tıbbi tedavi yöntemleri hakkında da bilgi edinin ve doktorunuzun tavsiyesine kulak verin. Bu tedaviler içinde muhtemelen antibiyotikler, anti-inflamatuar ilaçlar, akne ilaçları, mikro-abrazyon ve lazer tedavisi gibi tedavi seçenekleri yer almaktadır.

 • Aslında doğrudan rosacea rahatsızlığını yok edecek kesin bir tedavi bulunmamaktadır. Ancak tıbbi tedaviler ve bitkisel tedaviler bu hastalığa bağlı olarak gelişen belirti ve şikayetlerin azaltılmasında yardımcı olmaktadır.
 • Rosacea rahatsızlığının kesin ortaya çıkma nedeni de henüz anlaşılmış değildir. Ancak genetik ve çevresel faktörlerin bir arada etkili olduğu düşünülmektedir.

**** Uygun bitkisel ilaçları araştırın. Dermatolog veya estetiysen uzmanınız rosacea için en etkili ve faydalı olacak bitkisel ilaçlar konusunda iyi bir bilgi kaynağıdır. Ama yine de internetten de detaylı bir araştırma yaparak potansiyel bitkisel tedavi seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden bu hastalıkla mücadele eden kişilerden edinebileceğiniz görüşleri ve tedavi yaklaşımları da sizin için yararlı olacaktır.

 • İnternet üzerinden araştırmalarınızı yaparken her zaman tanınmış ve güvenilir tıp ve sağlık sitelerini ziyaret ediniz.
 • Ayrıca bitki bilimci ve besin bilimci gibi uzmanların da cilt hastalıkları için güvenli ve etkili olan bitkisel ilaçlar hakkında verecekleri bilgiler de faydalı kaynak olabilir.

TOPİKAL KULLANILAN BİTKİSEL ÇÖZÜMLERmeyan kökü jeli rosacea

**** Meyan kökü ekstresi içeren bir jel uygulayabilirsiniz. Meyan (Glycyrrhiza glabra), içindeki “11-beta-hidroksi steroit dehidrojenaz” adı verilen bir enzim ile iltihabı azaltır. Meyan kökünün ayrıca dermatit hastaların ciltlerindeki şişlik, kaşıntı ve kızarıklığı da belirgin şekilde azalttığı görülmüştür.

 • Rosacea en çok yanaklar, burun, çene, göz kapakları ve alın bölgesini etkiler.
 • Etkilenen bölgelere günde 2 defa meyan köklü jel uygulayınız.

**** Feverfew (gümüşdüğme bitkisi) özü içeren bir cilt kremi kullanabilirsiniz. Gümüşdüğme bitkisi “5-lipoksigenaz” ve “siklooksijenaz” enzimlerini inhibe ederek ve kanda “platelet” toplanmasını azaltarak iltihabı azaltır.

 • Hamile veya emziren kadınlar ile küçük çocuklar gümüşdüğme bitkisini içeren ürünleri kullanmamalıdır.
 • Doğru miktarlarda kullanıldığında daha etkili bir bitkidir.

**** Yeşil çay özü içeren bir cilt kremi de kullanılabilir. Yeşil çay (Camellia sinensis) anti-inflamatuar, antioksidan ve ışın koruyucu özelliklere sahiptir. Özellikle güneş hassasiyeti rosacea rahatsızlığının bir işaretidir.

 • Yeşil çay özlü kremleri de günde 2 defa ilgili alana uygulayabilirsiniz.gül hastalığı rosacea yulaf bazlı sabun
 • Alternatif olarak, yüzünüze soğuk demlenmiş yeşil çay ile kompres yapmanız da faydalı olabilir.

**** Yüzünüzün etkilenen alanları üzerine yulaf bazlı sabun kullanabilirsiniz. Yulaf ezmesi, cildi temizler, nemlendirir, tahrişi yatıştırır ve kaşıntıyı rahatlatır. Ayrıca, anti-inflamatuar etkilere de sahiptir. İçindeki protein ve polisakkaridler, deriye bağlanarak koruyucu rol üstlenir.

 • Yüzde yanma veya batma hissi rosacea rahatsızlığında yaygın görülen şikayetlerdir. Yulaf bazlı sabun kullanmanız bu şikâyetlerinizde yardımcı olacaktır.

**** Yüzünüzün etkilenen bölgelerine lavanta yağı sürebilirsiniz. Lavanta ayrıca ciltteki ağrılı ve iltihaplı durumlarda da faydalıdır. Yüzünüzü temizleyip kuruladıktan sonra bir pamuk parçasını lavanta yağına hafifçe batırıp yüzünüzdeki sorunlu bölgeye, örneğin burnunuza (burun kızarması rosacea hastalarında yaygındır) masaj yaparak sürünüz. Bu işlemi günlük bazda tekrarlayın.

 • Alerji ihtimaline karşı ilkin az miktar ile başlayın. Çünkü bazı insanların ciltlerinde tahrişe yol açabilmektedir.
 • Rosacea rahatsızlığında allık sıklıkla görülür. Özellikle 30 ve 50 yaşları arasında, açık tenli, kızıl saçlı kadınlarda daha sık görülür.

gül hastalığı için papatya****Yüzünüze papatya ürünlerini kullanmayı da düşünebilirsiniz. Yatıştırıcı, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı yüzünüze uygulayacağınız soğuk papatya çayı uygulanması rosacea şikayetleri için de faydalı olacaktır.

Biraz papatya çayı demleyip birkaç saat buzdolabında beklettikten sonra temiz bir bezi ıslatarak soğuk şekilde kompres olarak uygulayabilirsiniz. Rahatlatıcı etkisi olacaktır. Papatya içeriğini aynı zamanda krem ​​ve merhem olarak da bulabilirsiniz.

 • Bazı kozmetik ürünlerinde de yaygın olarak bulunur.
 • Papatya nadir durumlarda, deri döküntüleri gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

**** Etkilenen bölgelere çay ağacı yağı sürebilirsiniz. Çay ağacı yağı da rosacea belirtilerini tedavi etmek için sıklıkla başvurulan tedavi seçeneklerinden biridir. Uygulamak için içinde çay ağacı yağı olan şişenin içinden temiz bir q-tip ile alıp yüzünüzdeki iltihaplı alanlara ve püstüllere hafifçe sürünüz. Antiseptik ve anti-inflamatuar özelliği vardır.

 • Günde iki kez ile başlayıp süreç içinde azaltma veya arttırma yoluna gidiniz.
 • Alerjik kontakt dermatit gibi yan etkilere neden olabildiğinden dolayı çay ağacı yağını dikkatli kullanılması gerekir.

**** Cildinizin etkilenen bölgelerine kafur yağı sürebilirsiniz. Kâfur ağacı, cilt tarafından kolayca emilir. Yatıştırıcı, analjezik (ağrı giderici) ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ancak, cildi tahriş edebilme ihtimali olduğu için öncelikle az miktarda alıp küçük bir alanda test ettikten sonra güvenle kullanabilirsiniz.

Bir gün boyunca farklı türde birkaç bitkisel yağı bir arada kullanmaktan kaçının. Tek başına kullanılması güvenli olarak açıkladığımız bir bitkisel yağı başka bir yağ ile birlikte kombin edip kullandığınızda kaşıntı ve tahriş gibi farklı yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

AĞIZDAN ALINAN BİTKİSEL İLAÇLAR

**** Zerdeçal kökü ekstresi almayı deneyebilirsiniz. Zerdeçalın içinde 20 den fazla anti-inflamatuar bileşen bulunmaktadır. Bunların içinde siklooksijenaz-2 enzimini inhibe eden ajanlar da bulunur. Siklooksijenaz-2, ağrı, inflamasyon ve şişmeye neden olan prostaglandinlerin üretimine yol açan bir enzimdir. Zerdeçal aynı zamanda Hint köri yemeklerinde de kullanılan başıca bitkilerden biridir, koyu sarı bir renk verir. Zerdeçal ekstreleri kapsül şeklinde de temin edilebilir.zerdeçal kökü ekstresi- rosacea

 • Günde 3 kez 400-600 mg zerdeçal özü ile başlanabilir.
 • Takviyelerin yanı sıra, aynı zamanda zerdeçal kullanılan yemeklerden de tüketerek veya çayını içerek de faydalanabilirsiniz.

**** Gama-linolenik asit (GLA) alabilirsiniz. GLA da sağlıklı bir cilt için etkili anti-enflamatuar bir ajandır. Alındıktan sonra “dihomogamma-linolenik asit (DGLA)” ya dönüştürülür. GLA’nın çoğu faydalı etkisini sağlayan da DGLA dır. GLA’nın zengin kaynakları hem sıvı hem de kapsüller halinde gelen siyah frenk üzümü çekirdeği yağı ve çuha çiçeği yağını içerir.

 • Günde iki kez 500 mg’lık tabletler ile başlayabilirsiniz.
 • Bazı besinler (B3 ve B6, çinko, magnezyum ve C vitamini gibi) GLA’nın DGLA’ya dönüşümünü desteklemektedir.

****  Zencefil kökü içeren ürünleri tüketebilirsiniz. Zencefil içinde, zencefilin güçlü anti-inflamatuar etkilerini sağlayan “gingerol” ve “shogaol” gibi aktif bitkisel besinler içerir. Zencefil çiğ, turşu olarak (suşi restoranlarında yaygın olarak) ve yemeklerde baharat şeklinde kullanılabilir.

Ya da zencefil çayı demleyip içebilirsiniz. Bir miktar zencefili kaynar bir bardak suyun içine atıp yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra süzüp içebilirsiniz.

**** Üzüm çekirdeği ekstresi ürünleri ile takviye yapın. Üzüm çekirdeği ekstresi, cildin elastik bileşeni olan kolajen oluşumunda yardımcı olur. Üzüm çekirdeği aynı zamanda iyi bir antioksidan ve anti-inflamatuardır. Bu nedenle yüzünüze doğrudan da uygulayabilirsiniz.zencefil kökü ekstresi gül hastalığı rosacea

 • Günde 3 defa 50 mg üzüm çekirdeği ekstresi tüketerek başlanabilir.
 • Kronik stresin çeşitli cilt hastalıklarının ortaya çıkmasında etkili bir faktör olduğunu unutmayınız.

ÇÖZÜMÜ KOLAYLAŞTIRAN ÖNEMLİ İPUÇLARI

 • Cildinizde su kaybını minimum seviyede tutmak için arıtılmış sudan gün içerisinde bol miktarda içmeye çalışın.
 • Yaygın rosacea tetikleyicilerinden kaçının. Bu tetikleyiciler arasında alkol, kafeinli içecekler, çikolata, soğuk havaya maruz kalma, güneş, aşırı stres, aşırı egzersiz, uzun ve sıcak duş, baharatlı gıdalar ve topikal kortikosteroid kremler yer almaktadır.
 • Dışarı çıkacağınız zaman güneş kremi kullanın.
 • Yalnızca hipoalerjenik özellikli, cildi tahriş etmeyen ve cilt gözeneklerini tıkamayan temizleyiciler, nemlendiriciler ve diğer bakım ürünlerini kullanın.

UYARILAR

Yukarıda bilgisi verilen bitkisel tedavilerin rosacea rahatsızlığı için faydalı olduğu ifade edilse de tıbbi otoriteler tarafından bilimsel olarak kanıtlanmış veya onaylanmış tedaviler olmadıkları unutulmamalıdır. Yine de rosacea şikayetleriniz için bitkisel tedavilere başvuracaksanız öncesinde bir uzmandan yardım ve görüş almanızda fayda vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Krizini Önleyen Diyet Nasıl Olmalı?
Yüzme Sporu ve Katkıları
Eğzersiz
Boyun Tutulması Nasıl Giderilir?
1 Günde 6 Kaşık Şekeri Geçmeyin
Adet kanaması ve spor
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.