ROTA VİRÜSÜ HANGİ HASTALIĞA YOL AÇARRota Virüsü Hangi Hastalığa Yol Açar

Genellikle 3 ile 5 yaş arasında olan çocuklarda akut başlangıç şeklinde görülen ishal durumunun nedenlerinden bir tanesi rota virüsünün sebep olduğu enfeksiyondur. 3 Yaşından ufak olan çocuklarda ishale neden olan en yaygın etkendir.

Sponsorlu Bağlantılar

Rota Virüsü’nün Belirtileri Nelerdir?

Rota virüsü vücuda girdiği andan itibaren iki günden kısa olan kuluçka döneminin ardından vücut ısısında yükselme, aşırı mide bulantısı ve kusma görülür. Tüm bu belirtilerin ardından virüsün asıl neden olduğu ishal durumu ortaya çıkar. Bu ishal yaklaşık bir hafta kadar sürebilir ve dışkının aşırı sulu ve çok kötü kokulu olmasına neden olabilir. Rota virüsünün neden olduğu ishalde kan olmaz. Bağışıklık sistemi henüz çok fazla gelişmemiş ve etkin olarak olmadığı için çocuklarda bu durum ağır ve sancılı bir dönem şeklinde geçirilebilir.

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

İshalin görülmeye başladığı dönemden yaklaşık 48 saat öncesinden vücuda girmiş olan rota virüsleri çoğunlukla dışkı, bulaşık, su ve gıda yoluyla bulaşmaktadır. Bu yüzden birden çok kişinin kullandığı tuvaletlerin hijyenine çok dikkat edilmelidir. Çocukların yoğun olduğu bakım evleri, kreşler veya ana okullarında rota virüsünün neden olduğu salgınlarla karşılaşılabilir. Enfeksiyon üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde solunum ile bulaşmanın da nadiren de olsa gerçekleşebileceği ortaya çıkmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Rota Virüsü Korunma Yöntemleri

Hemen hemen bütün virüslerden korunmak için uygulanması gereken temel korunma yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki genel hijyen kurallarına gereken önemi vermek ve çocukluktan başlayan düzgün bir tuvalet eğitiminin sağlanmasıdır. Tuvaletten çıkmadan önce elleri sabun ile yıkamak, hastalıklı vakaların izolasyonunun sağlanması ve hastanelerde uygun kamuflaj kullanılması virüslerin bulaşmasını engellemek için önemlidir. Günümüzde tıp ne kadar ilerlemiş olsa da ne yazık ki henüz rota virüsünün neden olduğu hastalıkları önceden engelleyecek bir koruyucu aşı bulunmamaktadır.

Rota Virüsü BelirtileriRota Virüsü ve Sebep Olduğu Enfeksiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Rota virüsünün neden olduğu en önemli belirti çocuklarda görülen ishal durumudur. Bu sebepten ötürü uygulanacak olan tedavinin birinci görevi, virüsle birlikte ortaya çıkan yüksek ateş, mide bulantısı ve kusma durumlarının daha sonradan vücutta yaratacağı dehidratasyonun engellenmesidir. Zira, mide bulantısı ve kusmayı engelleyici ilaçların uygulanan herhangi bir tedavide işlevi bulunmamaktadır. İshal olan kişinin iştahı çok yerinde olmasa bile kesinlikle beslenme düzeni aksatılmamalıdır. Gerekirse azar azar ama sık aralıklarla yemek yenilmelidir. İshal belirtileri tamamen geçene kadar mümkün olduğunca az yağ içeren gıdalar tercih edilmelidir. Yeni doğan bebekler dünyaya geldikleri zaman bağışıklık sistemleri henüz gelişmediği için anneden aldıkları antikorlar sayesinde kendilerini dış tehditlerden korurlar. Bu yüzden yeni doğan ve üç ayın altındaki bebeklerde ortaya çıkan rota virüsü enfeksiyonları daha hafif bir şekilde atlatılabilmektedir.

Virüs Hakkında Öneriler Nelerdir?

Annelerin çocuklarını her hastalıkta olduğu gibi rota virüsünün neden olduğu enfeksiyonun geliştiği durumlarda uzman bir hekim kontrolünden geçirmesi önemlidir. Doktor kontrolü ve gereken ilaçların kullanılması hastalığın süresini kısaltacağı gibi belirtilerini minumum seviyeye indirerek hastalığın daha hafif geçmesini sağlayacaktır. Yukarıda belirttiğimiz gibi rota virüsünün neden olduğu belirtileri engellemek mümkün olmasa da daha sonradan vücutta oluşabilecek dehidrotasyona dikkat edilmesi gerekir. Gözyaşı kuruluğu, çocuğun idrarında gözle görülür bir azalma, ağız kuruluğu ve geçmeyen susuzluk hissi dehidratasyon oluşumunun en sık karşılaşılan belirtileridir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Altın
Kan uyuşmazlığı
Kuruyemiş
Kasık Kılları Nasıl Alınır
Bahar Nezlesi
Deri Hastalıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.