ROSEOLA İNFANTUMRoseola İnfantum

Rozeola infantum bebekler yada çok küçük çocuklarda görülen döküntü ve ardından da yüksek ateşe neden olan viral bir enfeksiyondur. Rozeola infantum, human herpes virüs 6 tarafından meydana getirilen bir hastalıktır.

Tipik belirtileri arasında aniden başlayan ateş ve bazen ateşin normale dönmesinden sonra gelişen bir döküntü yer alır. Tanı, çocuğun belirti ve yaşına dayandırılarak yapılmaktadır. Tedavinin amacı semptomları hafifletmektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Rozeola infantum yıl boyunca oluşur. Bazen küçük yerel salgınlar meydana gelir. Hastalığı oluşturan faktör herpes virüsü 6’ dır ve bu virüs insan herpes virüsünün birçok çeşidinden biridir. Hastalık sıklıkla 6 aylık ile 3 yaş arasındaki çocukları etkiler.

Roseola, temastan sonra 5-15 gün civarında gelişir ve genellikle çocukların kendilerini hasta hissetmelerine neden olsa da genelde sorunlara neden olmaz.

ROSEOLA BELİRTİLERİ

  • Çocuklarda 40 dereceden yüksek sıcaklık (genellikle birkaç saat sürer fakat üç ile beş gün kadar sürebilir)
  • İlkin gövde ve boyun ve daha sonra yüz, kol ve bacaklar üzerinde sıcaklık düştükçe yükseltili kırmızı döküntü belirmesi
  • Belirtiler birkaç saatten 3-5 gün civarında sürebilir.Bebeklerde Roseola Tehlikeli Mi
  • Roseola da döküntü olmadan da ateşe neden olabilir
  • Roseola olan çocuklar genellikle bir hafta içinde tamamen iyileşir.

TANI

Sponsorlu Bağlantılar

Bir doktor değerlendirmesi tarafından tanı yapılmaktadır. Doktor roseola infantumun tipik belirtileri gördüğünde ve çocuk yada bebeğin 6 ay yada 3 yaşında olduğunu öğrenirse bu hastalıktan şüphelenir. Testler nadiren yapılır, ancak, tanı kan testleri ile teyit edilebilir.

TEDAVİ

Ateş için asetaminofen veya ibuprofen

Ateş asetaminofen veya ibuprofen ile tedavi edilebilir. Nöbetler ve döküntü için herhangi bir özel tedavi gerekmez, ancak korkutucu olduğu durumda çoğu ebeveyn değerlendirme yapılması için tekrardan doktora çocuklarını getirmektedirler. Hastalık, zayıf bir bağışıklık sistemine sahip çocuklarda ciddi ise, doktorlar foskarnet veya gansiklovir gibi – bu ilaç isimleri değişebilir- antiviral ilaçlar ile onları tedavi etmeyi deneyebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ağız Akması
Çocuklarda Kalp Yetmezliği Belirtileri
Dikkat Eksikliği
Bebeklerde Şaşılık
Bebeklerde Kafa Terlemesi
Çocuklukta Obezite Nelere Yol Açar?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.